"LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:15

APOKALIPSA

Dhe gjithēka qė ishte dje …
Dhe gjithēka qė ėshtė sot …
Dhe gjithēka qė do tė jetė nesėr …
- Nuk do tė jetė mė !
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:15

SI ZOGU

Kur flokėt tua mė ledhatojnė nė fytyrė
Si nė natė …
Dhe tė gjitha fjalėt qė dua t’i them
Tani s’mund t’i gjej …
Kur t’i shoh sytė e kaltėrt e dashur
Dritat e qytetit mė duken tė vogla …
Dhe atė krenari qė mbanė nė zemėr
Mbledhe
Nė lot
Tė rrjedhin fytyrės
Unė do tė puth fort nė natė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:15

SHKO MĖ TEJ

Hap
Edhe njė hap
Dhe prapė ndalesh
Kthehu-shko mė tej
Mos iu dorėzo varrit tėnd.
Trupi t’ėshtė pėrgjakur
Lum i kuqėrremtė,
Pėrroi po dridhet prej teje
Po dridhet …
Forco zemrėn
Nėn krahėrorin e rėndė
Kthej shikimet nė qiellin e kaltėr
Mos u tremb,
Bėhu luftėtar i idealeve tua
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:16

PENDIMI

Si sot mė kujtohen ēastet e bukura nė gjirin tėnd
Kur ishim tė kapluar nga gėzimi
Fjalėt qė vjedhurazi m’i ke thėnė
Tani po mė sjellin vetėm ndjenjė trishtimi.

Nuk dijshim se jeta qėnka hajni mė i keq
Qė na mbėrthen rrugėve t’pa anė e pa kthim
Dashurinė e gjuajte nė theqafje e hendek
Kėngėn e shpirtit e akordove nė pikėllim.

Apo ndoshta them se shkove larg
E mendja tė ėshtė rritė
Harrove bareshėn e urtė e sydritė.

Jo-jo, shpeshherė hallin tėnd qaj
Por s’gjej rrugėdalje
E gati jam shkrehem nė vaj.

PAK MĖ NDRYSHE

Tė jesh ai qė nuk je
Do ishte befasi gjithėsesi
Rrespekto at qė je

Tė jesh ai qė je
Ėshtė fisnikėri
Urreje at qė nuk je

Tė jesh ai qė je-nuk je
Do ishte shumė lehtė
Ta gėzosh at qė je

Shtator 2007
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:16

FATI IM

Nuk di
A ėshtė afėr agimi
Dhe
A
Ka
Kohė
Pėr
Vargjet
Nė vazhdim

Frymoj
Por
Kam frikė
S’di a jam gjallė
Shpirti mė ėshtė bėr det
Mbi
Tė cilin lundrojnė varret

E urrej
Kėtė vjeshtė tė hershme
Qė pa mėshirė po i bartė
Gjethet gjysėm tė thara
Por
Mos ki dert
Se lotėt
Do t’ia dhuroj dikujt
Qė prap tė jem i lumtur
Por dije njė gjė
Fati s’pėrsėritet dy herė
Madje as nė ėndėrr.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:16

NDOSHTA

Ndoshta edhe sot,apo ndoshta asnjėherė
Dje ka mundur tė jetė,nesėr poashtu
Njė ndoshta ėshtė pėrherė,mė sė paku njė
Ndoshta trimėria ėshtė formė e lirisė
Ndoshta ėndrra formė e realitetit
Ndoshta vdekja ėshtė formė e jetės
Ndoshta …
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:17

MODERNE

E shkurtėr
Jeta
Veē
Njė
Herė jetohet
Me njė gotė gėzime
Dhe
Shpejt
Shkurtohet

Ē’ėshtė morali
Ajo
Ideologji
Si jetohet
Pa dashuri

T’kesh
E t’kėnaqesh
Ka
Shumė rėndėsi
Prej nga
Ku shkon
Kush
Je
Ti.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:18

MĖ KĖRKO

N’pranverė
Me rrezet e argjenta tė diellit
Buzėqeshjen ta dėrgoi

Mė kėrko
Kur lulet qelin
Dhe hareja si rrufe
Harliset
Damarėve tė kėsaj bote

Aty do jem
Me aromėn e luleve
Me jehun
E kėngėve
Me buzėqeshjen
Aty
Ku kremtohet dhe jetohet

Ti
Vetėm mė kėrko

Do tė vij
Me krahėt e fluturės lozonjare
Pėr tė shijuar ekstazėn e rinisė

MERRENI SI TĖ DONI

Keni tė drejtė tė mendoni
Dhe besoni
Tė gjitha kėto i shkruaj
Pėrshkak tė egos
Apo pėr para dhe famė

Mirė:
Po supozojmė pėrshkak tė egos
Edhe pse do tė ishte marrėzi
Tė mohosh ēdo lidhje
Nė mes tė shkrimit dhe egos
Mendoj se ky sqarim
Dėshton nė esencė dhe tėrėsi

Nėse kjo nuk ėshtė plotėsisht e qartė
Do t’ju them hapur dhe pa hamendje
De shkaku kryesor ėshtė ai
Pėr tė cilin jam plotėsisht i bindur
Se atė qė e dėshiron
Nuk guxon tė pushosh
Sė lakmuari
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:18

MAGJIKE

P tė vendosja
Falėn ta jap
Pak do tė mbeteshin

Simbolin e hėnės dhe diellit
Buzėqeshjen nga fytyrė e engjėllit
Ēasti kur jetė do tė ndėrrojė
Lehtė nuk pėrshkruhet

Do t’kaloj njė kohė
Tė ftohtit do tė kthehet
Toka hap pore
Dhe do t’mė pėrbij
Me butėsinė e barit
Tė njomė

atėherė
Vetėm atėherė
Vlerėsohet magji e kujtimeve
Fati i shkuar
I cili njėherė pat bėrė
Mrekullinė
Qė ne na bashkoj
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:18

PAK MĖ SERIOZISHT

Dėfrehemi
Bėjmė qejfe
Me cigare e pije ekzotike
Zgėrdhihemi
E dini atė:pėr tė gjitha dhe pėr gjithēka
E nė dėm vetanak

Kemi hyrė nė tė tridhjetat
Pa plangė e shtėpi
Pa nuse
E fėmijė

Pa ndonjė tė kaluar
Me ardhmėri tė dyshimtė
Tė tanishmėn nuk e marrim seriozisht
Dėfrehemi
Dhe bėjmė qejfe
Zgėrdhihemi
Tė gjithė i marrim nėpėr gojė
Nė stilin
Pėr tė gjitha dhe pėr gjithėēka
E nė dėm vetanak.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:19

KREJT DO TĖ JETĖ OK

Krejt do tė jetė ok
Thonė liderėt
Dhe
Vazhdojnė
Duhet edhe pak tė keni durim
Sepse ardhmėria e lumtur ėshtė para dyerėve
Vetėm duhet rrėmbyer pėr qafe si zogun apo lepurin
Thonė se populli nuk ėshtė i vetėdijshėm pėr tė mirat qė i ka
Ėshtė jomirėnjohės
Dhe dėshiron gjithēka dhe menjėherė
Thonė ėshtė e pamundur t’i ketė tė gjitha qė i dėshiron
Dhe nė kokė qė i projekton

Do tė kemi autostrada
Ura kolosale
Tunele tė gjėra gjithėsesi
Nė bregdet do tė arrijmė pėr mė pak se dy orė
Tė gjithė tė lumtur do tė jemi
Jetėn do ta bėjmė mrrekulli

Thonė ashtu e thonė kėshtu
Ministrat ders na mbajnė
Ne t’hutuar i dėgjojmė
Dhe nė ditė tė mira tė gjithė shpresojmė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:19

MĖ THUAJ

Hy nė ėndrrat e mia
Nė kėpucėt e qelqta
Me vesėn nė buzė
Puthjen ma jep …

Mė thuaj se mė do
Dhe se tė duhem
E unė do tė them
Se pėr asgjė nuk tė jap.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:19

KLONIMI

Eprovetė
Nėnė e baba
A je njeri
Dinosaur
A’ē’hata

Satana
Thanė
Ėshtė nė njeri
Po ti kush je
As vetė
S’e di

Ke dhembje
Dashuri
Ndjenja
Gėzime
Si njeri

E dhimbshme
Me t’vėrtetė
Kur zhduket
Njeriu vetė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:20

KLASIKE

Klasike
Po shqip
Skuqen telat
E gjėmojnė lodrat
N’hartėn etnike

Edhe
Zogjtė
E malit
Harlisen
N’ekstazė

Rojės sė kufirit
I rėndojnė
Bjeshkėt n’qepallė

S’kishte
Jo
Lakmi
E
As
Urrejtje

Sorkadhen lakuriqe
Se gjelozonte kush
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:20

KATARZA

Nėse
Agon dita

Dhe

Mbijetojmė katarzėn

Atėher

Vetvetiu
Lindė pyetja
Kush do ti kujtojė
Dhimbjet tona

Kush

Do tė dėshmoi
Qenjen tonė

Apo

Tė gjitha do zhdukenKėtė natė skėterrėVetėm dhimbje

E

Klithje trishtuese
Mund tė kujtojė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:21

DASHURIA ĖSHTĖ

Dashuria ėshtė
Lule shprese
Nė zemrėn time
Lot nga syri
Emėr
Nga pena ime
Dridhje e pakujdesshme shpirti
Pritje e ėmbėl
Shtrėngatė
Nė lėvizje tė pakufi
Dashuria
Ėshtė vuajtje e qetė
Dhembje
Kur nuk je kėtu
Ndjenjė
Ngadhnjimtare
Ndaj urrejtjes
Vuajtje e qetė
Dhembje kur nuk je kėtu
Pritje
Shpresė
Se njė ditė
Do tė kthehesh
Tė mė shpiesh diku larg
Nė pakufi
Fitore ndaj vetvetes
Dhe
Ėndrrave tė humbura.
Dashuria ėshtė …
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:21

ĖSHTĖ

Prrallė-rrėfim
Dashuri e pafund
Poezia
Ėshtė
Farė
Qė rilindė
Pėrjetėsitė
Apo
Urė
Qė fjalėt
Bashkon
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:22

DĖSHIROJ

Tė jem p o e z i
Flutur
Nė krahėt tu
Jehonė
Ndaj heshtjes
Rreze pėrvėluese
E netėve skėterrė
Dritė
Nė bebėzat tua
Frymėzim i pafund
Dėshiroj tė jem
Poezi
Flutur
Jehonė
Rreze
Frymėzim
i kėngėve tė pakėnduara.

Korrik 2007
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:22

POEZIA

Shėron plagėt
Ndalon dhembjen
Urrejtjen
E konverton nė dashuri
Hap shtigje drite
Nė horizont

Yjeve iu jep shkėlqim
Detit kaltėrsinė
Dritėn errėsirės
Urrejtjes dashurinė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:22

PEP

Idealizim
Ekranizim

Realizim
Eksploatim
I pėrcaktimeve ideologjike

Hospitalizim
Manipulim
I masave tė gjėra popullore

Izolim
Demoralizim
Ėndėrr pėr lirinė

Hapi rrugėn dashurisė
Mbyllja zemrėn padrejtėsisė
Jepi rast mirėsise.

X X X

Humbem s’ekzistoj sepse mendimet mė janė fjalė
Ku dreqin mbet dita ime
Dhe pėrmes kėsaj mjegulle
Tė shoh qė vjen prej fantazisė…
Sepse ti asgjė s’je tjetėr veq ėndėrr

Dhe ēfar ėndrre se ??? ėndėrr e pėrjetėsisė sime
Lindje efrikėsuar ngjyrash tė harlisura
Shtrij duart drejt vetvetes hapsanes shenjtėruese
Shtrij drejt diēkaje qė dikur ishte imja

Dhe s’dua tė ėndrroj … kurrė mė
Edhe sikur ta dija se nė ėndėrr je ti!
Po,se gjithėēka sillet nė rreth dhe shkruhet diku
Gjithėēka njėherė do tė jetė,por ne kurrė mė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:23

ĒASTE

(Splendidissima civitas curicaturum)

Unė
Dhe
Qyteti im
Heshtazi
Dashurohemi
Dhe jetojmė
Nė harmoni
ēaste momentale
Tė njė kohe
Zanafillė
Qyteti im
I origjinės
I pėrjetėsisė
Unė
Kalorės i vogėl
Si hije
Parakaloj
Rrugėve tė tij
Ndoshta shkel
Gjurmėt e lashtėsisė
Tė fisit
Dardan
Tė cilin
Qyteti im
Heshtazi e ka dashuruar
Dhe kanė
Bashkėjetuar ēastet
E njė kohe
Tashmė tė kaluar
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi