NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Shko poshtė

NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:12

Fjala juaj

Nė kujtesė do mbetet
ajo fjalė
qė vjen maleve
me flakėn e kushtrimit
heu
kush ėshtė trim
se ora ka ardhė
ujkun e ēalė
ta heqim zvarrė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:12

Unė dhe malli

Tėrė natėn bashkė
unė dhe malli

na mbyti halli
i kėsaj jete jallane

Kur s’kam gjumė fare
ndez njė cigare
brengat t’ kthej nė tym
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:12

Shtrėngim

Nė dhomėn e errėt
flakė m’u ndiz trupi
kur foli matufi
me njė qilim xunkthi
duke fluturuar

Ra nė fushė
mes njė kėnete
qė i vinte era parfum.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:13

Droja

Druaj se djalli
me xixa stralli
na vizaton yllin
midis balli

Vijnė pastaj hijenat
t’i grisin pelenat
e foshnjeve tė palindura
.

Kėta klysh popi
soji e sorrollopi
qė tė pijnė gjak populli
shekulli s’i ngopi

Nė kėtė rreth harkor
tė rrugėtimit mizor
vetėm lėmshi i fatit
na mbeti nė dorė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:13

Fjala e humbur

Mbeta pa fjalė
a ditėn kur jam nisur nė jetė
rrugėve tė paruugė
nė dritė e mugė

Nė guvėn e shpirtit
ndryer ėshtė qe njė shekull
e betuar nėn dritė qiri
para ikonės sate
liri
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:14

E gjatė kjo natė

Sonte
gjithēka po fle nė qetėsinė ė vet

Nė dhomėn time
qielli i ka ndezur fanarėt
tė mos tremben
qelizat qė tajisin
lėngun e jetės

tė gjatė shekujt
qė flejnė dhomat flejnė qytetet
sonte gjumė nuk kanė vetėm poetėt
bėjnė qarqe,
nėpėr vargje
tė regjur si gėzofet
shkrihen nė vuajtjet e popullit.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:14

E ndiej humbjen

Viti shkel vitin
pesha bie
pingul nė shpirtin tim
tretur nė mėrgim

Njė pjesė e diellit
m’ ėshtė shkėputur
nga qielli i bebėz
nga hija e lotit tim
derdhur
nė dhe tė huaj

Nėse unė s’ kthehem
hija ime do tė bredhė
trotuareve tė nbotės
pas mallit tim

Pėr ēdo natė
e bėj nga njė shtegėtim
nė mendje
pėr nė shtėpi
pėr amanetin e nėnės
para se tė japė lamtumirėn
pranverave tė ikura pa kthim
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:15

Hall mbi hall

Turma shkojnė
turma vijnė
mbijnė si bari i keq
nė faqen e blertė tė globit

Prej shekulli nė shekull
kėrkojnė lėmoshė
trotuareve tė fatit

Trokasin nė portė tė hapur
kastat luksoze
tė ngopura parfumnesh
tė njė biznesi tė ndyrė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:15

Ora jonė

Gjurmė pas gjurme
bjeshkė pas bjeshke
na ndoq sopata shpatėn
nėpėr shekuj

Kėtu varrė e atje varrė
mė bėhet shpirti mulli ere
nė skėterrė pas skėterre
deri kur tė bredh me bredh
kėshtu,o shpirti im?
nga tė palarat
e botės pelim

Kėtu s’ jam
atje s’mė lėnė,
o nėnė

qenia ime e ndarė nė dysh
nė udhėkryq
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:16

E bukura More

Moj e bukura More
si tė lash, e mė s’tė pash
si tė lash, si tė lash
si tė lash, e mė s’tė pash
(popullore)

Ec nėpėr tė kaluarėn
pėr ta gjetur tė ardhmen
ėndėrro shqip,
frymo shqip
o Arvanit

Hy kalabrisht
i dehur mendimeve
arbėrisht
e jetėn vazhdo
prore
e dasmėn
bėje pleqėrisht

Edhe varrin hape
me E bukura More

Rro sa malet
me dhembjen shkėmbore
buzė detit
me shikim tė humbur
nga e bukura More
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:16

Jetė e vaj

Rrodhi pėrrocka ujė loti
rrodhi kot sė koti
kur ndryshoi moti

Nė katėr anėt e globit
rri buzė trotuari
duke shikuar
ndėrrimin e ngjyrave nė semafor

Kėrcitėn kockat nga reuma
kur filloi riga e shiut
tė bjerė nga ai qiell kuq e zi

Nė gjysmė u ngrit flamuri.
flamuri i kuq
i larė me gjak
pėr kėtė jetė tė pafaj
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:16

Mėrgimtari

Larg atdheut
larg shtėpie
tė shkuan vitet
sikur hije

Vetėm agimi i djalėrisė
hap portėn e kujtimeve
dhe nė fushat e bleruara
tė viteve
njė ēunak kėmbėzbathur
mbledh Lulenarēizi

E shkurtėr ėshtė jeta
si njė shirit celuloidi
qė fillon nė kujtime
dhe mbaron nė njė beze tė bardhė
nė murin e moshės

Imazhe gri
si bryma e flokut tėnd
ngrin e shkrin nė lėvizje
tė pėrhershme
tė ėndrrės

.
Rini e thinjur
stacioneve
presin e pėrcjellin
vagonat me radhė
qė bredhin nga stina nė stinė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:17

E ndiej humbjen

Viti shkel vitin
pesha bie
pingul nė shpirtin tim
tretur nė mėrgim

Njė pjesė e diellit
m’ ėshtė shkėputur
nga qielli i bebėz
nga hija e lotit tim
derdhur
nė dhe tė huaj

Nėse unė s’ kthehem
hija ime do tė bredhė
trotuareve tė botės
pas mallit tim

Pėr ēdo natė
e bėj nga njė shtegėtim
nė mendje
pėr nė shtėpi
pėr amanetin e nėnės
para se tė japė lamtumirėn
pranverave
tė ikura pa kthim
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:17

Nėn qiellin e huaj

Ky qiell mbi rrokaqiell
dhe jeta jonė drith e miell
brenda mureve tė betonit
vyshket e pafaj
nė kėtė nėnqiell

Deri nė asht unė kam acar.
dhe duhet tė mbulohem
me njė re tė trashė tymi
ose tė pėlcas si tollumbace
nė duart e njė fėmije bonjak
e gjuajtur
nga njė shigjetė acari

Zemra ime e mėrdhirė
del gjysmėlakuriqn tė shėtisė
nėpėr kopshtin e mbuluar me vesė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:18

Buzė lumit Rajna

Buzė lumit Rajna
mbi syprinėn e ujit
hijen mallit e ndeza
tani jam pa hije
i lehtė si avulli
si njė hije malli
qė ka rėnė mbi ujė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:19

Nė vizion

Nė njė kopsht nė Osnabrück
me njė me njė dallėndyshe u bėra mik

Zemra bėri benė
se do t’ia ruaj folenė
derisa tė kthehet nga shtegėtimi

Iku duke mė pėrshėndet
me krahun e lehtė.
zogu i shkretė

Kalon detėra edhe toka
tė sjell tė fala
nga Shiroka

N’ ma pashė nėnėn me lot nė sy
ajo qanė edhe pėr ty
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:19

Kush jemi

Kėshtu ishte
kur jetė
bėnim me dreqėrit

Brejtėsit na e grisnin
dokumentin e identitetit
tė mos e njohim
as shembėlltyrėn tonė
nė ujin e pusit

Na pyesnin: Kush jeni?
nga vini?
a ke dėshmi
pėr identitet

Ja kėtė kartė ndėrkombėtare
se kėtu kemi ardhur
nga ferri ynė
se jemi nė thelb
origjinal
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:20

Vizionarit

I.Rugovės

Jeta
hije e vogėl
Pėr ėndrrėn tonė
tė madhe

Mbyll njė portė
hap njė portė
pėr tė dalė nė njė moshė tjetėr

Edhi dita
t’ mbledhim frutet
nė atė pemė tė jetės
nė mungesėn tėnde

Dita e dhimbje se madhe

N’shekuj morti
u rritėn brezat
duke pritur
tė vish ti
me njė fanar ardhmėrie nė dorė

Tani njė diell i kuq
rri varur
nė atė degė tė
tė bleruar
nė pemėn e jetės

Ai iku
po njė brerore lirie
ndriēon pėrjetėsisht
nė atė afresk
me portretin tėnd
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:20

Antihistorike

Sa herė ia shikoj fytyrėn
mėsuesit tė historisė
mė bėhet se lexoj
njė pergamenė tė lashtė
tė zhubrosur nga vitet
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA PERMBLEDHJA POETIKE"KRISMA E FJALES";SHABAN CAKOLLI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi