10 spitalet me te mire ne bote

Shko poshtė

10 spitalet me te mire ne bote

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:05

Spitalet
sot po konkurrojnė tė tėrheqin nga e gjithė bota pacientė dhe doktorėt
mė tė mirė, po instalojnė pajisjet tė teknologjisė sė fundit dhe po
konkurrojnė pėr kosto tė ulėt. Revista amerikane “Newsweek” tregon se
cilėt janė liderėt nė fushėn e tyre. Jo tė gjithė spitalet mė tė mirė
ndodhen nė Amerikė. Njė pjesė e mirė e tyre ndodhen dhe nė Evropė,
Indi, Izrael dhe Tailandė. Edhe pse mund t’ju duket e ēuditshme, mjaft
turistė amerikanė pohojnė se spitali nė Bangkok, Tailandė ėshtė edhe mė
i mirė se ato nė Boston, Nju Jork, apo Masaēusets. Vetėm vitin e kaluar
ky spital kuroi 400 mijė pacientė, numrin mė tė lartė se ēdo spital
tjetėr nė botė. Pacientėt vinin nga 150 vende tė ndryshme nė botė, dhe
vuanin nga sėmundje nga mė tė ndryshmet, qė nga sėmundjet e zemrės deri
nė zėvendėsime tė legenit dhe transplantime tė gjoksit. Amerikanėt
shpenzojnė 16 pėr qind tė GDP-sė nė shėrbimin shėndetėsor, por edhe
evropianėt nuk ngelen prapa.
Lista
1. Spitali “Bumrungrad International”, nė Bangkok, Tailandė
2. Klinika “Buchinger”, Buchinger, Gjermani
3. Instituti indian i Shkencave Mjekėsore, nė Delhi, Indi
4. Klinika “Fyodorov”, nė Moskė, Rusi
5. Klinika “Denver Health”, Kolorado, SHBA
6. “Brigham and Women’s Hospital”, nė Boston, Masaēusets
7. Qendra Mjekėsore “Sourasky”, nė Tel Aviv, Izrael
8. Spitali “Edouard Herriot”, nė Lions, Francė
9. Spitali i sėmundjeve tropikale nė Londėr, Angli
10. Qendra Mjekėsore e Malit Sinai, Nju Jork, SHBA
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi