"MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Shko poshtė

"MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:19

DUA KĖSHTU

Qepa fustan prej qielli
Kisha flokėt si flamur
Valonin nė puhi kėngėsh

U takova ballė pėr ballė me qiell guri
Krimbi i krimbave mė pėshpėriti
Tė dua kėshtu lakuriq

Atėherė humba ēdo gjė
Mė mbeti vetėm lėkura
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:21

Larg shumė larg
Era fishkėllen nėpėr valė
Trenat s’bėjnė zhurmė nėpėr natė

Unė shikoj dritat nėpėr shtėpitė
Nga njė dritarez e vogėl
Gėshtenjat qė valėzojnė nė kėtė erė
Ngjyrėn e pėrhimėt tė qiellit qė rrėnohet

S’ndjej lėvizje rreth meje
Diēka mė zė frymėn
Shpirti do tė mė dalė

Kėtė qetėsi tė rėndė
E kam mike
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:21

LARG TEJE

Larg teje ėndėrrova
Pėr trenat qė shkojnė
Duke bartur trupa tė rinj
Qė treten nėpėr qytetet e huaja

Nė orėt e ėndrrave
Qė shpėrthejnė rrugėve
Theva neonin tėnd

Ty qė tė dua mė shumė se veten
Tė pashė tė zvogėluar nė atė vend
Duke pritur kalimtarė qė pyesin pėr orėn

Kjo ėshtė ajo jetė e jona
Qė na flakėron
Pėr t’u shuar diku nė dekor dimri

Kohė buzėqeshjesh
Kohė vuajtjesh bashkė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:22

ILUZION

Njė siluetė u ndal poshtė shtėpisė sime
Ndoshta je ti apo hija jote
Ndoshta iluzion i hapave tu
Ėshtė vetėm njė taksi qė pret dikė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:23

Qetėsia e qytetit mė pėshpėrit si zakonisht
Era rrėshqet nėpėr dritat e natės
Nė kėrkimin e njė shikimi qė ka dallim

Kjo natė me kėtė qetėsi misterioze
Pasqyron sytė e fiksuar
Nė njė imazh tė saktė tė dėshirės

Njė fytyrė u pėrngjan
Fjalėve dhe parfumeve
Qė ndihen nė kėtė qytezė
Ku njoh disa rrugė kėtu
Dhe njė liqe...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:23

Dimė tė ledhatojmė njė lėkurė
Tė puthim njė gojė

Ne dimė t’iu themi
Tung! Mirė! Ju si jeni?
Njerėzve qė mezi i njohim

Ne kemi frikė tė jetojmė
Dhe vdekjes ia kemi frikėn

Shpesh na ndodhė
Qė tė mos dimė ēka duam

Nuk kemi kurrfarė kėnaqėsie
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:24

Harrova se kush ishe
Vonė u bė pėr mua
Zemra mė fluturoi
As qė mundohesh ta zėsh

Sytė mė shkėlqejnė
Nga idetė e zbehta

Bota ime ėshtė e kristaltė
Ēdo gjė e tejdukshme

Vuaj nė qetėsi
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:24

Tė prita gjatė
Tė kthehesh
Me ditė me javė me muaj
Ndoshta mė shumė

Derisa e kuptova
Se nuk mė do mė

Dhe as qė do tė mė kthehesh
Ndonjėherė...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:25

BESOJA

Qetėsia ėshtė tradhti
E mbėshtjellė me dhimbje

Gjėja e fundit qė vdes ėshtė shpresa
Ti do tė jesh gjithmonė nė mua
Nė ėndrrat e mia.

Besoja nė dashuri tė pėrjetshme
I besoja qiellit

Me vite ndryshuan ėndrrat
Ylberit iu zbehėn ngjyrat

Njė jetė nuk mė mjafton
Tė tė harroj
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:26

PSE

Hidhėrohem
Pse tė desha
Pse tė dua
Pse do tė tė dua
Pėrgjithmonė

Hidhėrohem
Pse i pata
Sytė e mbyllur
Kur tė pashė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:26

Hyre nė jetėn time
I tejdukshėm

Nė zemėr asgjė
Nuk mė gėzon

Ato ditė nuk do t’i ndėrroja
As me margaritarėt e botės

Asgjė nuk shkėlqen
Mė shumė nė sytė e mi

Larg teje
Plot dhimbje
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:27

DUHET

Duhet tė jetoj qė tė ekzistoj
Duhet tė kėndoj qė tė mos qaj
Duhet tė buzėqesh qė tė mos vuaj
Duhet tė dashuroj qė tė mos harroj

Megjithatė jeta vazhdon
Edhe pa Ty
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:28

TI

Edhe njėherė
Le buzėt e tua
Tė rrėshqasin nė tė miat

Edhe njėherė
Dua tė ndjej prekjet e tua
Edhe pse mė bėjnė
Qė trupi tė mė rrėqethet

Dua tė mos zgjohem kurrė
Nga kjo mrekulli
E fshehtė shpirtrash
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:29

Aurora e njė udhėtimi
Numėronte njėmijė e njė net
Valė nėpėr mjegulla
Duke kėrkuar kohėn qė ikė
Qenie tė larguara
Tė mashtruara me yjet
Tė bashkuara me dritėn e hėnės
Tė pėrkundura nė zemrėn time
Tė pushuara nė kujtimet qė flenė
E pėrjetoj dashurinė tonė
Tė pėrqafoj
Njė ėndėrr me ty
Mė lehtėson jetėn
Ende tė dua
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:30

DASHURI E HUMBUR

Mbrėmja bie
Me peshėn e saj
Mbi liqe
Shoh zjarr

Afrohem
Sytė mė shkėlqejnė
Qaj vajtoj
Pėr njė dashuri tė humbur

Ndoshta jam nė ėndėrr
Ėndrrat janė tė paqarta
Edhe shumė tė zeza janė
Fundja e fundit do t’i ngjyrosė
Do tė pėrziej ngjyrat e tyre

Botėn nuk e kam larg
I shoh dritat
Edhe toka mund tė bėjė zhurmėn qė do
Dikush do tė mė ndiej

Ndoshta kėrkoj tepėr
Do tė ndaj ngrohtėsinė e shpirtit
Nė qoftė se bota ndryshon...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:31

SHI NĖ ZEMRĖN TIME

Jashtė bie shi
Si nė zemrėn time

Ato pika qė bien nė tokė
Lot vuajtjesh
E lot qetėsie janė

Rikujtoj shikimin tėnd
Zemrėn tėnde
Duart tua
Zėrin tėnd
Qė aq shumė i dua

Jashtė bie shi
Si nė zemrėn time
Qė thotė pa u hamendur
Oh sa tė dua

Frikohem nga amshimi
Frikohem nga fjalėt e mia
Nga tė gjitha frikohem

Ti nuk je me mua
Por dashuria qė kam pėr ty
Mė mban nė jetė
Derisa tė shkoj larg nga kėtu

Ndoshta sot, nesėr, mė vonė
Do tė vij tė tė shoh TY
Dhe shiun qė nuk ndalet
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:31

EH

Sikur ta kisha ditur sa tė dua
Do tė kisha dashur edhe mė shumė
E ti mė fale harresėn
Ajo qė ėshtė mė e rėnda
Si vdekja
Kurse unė prapė tė pres
Tė mė duash
Tė tė rikujtohem
Pėr kėtė jetoj
Dhe pėr ty
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:32

NĖ KĖTĖ VEND

Kopshtet kanė pa erė
Dėshirat janė vuajtje
Parajsa tė ndėrtuara me shpirtra
Zjarret flenė
Yjet janė prej gjaku
Ēmenduria tė mbanė pėr dore
Djalli ka buzėqeshjen
Frika tė thurė harresėn
Ėndrrat gri shpresat zi korb
Shpirtra tė palosur nė valixhe
Margaritar tė mėrzitur
Nė gjokse tė vuajtur.
Hijet e vesės humbin kujtimet
Dėshpėrimet trillojnė pėrralla
Lotėt e derdhur thahen
Pa i parė kush
Mėngjesi prapė agon
Nė kėtė vend tmerri
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:32

NĖ QETĖSINĖ E SHPIRTIT

Dua ta shuaj zjarrin
Qė djegė dėshirat

Nė qetėsinė e shpirtit
Ndiej zėrin tėnd

Njė e kaluar qė rikthehet
Rijeton nė mua
Ma ledhaton jetėn
E qėndisur me vuajtje
Qė mė lidhi me ty

E ti ma fale
Harresėn ...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:33

NĖ SHPIRTIN TĖND

Bleve kėnaqėsitė
Nė duart e grave

Huazove buzėqeshjet
Gjėrave qė kanė shpirt

Dėgjove kėngė dashurie
Te varrezat.

Edhe nėse jeton
Nė gjeth tė tharė
Nė shpirtin tėnd
Dua tė vdes
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:33

MĖ THUAJ

Mė thuaj diēka pa lidhje
Bėj ēka tė duash
Vetėm eja sonte

Nėse vdekja
Ka shikimin tėnd
Le tė vdes sonte
Pa menduar

Dhe para se tė vdes
Tė lutem mė puth
Dashuria le tė vdesė natėn

Vishu me trupin tim
I shto pak ngjyrė tė kuqe
Sepse dua t’ju pėrqafoj
Ty dhe vdekjen
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:34

PRES

Dėgjoj klithma grash
Njė gjitar kėnaqet
Duke dhėnė shpirt

Bubullimat e dashurisė
Mbi gjokset e lakuriqėsuar
Shėtitin njė tė panjohur

Unė pres e merakosur
Buzėqesh duke qarė

Njė zė i keq mė vjen
Duke pėshpėritė
Kurrė mė...!
Kurrė mė...!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 14:34

Nė kėtė orė tė natės
Pa lėmoshė pa identitet
Nė faculetė letre lash buzėt

Tufė flokėsh tė pathinjura
Njė shami tė mėndafshtė
Lapsin plot shpresė e lash

Zėrin tėnd tė humbur
Qė vetėm unė e ndjej
Si kėngė mallėngjyese

Jeta nuk ėshtė kėngė

TЁ DUA KĖSHTU

Qepa fustan prej qielli
Kisha flokėt si flamur
Valonin nė puhi kėngėsh

U takova ballė pėr ballė me qiell guri
Krimbi i krimbave mė pėshpėriti
Tė dua kėshtu lakuriq

Atėherė humba ēdo gjė
Mė mbeti vetėm lėkura

TЁ GJITHA KЁTO I DO

Qindra betime tėrė jetėn
Pėr njė orė pėr ēdo natė
Nė gjithė pranverėn do

Nė mes shtratit njė trėndafil
Qė lexon dėshirat e tua do
Zjarrin qė ndez qoshet e syrit
Kėnaqėsitė qė pėrjetohen si dashnorė ēift

Tė gjitha kėto i do para se tė mplakesh
Para se tė tė shpijnė prapa asaj dere
Ku diejt mbyllen
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: "MOS E ZGJO DHIMBJEN"POEZI NGA VALDETE BERISHA

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi