cikel poetik

Shko poshtė

cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:43

Cikel me poezi nga vellimi "Nata qan" i Vladimir Markut qe del keto dite nga shtypi. Shtepia Botuese "Marin Barleti"

Buzėqeshja ime

Buzėqeshja ime
Vjen nė muzg
E shkon nė ag
Sa ngadalė
Kjo tokė rrotullohet
Kalėruar stinėve
Shamifjala e ngrohtė
Krahėpenda e butė
Zemėrflakta e kuqe
Buzėqeshja ime
E pėrlotur
Prej mallit
Vjen nė muzg
E shkon nė ag.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:43

Jeta pa ty!

Sa e vėshtirė ta besoj
Ėndėrrėn qė mori fund
Jetėn e mbetur, kujt
Falur do t’ja jap?
Jeta pa ty
Njė puthje e pashkruar
Nė sarkofagun e kujtimeve
Fshehur nėn piramidėn hyjnore
Tė trishtimit
Jeto ti dhe thuamė
Ēfarė pėr mua u tha
Prapa shpinės sė mallit
Pjesės sė mbetur tė jetės
Qė falas do ta jap
Si puthjen e shtrenjtė
Nė pyllin misterioz tė gėzimit
Mbi sytė e tretur
Tė syve tė vdekur
Tė jetės sė falur
Ku mjegulla shkruan
Lavdi shpirtit
Tė dashuruar
Vdekur me shpresėn!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:44

Mė zgjo natėn

Mė zgjo qė natėn ta ndajmė
Tė heshtim nga tė dy krahėt
Dhe nata tė mos pipėtijė
Tė gjithė flenė
Ne rrimė pafjetur
Frikė kemi nuk e gjejmė
Njėri tjetrin aspak zgjuar
Si yjet nė univers
Gjumi ynė ėshtė rregulluar
Mė zgjo qė natėn ta ndajmė
Tė heshtim nga tė dy krahėt
Tė mos na zgjojnė ėndėrrat
Tė tmerruar.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:44

Ti erdhe

Ti erdhe pa fjalė
Pranė shtratit tė lėndimit
Numėroja ditėt monedha floriri
Tė jetės me ty
U ule pranė
Mė pe nė sy
Mbėshtjellė me pelerinėn e heshtjes
Krahėt thurre rreth meje
Jargavan i ngrohtė dashurie
Mbi fytyrat shikimet
Lule mbillnin
Frymėt u pėrzjenė
Nuk kishte njeri nevojė pėr alfabetin
Puthja e parė ishte e thjeshtė
Nuk kishte puthje tė dytė
Si tė ēmendura dy buzėt
Shkarkonin dhe merrnin
Jetėn e njėri tjetrit
Deri nė mėngjes
Falemnderit
E dashur.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:44

I thirra qiellit

Thirra qiellin e heshtur
I kaltėr me frymėn e saj
Me ngashėrima lumturie tė munguar
Me zemrėn qė mė regėtin pa faj
Dhe thirra qiellin e heshtur
Me sy tė pėrlotur brenda syve tė saj
Anija e mallit qė rėnkonka
Nė detin e ngrohtėsisė sė saj
Ngarkuar me thesare dashurie
Qė me ty, o shpirt, i ndaj
Dhe i thirra qiellit tė heshtur
I magjishėm me frymėn e saj.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:45

Ah, ky malli!

Ah, kėtij motit
T’ja hedh njė bombė
Nė mos ta zbardhė
Skėtershėm ta nxijė.

Kėmbėn ve nė tokė
Regėtima e zemrės
Furtunė magnetike
Papritur e di
Zbrazėti asgjėje
Atje tej, oh ngrihet
Si lapidar mospėrfilljeje.

Njė bombė ta kisha
Motit t’ja hidhja
Nė mos ta zbardhja
Katran ta nxija.

E denoncoj motin
Heshtjen e padis
Bashkė me hipokrizinė.

Njė bombė po ta kisha
Sigurisht do ta hidhja
Pa hezitim
Tė jetė fuqia e mallit
Mė e pakėt
Nuk ka se si
Ah, ky moti!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:45

Bėmė velė

Bėmė velė
Prej flladit tė shtyhem
Anijen mbi flok’bardhin det
Ta lundroj
Bėmė far
Mbi brigjet e lodhur
Si vetmitar
Vetmitarėt t’i shpėtoj
Bėmė hark
Mbi qerpikėt e saj
Sonatėn e Hėnės
Tė luaj
Deri nė agim
Bėmė mėngjesin tė bredh
Kėmbėzbathur, nga njėri skaj
I shpirtit
Nė tjetrin skaj.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: cikel poetik

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi