CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Shko poshtė

CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:43

UNĖ NUK PĖRULEM


PA NDėGJO MORI EVROPė

Qė na ndanė kafshatėn copė
kėtu nuk erdhėm pėr me u kotė
zėrin tonė dėgjona nė portė
s“duam bredhje mėrgimtare
as ndihmėn

tuaj humanitare

duam mbėshtetje tė drejtėsisė
pėr Lirinė Shqiptare.

E kam Xhevėn sikur Shota
nuk dua tė rri nė tuajat porta
s“lejoj mė tregėti me toka
se lė vendin copa-copa.


Si nėnshtrohem Lordit t“madh

ngjeshi armėt dal nė mal
shkoj me vdekė sikur me lindė
Trojeve shqipe u duhet dritė.
Nuk ka ēmim kurrė pėr lirinė
unė ja fali gjakun tim
nė ēdo pėllėmbė ku derdhet gjak
shqipja vėnė Flamurin nė prag
kur t“valvitet nė ēdo prag Flamuri
kėtu vend mė s“ka uguri
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:43

UNĖ JAM SHUM LARG

E kujtoj si sot
kohėt kur na ndanė
m“ra loti mbi
e lulet u thanė.


Por se nga kujtesa
asnjėherė s“tė lash
zemra mė gufon
sikur t“ishim bashkė
ēdo ēast mė kujton
se duhet me t“dashtė.


Unė jam shumė larg
larg prej teje jam
por nė zemrėn tėnde
nuk e di ku jam

Ti thell n“zemrėn time
qėndron natė e ditė
Dashuria jote
mė prek nė ēdo ind.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:44

GUTEN MORGEN

NATĖ PĖR NATĖ
BREDH BULEVARDEVE TĖ ĖNDRRĖS
AS I ZGJUAR
AS NĖ GJUMĖ

VAZHDIMISHT UDHĖTOJ
NĖ SHTĖPI SĮRRIJ KURRĖ

MBI KOKĖN TIME
NJĖ RE E ZEZĖ VJEN
KUR FQINJI MĖ PĖRSHĖNDET-GUTEN MORGEN****GUTEN MORGEN*nga gjermanishtja ne shqip"MIRĖMĖNGJEZ"
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:44

PLAGĖ SHEKULLI

Shekuj na gėrmove
si uri
o kėlysh poturi
me ne su ngope
kurrė
as nuk na lė urė
as mur
o lajkatar potur

kur u nisnim me dalė nė shesh
na duhej qefinin tė e mbanim
nė brez
ma pėrcillnit edhe nė shkollė
me grykhollė.
Tė na gllabėrosh,ėndėrren kurrė
nuk e sose
zemėr e shpirtėra dogje
nuk na le kund prag
pa e skuqur nė gjak
prap su ngope aspak
ti more bajloz bushtre
kėsaj radhe e humbe
dal more ngadal
se vetės i bėre varr.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:44

MOS RĖNKO

Rėnkimi s“tė ndihmon dot
vetėm tė bėnė tė mjerė
kėto troje kanė zot
s“ju barten shkėmbijt nė erė.
Andaj kėto nuk duan rėnkesė
se ndėr shekuj u mėsuan nė qėndresė
dhe mė kot e ke
po nuk u betove nė kėtė dhe
e dheu nuk duron qyqarė
po e mbajte tė mbanė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:45

Kur kohėt u ndeshėn
e rrėnuan Bjeshkėn
Nė bjeshkėn me myshk
vasha nė pritje u vyshk
as nuk mbanė vello
as nuk mbanė stoli
kohėt nuk ishin
pėr dashuri.
Aty buzė lumit
vasha u nda prej ēunit
iu pėrkul nė gjunj
besėn mos ma luj
djali i dhuroj buzėqeshjen
prit,se kam njė besė me bjeshkėn
Kur korbat tė ikun nga kėto male
do tė bėjmė dasmėn e madhe.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:45

PRITJE

JANĖ SĖMURĖ KOHĖT
VJELLIN TMERR
KOHA KOHĖS
MINUTAT IA VJEDH


ERRĖSIRĖ
VRENJTUR E SHTĖRNGATĖ
MUZG PAS NATĖS
SĖRISH NATĖ


KUDO ERRĖSIRĖ
DET I THELLĖ
EDHE GJUMIN MA KA VJEDH

DHE PRAP JEMI
TĖ GJITHĖ NĖ PRITĖ
DIELL I NGROHĖT
DO TĖ LINDĖ NJĖ DITĖ
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:46

E KUJTOJ NJĖ KĖNGĖ

Kur kėndonte Gadimnjanja
nėpėr lugjet e blerta
dridheshin stallaktitet
e mermerta.

Shumė kohė kaluan
por mė shpėrthen vaj
kur mė kujtohet
ajo kėngė e saj.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:46

BOTĖ LARAMANE


Ēė“shtė kjo kohė e sotit
s“ta kap mendja fare
kjo krijesė e globit
ujqėri e madhe
herė shqelma goditen
herė zihen nė valle
kush ekush tė shqyaj
pjesėn mė tė madhe.


Pėr njė soj t“njerėzimit
s“hyn nė punė pasqyra
sille nga ta sillje
tė del me dy fytyra.

Sillet e rreshtohet
ndjek t“fryrit e erės
pėr asgjė s“pendohet
nė dy krahėt kthehet.O botė laramane
mu sikur laraska
luan n“skenėn tėnde
role me dy maska.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:47

TI KOSOVĖ SOT


Nėpėr mote
nėpėr shekuj
ti Kosovė
gjithė e pėrndjekur.


Kurrė s“ta ndanė
Kosovė gazepin
nėpėr flakė
n“shekuj ke ecur.


Pėrbindshėt,bajlozėt
s“ta ndalėn tėrmetin
gjithnjė tė lakmonin
pėr djep tė vetin.Po ti sś mposhte

oNėnė e Madhe
dhe kurrė s“ju joshe
bishave barbare
Shqiptare linde,dhe mbete
Shqiptare.

Shkelė nėn thundėr
lidhė nė pranga
nuk duron mė Kosovė Nėna.

Jehoi zėri i Lirisė
nuk t“duroj i tha sllavisė
nėn flakė jetėn kam me nisė
se ti Kosovė nėnloke kėrkon jetė tė re

e lashtė Dardane,Shqipėri fole.

U mblodhėn tog
trimat pėr ēlirim
kanė zgjedhur rrugėn
qė tė qon n“shpėtim
nga do shqipja ku ka trima
vijnė si vetėtimė
ndritu nėnė tė shkėlqen fytyra
ta ruajmė krenari
mos i kurse trimat
mos tė dhimbsen dot
se pėr kėtė fole
tė duhen qė sot.

Digjesh,flakesh
por ti mbahesh
ēati trimash
n“kurorė malesh.
Shtrojė kanė tokėn
mbulojė qiellin
nuk lėnė korbat
tśa nxėnė diellin.Shaban Cakolli

Gladbeck 1998
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: CIKĖL POETIK Shaban Cakolli

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi