"LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

"LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:04

daljen e poezive tė mia nė njė vėllim si ky,nuk e ka ushqyer ndonjė moderacion – mode i caktuar.Ndoshta pak mė shumė se njė njeri i zakonshėm,mua mė kanė shqetėsuar dhimbjet njerėzore,tė

shėndrruara nė poezi,tė “kondenzuara” nė vlugje tė nxehta … Kam pasur dhe kam besim nė popullin tim,sepse edhe i dėbuar,i sunduar nuk diti dhe nuk din tė urrej.
Pikėsynim i tij ėshtė lufta,gjatė kėsaj pėrpjekje e mban shpresa,punon,lufton dhe shpreson.
Poezia pėr mendimin tim,duhet tė pėrcjell porosinė e mirėkuptimit dhe shpresės tek tė gjithė brezat,tek tė gjitha moshat.
Tė jetosh ėshtė luftė-tė ketė luftė don tė thotė shpresė…”
Autori

Vehbi Klaiqi

LOTI IM

Botues
Klubi letrar Nositi-Dardanė

Redaktor
Sinan Sadiku

Recenzentė
Nexhat Buzuku
Ganimet Klaiqi

Lektor:
Prof.Sinan Dėrmaku

Ballina
Piktura e Ahmet Ibrahimit
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:04

AUTOPORTRET FAMILJAR

Diku rrėzė Pusta Rekės
Lėshonte shtat fshati malor
“Karafilja shqiptare”
Lėshoi kushtrimin .
Fisit iu shtua edhe njė burrė
Njė pushkė mė shumė
Dhe njė rend nė mulli

Rritet shtati i Klaiqit
Edhe shtohet shpresa e fisit

Nga Karpatet fryjnė stuhitė
Prej torturės dhe gazepit
Na u dėbua krejt mileti

Fiken zjarret
Shuhen shpresat
Karvanet t’lodhura
Shpėtim kėrkojnė

Si ēdo herė nė ēaste tė vėshtira
Nėna mendon pėr ditė tė mira
Kryeplaku mblodhi nahinė
Muhagjerėve t’ua bėjnė shtėpinė

Nė luftė me turq
E n’luftė me shkja
Nė Llovqen trimat kanė ra
Na premtuan bashkėjetesė
Po a i zihet qenit besė?

Tivari e Vardari
Lahen me gjak t’parit
Bjeshkėt dėshmojnė pėr tirani
Varre t’humbura
Pa lavdi.

Shėnim:”karajfilja shqiptare”,pushkė qė e prodhuan armėtarėt shqiptarė e sistemit “Martin-Henri”me kalibėr 11.43 mm qė shkurtė i thonin “martina”dhe mė vonė e pagėzuan “Huta e Popullit”.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:05

PIKĖ UJI

Qė na ndanė
A bashkon

Pikė uji
E madhe sa oqeani
E domosdoshme
Si spango gėrshete
E largėt sa venera
E afėrt sa marsi

Nė njė pikė
Sa lot
Aq gėzime

Vetėm njė pikė
Si tė notosh

Nėse lėkundemi shumė
Zhbėhen kontinentet
Zhdukem plotėsisht
Dhe po tė vazhdoi kaosi
Do tė fundosemi

Do tė notojmė
Me velon e caktuar
Nė drejtim tė caktuar
Dhe era do t’na shpie
Dė drejtim tė shpėrtimit

Njė pikė
Dhe aq tė lagur

Nganjėherė tė spėrkatur
Tė larė mė shpesh
Asnjėherė tė terur

Nė njė pikė-dy pole
Plus dhe minus
Mashkullore dhe femėrore
Veriore dhe jugore

Valė,shkėmbinj
Akullnaja
Dhe shira monsunik

S’na duhet ajri
E as toka
As zjarri
Vetėm njė pikė ujė dhe dashuria

Si organizėm dyqelizor
Nė solucionin dashuri
Njė pikė
Si hapėsirė pėr osmozė
Domosdoshmėri pėr simbiozė

Njė pikė ujė
Mjafton pėr jetė
Dhe ē’ėshtė pėr kozmosin njė pikė ujė
Ē’mė duhet ai pa tė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:05

BASHKĖSHORTES

Tė falem nderit
Qė nė mesin e shumė zogjėve
Mė njohe
Gjersa
Mblidhja krėnde
Pėr
Ta bėrė
Folenė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:06

ENDE TĖ DUA

Sodis qiellin
Pėrplot yje
Mendimet e mia kėtė natė
Udhėtojnė kah ti
Tė kėrkojnė
Nė tė gjitha ėndrrat e mia
Ti je njė dhe e vetmja
Por ti kėtė nuk e di
Nuk e di se njė
Pėr ty po vyshket
Njė palė sy tė vetmuar
Po zhyten nė vorbullėn e lotėve
Mė shikon me sy tė zjarrtė
Dhe lėndon shpirtin tim
Vėrtetė asgjė s’po ndien?
Ishe dhe mbete
Ylli i vetėm inatės sime
E vetmja shpresė nė jetė
Nė tė cilėn
Unė jam
Vetėm kalimtar rasti!
Nuk kėrkoj asgjė prej teje
Vetėm dua tė tregoj
Se tė dua
Nėse tani i lexon kėta rreshta
Tė dalė nga thellėsi e shpirtit
Tė shkruar
Pėr
Ty
Lėsho vetėm njė lot
Mbase edhe tė rremė
Tė bie nė shuplakėn time
Tė shtrirė
Sepse
Ai
Do tė jetė i vetmi
Prej teje
Lėsho njė lot
Dhe
Pastaj
Shko kah je nisur
Kush e di
Ndoshta rrugėt e jetės
Diku do t’na bashkojnė…
…Mbase nė amshim
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:06

BASHKUDHĖTIMI

Bashkudhėtuan:

Fisi, e
Plisi
Hėna, e
Dielli-
Yjet, e
Qielli-
Shqipja, e
Flamuri-
Toka, e
Guri.

Bashkudhėtuan:

Besa, e
Qėndresa-
Lufta, e
Paqa
Errėsira, e
Drita-
Robėria, e
Liria!

Mbijetuan:

E,bashkudhėtojnė
Nė pafundėsi-
Besa e Plisi
Dielli e Qielli
Flamuri e Guri
Paqa,Drita
Liria …!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:06

DHE PASTAJ

(I.K,nga Drenasi,i cili ra nė altarin e lirisė mė ’99)

Njė trim
Njė shikim
Njė buzėqeshje
Njė betim

Dhe pastaj …

Njė fjalė
Njė zjarr
Njė lot
Njė ndarje
Njė kėngė …

Dhe pastaj …

Njė kujtim.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:07

ZGJIMI

Zgjohu
Eja nė vete
Harroji
Tė gjitha fjalėt
Qė i ke thėnė
Kujtim tė mbetėn
Mėkatet tua
Hesht
Dil nga lėvozhga
E guacės
Dhe bėhu
Jo e djeshmja
Jo se jo
Zgjidh lindjen
Rilindjen
Zgjimin
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:07

ZGJIDH RRUGĖN

Nė rrugėn pėr lart
Rregullat janė tė qarta
Me bėrryla duhet ta depėrtosh turmėn
Me thonj tė mbahesh duke kėrcitur dhėmbėt
Duhet t’i pėrijsh therrat
Tė vraposh as qerreve
Dhe t’i rrėosh urat mbrapa
Tė kesh kjdes ēka flet
Kokėn ta mbajsh lart
Dhe t’ju ruhesh goitjeve nė ballė
Tė kesh sy nė shpinė
Dhe vesh qė gjitēka dėgjojnė
Duhet tė kesh shtatė jetė
Dhe suksesin tė vetmin qėllim.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:08

KAM PASUR

Kam pasur
Kam pasur baba
Nėnėn ende e kam
Nganjėherė kam pasur mjaft para
Pėr ta blerė mėngjezin
Dhe tė ha para atyre
Qė tė uritur mė shikonin

Kam pasur kėpucėt mė tė mira nė qytet
Atė verė
Ēdo herė kam pasur sy ėndrrimtar
Vashėzat binin nė ta
Mua asgjė s,mė kushtonte
Dhe kam doktoruar nė rėnje
Dhe ikje nga pėrgjigjet
Kam pasur edhe vajzė
Ka qenė kjo kaherė
Tani kam mjaft kohė pėr ta humbur

Kam pasur ditėlindje
Biletė autobusi
Dhe
Detyra t’shtėpis
Cigare tė huaja dhe shpoti tė mira

Kam pasur ēastet e mia tė ndritshme
Dhe ēastet totalisht tė errėta
Botėn e kisha nė shuplakė
Por mik tė vėrtetė
Asnjėherė s’kam pasur
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:08

[code]VJESHTA

Prap erdhi
Qetė perms gishtėrinjve
Hyri nė shpirtin tim,vargjet e mia
E mbėshtjellur me mjegull
Vjeshta
Lojė ngjyrash
Gjethet tė skuqura nė brezin malor
Pika shiu nė fytyrėn time
Aromat qė nė ty mė pėrngjajnė
Hapat tonė shushuritje gjethesh
Duart tua tė nxehta,buzėt
Desha tė ēirrem
Qė tė mė dėgjosh,dhe tė kthehesh…
Vjeshtė ėshtė
Kohė mallėngjimi
Kujtimet qė nė mua rrojnė
Klithjet e mia qė s’dėgjohen mė
Sepse nuk ka kohė harrese
E cila mund tė mė marrė
Dhe nga ti tė mė ndajė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:09

DETEKTIVI

Unė jam detektiv i dyfishtė
Fluturave iu zbuloj sekretin tėnd
Ty tė flas gjithėēka
Pėr shtegtimet e tyre.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:09

VJEDHĖSIT E KOHĖS

Urrej ēdo gjė
Qė ma vodhi
Kohėn time
Akrrepat
Nė orėn e jetės
Qė nxitojnė nė pakthim

Tinėzisht
Mi vodhėn
Ninullat
Cicrrimat e zogjve
Dhe
Lehjet e qenėve

Netėve pa gjumė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:09

LOTI IM

Tė dua i thash detit
Shterroj
Tė dua i thash diellit
S’agoi
Tė dua i thashė vjollcės
Era e rrėzoi
Tė dua i thash zogut
Lart fluturoi
Tė dua i thashė vajzės
Iku nga ėndrra ime
Dhe
Nga gjumi mė zgjoi
Thashė me vete “ē’zhgėnjim”
Mbeta veē me lotin tim.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:09

JU FALEM

Ndoshta do tė duhej faleminderuar
Ata qė mė ndihmuan
T’i kaloj
Tė gjitha
Qė duhej kjaluar
Nė jetė

(Ata nė uri
Qė mė ushqyen
Dhe e tjen ma shuan
Tė pastrehė mė strehuan)

Ata ndoshta nuk e dinė
Por
Pa ndihmėn e tyre
Me siguri sot nuk do t’isha
Dhe nuk do ta kėndoja
Kėngėn pėr ta.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:10

RINJOHJA

(Nė shenjė respekti dhe malli tė pashuar Fitnete Klaiqit-Tiēos,aktore nė Teatrin Kombėtar nė Tiranė)
Atje pas shtatė brigjesh
Fle e qetė Kosova
Tė cilėn kurr se kam parė
Edhe pse nė damar mė rrjedh gjaku i saj.

Ksovė,ėndrra ime e ndrydhur
Shpresa ime e venitur
Mos m’dalt shpirti
Pa shijuar ngrohtėsinė e buzėve tua
Dhe pėrqafimin atėror.

Malet e larta
Kurorė rreth qafe
Gjoksin ta stolisin
Bashkėt e reve
Shtėllungat nė ty
I shprishin
Dhe nėpėr cikole
Lėnuren e krihen
Ju bjeshkė krenare
Mburojė qėndroni pėrherė
Kur kabareja nė fyell
Ua gudulis shpirtin
Mustakėt i dredhni n’erė
Blerimi ua stolis gushėn
Fushat nė gjelbrimin tend
E ngjyejnė brushėn

Pejsazhi yt-bukuri epike
Rrojtja nė ty-poemė idilike
Ku dashuria rritet
E ngrohtėsi dielli deri nė pėrjetėsi
Arat bukanike
Pjellin gjallėrim
Me begati shumė
Pemėt kanė pėr rimė
Dielli ua ngroh faqet
Hėna i vė nė gjumė
Lagjet pėr lakmi
Gjymtyrė dinamike
Nė besnikėri rriten
Damarėt e tu
Kroje tė ftohta
E shpėrbėjnė zhuritjen
Era qetė i miklon
Puhia ua ndjell gjumin
S’kanė gur kufiri
Sinor kanė lumin

Nxito pra o rreze,e ngrohe atė vend
Silli paqėn e lirinė
Epju shpresė ėndrrave,e gėzo vegjėlinė.

Pas 62 vitesh pritje e ankthi
Te karburanti 1 nė Tiranė
Rinjoha-netin,aktoren e vogėl por zemėrmadhe.

Shpesh nodhin befasira e tė papritura
Ndjenjadhėmbje e malli tė pėrshkojnė
AromėDHEU tė ruajtur me fanatizėm
Nė shrvetėn e bardhė tė nxirė prej vitesh
Mbi hartėn e Robėruar tė Kosovės-
Tė gudulisė hudėt dhe tė zė frymėn

Fillon shpjegimii historiesė sė dhembshme
Tė kombit dhe fsit tim!…

Nė vitin e largėt tė 28-ė
Me njė shervete DHE ėn sqetull

Nisi rrugėtimin e shptimit
Ibrahim Kosova
Nisi se s’kish k tė rrinte
Vrau nė pikė t ditės oficerė armiku
Dhe u nis pėr t’u mos kthyer mė
Horizonteve ė pafund tė kėrkoi shpėtim.

Dhe vazhdoi marshuta
Pesėmbėdhjetė ditė nėpėr acar
Drejt “kepit tė shpresės sė mirė”,
-Gjeti nė Elbasan,
Nė prehėrin e nėnės,
Ku urrejtja dhe pezmi hakmarrės
S’arriti dot.
Me mallin e vendlindjes
E jetoj jetėn
Me aromėn gudulisėse tė dheut
Tė ruajtur nė shervetėn e bardhė.

Sot,Neti rrėfen me ėndje
Ato ēaste dhembje e pritje
Malli e shprese.

Kur gjiroja nė Pogradec
Zgjatnja kokėn
N’kėrkim t’pejzazhit hyjnor tė Kosovės
E shoqet mė tallnin:
“Neti,koncentrohu nė rol
S’duket Kosova nga kėtu”!

Pėr kujtim tė trungut tė ndarė
Nga babai
Ruaj njė grusht DHE malli
Dhe vendlindje
Dhe njė pasaportė nė gjuhė tė huaj.

Kundėrmon aromė shprese dheu i vendlindjes
Dhe shpirtin ma kėputė
Ofshama e babait tė ndjerė:
-Ah,Kosovė
Malli im i pashuar”!.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:11

LARGIMI

Nisu nėpėr kohė
Dhe kėrko gjurmėt e mia kėmbėzbathur
Tragje
Me kėmbėzbathur
Do gjesh
Ato janė gjurmėt e largimit
Vizato
Hartėn e atyre largimeve
Me bashkimin e kuotave
Do tė gjesh
Burimin tim
Vatrėn stėrgjyshore
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:11

NGANJĖHERĖ

Ėshtė marrėzi fatale tė shkruash vargje tė zbrazta
Sepse edhe ato tė rėndėsishmet asgjė nuk thonė
Ėshtė budallallėk tė mendosh se mund ta ndryshosh jetėn
Shumė para teje janė pėrpjekur por mė kot
Pikėlluese ėshtė ta fillosh ditėn me buzėqeshje
Dhe aq mė tepėr kur dikush mund ta rrėmbejė atė
Poashtu trishtim ėshtė tė kalosh pranė dashurisė
Sepse ajo s’ekziston ėshtė vetėm vegulli nė ajėr
Nganjėherė ėshtė gėnjeshtėr tė jesh i drejtė dhe ta thuash atė
Sepse tė thyejnė kur iu bie ndėr mend…
Kur iu bie ndėr mend.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:11

KUR

Kur mali fle
E s’ka stuhi
Poeti
Shkruan
Poezi

Kur errėsohet
E
Hėna bėn roje
Ėndrrat zgjohen
Dhe
Magjepsen
Me vallet e yjeve

Kur poeti shqetėsohet
Yjet s’dijnė tė vallėzojnė
Ėndrrat zbehen
E hėna s’ndriqon

Mos trazoni
Zemrėn e poetit
Se harlisen stuhitė
Hėna lodhet
E s’na bėn dritė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:12

RRETHI MBYLLET

Njihemi gjatė
Me sy tė njejtė shikojmė
Ndajmė tė mirėn e tė keqen
Por tash pėr ēdo gjė ėshtė vonė

Sepse
Ti mė tradhtove
Fjalėn tėnde e shkele
Dashurinė tonė e hudhe
Ėndrrat e mia i ndeze
Pėr kėtė
Sonte mbyllet rrethi
Tė pėrqafoj pėr herė tė fundit
Dhe tė gjitha t’i fali
Vetėm shko e mos u kthe mė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:12

LUFTA

Ulur jam
Dėgjoj vetėm lotėt
Tė cilėt pika-pika
Rrjedhin nė faqet e mia
Pėrnjėherė,pa ndonjė shkak
Jam thyer
Ėshtė thyer qėndrimi im i fortė pėr jetėn
Fjalia e cila tingėllon:
Jeta ėshtė luftė,pranoje!
Mė duket se
E kam humbur atė luftė
Jetėn e cila nė tė vėrtetė ėshtė luftė
Por jeta prap ėshtė aty
Domethėnė,nuk jam nė dhe
Diēka mė mbanė,por nuk di ēka …
Dhe lotėt ende rrjedhin
Sytė qajnė pėr mua
Dhe ajo luftė tė cilėn do tė duhej fituar
Mė tėrheq kah fundi
Sepse nuk jam edhe aq i fortė
Dhe nganjėherė pyes pse lufta vazhdon
Pse jeta ėshtė e tillė ēfarė ėshtė
Dhe e tillė ėshtė pėrshkak teje.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:13

Vehbi Klaiqi

LOTI IM

NXITIM

Urrej shiun pranveror
Nxiton faqeve dhe mė shqetėson
Urrej pėrroin kur fryhet
Baltėn,llucėn qė zhysin
Pas cdo hapi tim
Mbetėn gjurmėt e kėpucėve
Por nė sekondė zhduken
Secila pikė si mendim
Pėr fjalėn dhe veprėn e mirė
Ēdo gjurmė nė baltė
Pėr tė keqen qė ekziston
Dhe mė duket
Nė atė shumėsi pikash
Se tė shoh
Por kjo ėshtė vetėm dritėmashtrim
Fizikė e pastėr
Dhe unė humb arsyen.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:14

NJERI I PA FAT

Unė nuk jam unė
Jam vetėm pjesė e hijes sime …
Nuk di kah t’ja mbaj
Askush s’mė kujton …

Dikur isha i lumtur
Doja diellin,hėnėn dhe shiun
Sot jam njeri i pa rendėsishėm
Qė qetė-qetė frymon …

Askund fund nuk ka pėr mua
Tė mė ndihmoj sadopak
Se askujt s,i ha palla
Dhe nuk …

Do humbas nė heshtje
Dhe pas meje asgjė s’do mbetet
Sikur tė mos kisha qenė nė jetė
Se isha njeri i pa fat.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:14

UNĖ DUA

unė dua
dritė
diell
dua unė
s kėrkoj
lėmoshė
dhe as
shpėtim
dua
rimat
nė pėrqafim
dua
tė jem i ri
i dashuruar
unė
dhe vargjet e gjata
tė rrjedhin
si lum
para dyerve tė jetės
jam
njė lypsar
dhe nga ajo
s kėrkoj mė shumė
vetėm pak
dritė
dhe vargjet
si lum
kthema
kohėn
time tė moēme
miku
im i panjohur
krenarinė
dhe yjet
qė s shkėlqejnė dot
hapi
derėn horizontit
qė edhe vargjet e mija
tė kalitura nė zjarr
tė marrin udhė tė mbarė
kthema kohėn
qė pamėshirshėm mi vodhi
tė gjitha
ėndrrat
shpresat
pak dritė miku im
ėndrrat e kohės sė shkuar
ti kem nė pėrqafim.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 05.03.10 14:15

PORTI I ĖNRRAVE TĖ THYERA

Nga porti shkojnė
Nė port vijnė
Me ėndrra rinore
Pėr jetė pėrrallore
Ikin
Tė pastra si biluri
Kthehen zemėrthyera por si guri
Ikin princesha
Kthehen murgesha
Shkojnė pėr para
Kthehen me marre

Rrugėve tė botės
“Mish pėr top”
Jeta e jonė gjithmonė me lot.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "LOTI IM"VEHBI KLAIQI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi