ju befte mire

Shko poshtė

ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 14.03.08 8:21

[b]Spinaq me Vezė[/b]

Nevojitet;
1 kg spinaq i fresket,
1 qepe,
5 veze, yndyre (per fergim),
kripe,
melmese (kripe e shtojce perimesh).

Pastrohet spinaqi dhe grihet ne 2-3 pjese (fleta e spinaqit). Pasi te
kemi vene yndyren te zjarr, hudhet qepa e grire imet dhe zbutet mire, pastaj hidhet spinaqi me kripe dhe te gjitha melmesat dhe fergohet 20 minuta derisa masa e spinaqit te kete rene ne fund te tenxheres dhe te jete zbutur mire. Pasi te zbutet e te fergohet mire, spinaqi hidhet ne nje tepsi dhe masa rrafshohet neper tere tepsine, i hudhen vezet siper (vezet e pa rrahura) dhe futet ne furre per tu pjekur vezet si dhe per te leshuar leng spinaqi. Piqet ne temp te larte per 30-35 minuta.
Ne disa vende i hedhin edhe Oriz,


Edituar pėr herė tė fundit nga Esmeralda nė 07.04.08 9:11, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 07.04.08 8:54

[b]Pastiēo pikante me patate tė furrės[/b]


Pėrbėrėsit pėr katėr persona
1 kile patate tė zjera
lėng i filtruar i dy kokrrave limon
2 lugė majdanoz i grirė
kripė dhe vaj ulliri
spec i kuq djegės
njė kokėr qepė
200 gr ton
njė lugė majonez
Koha 1 orė.


Pėrgatitja Patatet e zjera ende tė ngrohta, prijini nė feta dhe i pėrzieni shpejt me lėngun e limonit, 2 lugė majdanoz tė grirė, kripė dhe specin djegės tė grirė hollė. Pėrzijeni mirė dhe lėreni pak ashtu. Vendoseni mbi njė letėr zjarrduruese tė lyer me vaj ulliri, brenda njė bordure pėr t'i dhėnė formė. Bėni njė shtresė tė parė me patatet duke ushtruar njė presion tė lehtė mbi to. Shtoni 200 gr ton dhe qepėn e grirė dhe pastaj vendosni pjesėn tjetėr tė patateve. Futeni nė frigorifer dhe lėreni pėr tė paktėn 1 orė. Nxirreni me kujdes nga letra duke hequr dhe bordurėn dhe vendoseni pastiēon nė pjatė.


Edituar pėr herė tė fundit nga Esmeralda nė 07.04.08 9:11, edituar 1 herė gjithsej
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 07.04.08 9:11

[b]Petulla me kos [/b]
Pėr 4-5 persona duhen:

Miell 2 gota uji, kos 1 gote uji, vezė 1 kokėrr, kripė,sodė 1/2lugė kafeje, vaj 2 filxhane kafeje
Nė njė tas porcelani vendosen vezė, kos, kripė dhe yndyrė, rrihen mirė dhe shtohet miell i pėrzier me pak sodė. Brumi nė kėtė rast ėshtė gjysmė i trashė. Nė tigan hidhet pak yndyrė (1/2 lugė gjelle). Kur yndyra tė jetė nxehur, hidhet brumi(njė lugė gjelle pėr ēdo petull). Largėsia nga njėra tjetra duhet tė jetė 3-4 cm sepse gjatė skuqjes brumi hapet. Petullat skuqen nga njėra anė dhe pastaj kthehen nga ana tjetėr.
Pasi tė jenė skuqur mirė vendosen nė pjatė, spėrkaten pak me gjalpė dhe pėrdoren me sheqer ose serviren me mjaltė.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 07.04.08 9:12

[b]Kukureci [/b]
Pėr 4-5 persona duhen:

Zorrė 1 palė, tė brendshme 300 g. kripė, piper, spec i kuq, rigon, yndyrė 2-3 lugė gjelle.
Zorrėt e qengjit pastrohen mirė dhe lahen duke i kthyer nga tė dyja anėt. Merren mėlēitė, gjėndrat, dhjamėrat, gabzerret, mushkėritė dhe priten nė copa kubike mesatare. U hidhet kripė, piper i zi, rigon tė cilat pėrzihen, pastaj shkohen me radhė nė hell njė copė mushkri, njė copė gjendėr, njė copė mushkri e kėshtu me radhė. Si tė jenė shkuar tė gjitha tė brendshmet nė hell pleksen me zorrėt sipėr duke i mbuluar kėto. Kukureci bėhet mė i shijshėm kur piqet nė hell, mbi prush ose nė furrė me zjarr tė ngadaltė nė mėnyrė qė tė mos pėrvėlohet. Si tė jetė skuqur nga tė gjitha anėt, hiqet nga helli, vendoset nė pjatė dhe i hidhet piper i zi i bluar.
Gjatė pjekjes nė furrė spėrkaten me lėngun e vet duke i hedhur edhe pak yndyrė.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Vogelushja prej 16.05.08 13:52

[size=18][b]Pulė e mbushur[/b][/size]


[b]Pėrgatitja pėr 6 vetė[/b]

Njė pulė (1,5 - 2 kilogram)
Pėr mbushje: 250 gramė mėlēi pule dhe 400 gramė mish tul.
Vezė, 2 kokrra
Konjak, 50-70 gramė
Kėrpudha tė freskėta, 100 gramė
Gjalpė, 2 lugė gjelle
Gjysėm limoni
Arra moskat tė bluara, spec, kripe e piper, sipas dėshirės.


[b]Pėrgatitja[/b]

Grimė kėrpudhat dhe mėlēitė e pulės. Shtojmė njė pjesė tė gjalpit dhe i pėrziejmė. Shtojmė vezėt, mishin e grirė, njė maje lugė arrė moskat tė bluar,
kripėn, piperin, konjakun, dhe i trazojmė. Pulėn e kriposim jashtė dhe brėnda, e mbushim me masėn e kimės dhe e qepim.
E spėrkasim me gjalp tė tretur. E vemė pėr tė pjekur pasi hedhim nė tavė pak ujė. Kur tė skuqet, e lyejmė me lėng limoni dhe me gjalp qė ka mbetur
dhe e vėmė pėrsėri nė furrė derisa tė piqet mirė... Herė pas here e njomim me lėngun e saj .
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 30.05.08 13:48

kur do na ftosh te hame pra moj vogelushe
Se kjo pula e mbushur s'po me duket keq :sport: :mdr:
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Artisti prej 30.05.08 19:04

Hummmmmmmmmmm vdiqa per te henger une dhe ju me kto pula
avatar
Artisti
Antarė/e
Antarė/e

Numri i postimeve : 27
Age : 38
Pikėt : 3828
Reputation : 0
Registration date : 29/05/2008

http://www.shoferi.web44.net/index.php

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Vogelushja prej 11.06.08 8:08

Hahahahahaha, hajde per darke ketej nga ne :mdr:
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Vogelushja prej 29.07.08 17:05

[b][size=18]Banane tė fėrguara nė Fritezė[/size][/b]


[b]Pėr 4 persona: [/b]

Banane, 8 copė
Limon, 1
Miell gruri, 1 gotė normale
Sheqer pudėr, 1 lugė gjelle
Kripė, 1/2 lugė ēaji
Dhe vajin pėr skuqje qė don friteza


[b]Pėrgatitja ....
[/b]
Pėrgatitni njė brumė tė hollė me njė gotė ujė dhe me miellin.
Futini dy-tre herė nė brumė bananet e pastruara dhe hidhini pėr t'u skuqur nė 180 gradė.
Pas skuqes , vendoseni nė njė pecetė letre pėr t'u hequr yndyrėn e tepėrt .
Hidhuni pėrsipėr sheqerin pluhur dhe servireni me dy-tri copa tė vogla limoni ...
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 14.08.08 8:01

[color:0bcc=black]Patellxhane te mbushur[/color]


Pėr 4-5 persona duhen:
Patėllxhanė 1 kg,
qepė 6-7 kokrra ose salcė njė lugė gjelle,
hudhra 2 kokrra, kripė, piper, majdanoz.

Patėllxhanėve u qėrohet bishti, u hiqet lėkura nė tre rripa sipėr dhe nga tė dyja anėt. Priten pėr sė gjati te pjesa e sipėrme deri nė mes tė tulit. Patėllxhanėt vendosen nė ujė me kripė pėr gjysėm ore. Ndėrkohė nė tigan me yndyrė skuqet qepa e grirė nė formė gjysėmrrethi,shtohen domate tė qėruara dhe tė prere nė copa tė vogla; vazhdon kaurdisja nė zjarr tė avashėm nė mėnyrė qė qepa tė zbutet. Nė fund shtohen hudhra tė grira, majdanoz, kripė, piper dhe pak uthull. Patėllxhanet kullohen, shpėlahen dhe skuqen nė tigan me pak yndyrė pastaj rreshtohen nė tavė, hapen nė vendin e prerė dhe mbushen me masėn e pėrgatitur. Sipėr u vihet nga njė fetė domate.
Shtohet fare pak ujė dhe piqen pėr njė orė nė furrė jo shumė te nxehtė.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Esmeralda prej 14.08.08 8:03

[color:d034=blue]Mashurka me patate [/color]Nevojiten:

1 kg mashurka tė njoma
1 qepė tė madhe, tė grirė hollė
4 patate
2 thelpinj hudhta rė grira
3 domate
pak majdanoz tė grirė hollė
pak sheqer
vaj ulliri
kripė e piper


Pastroni mashurkat dhe ndajini mė dysh nėse janė shumė tė gjata. Nė njė tenxhere kaurdisni qepėn nė vaj, shtoni hudhrėn, mashurkat, domatet, sheqerin dhe majdanozin. Hidhni pak ujė dhe lėrini mashurkat nė zjarr tė ngadaltė pėr 20 min. Nė fund shtoni patatet e ndara mė katėrsh, rregulloni me kripė e piper dhe lėreni gjellėn tė ziejė derisa tė mbetet me pak lėng.

--------------------------------------------------------------------------------
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3934
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: ju befte mire

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi