kuriozitete

Shko poshtė

kuriozitete

Mesazh  Esmeralda prej 30.03.08 20:06

Kuriozitete

Njeriu pa zemer

61 vjeēari Luis Kuartermen ėshtė i vetmi njeri nė Florida qė megjithėse pa zemėr, ėshtė gjallė. Mė 21 prill, mjekėt nė spitalin memorial nė Majami tė Floridės hoqėn nga trupi e Luisit zemrėn qė ia kishin transplantuar 13 vjet mė parė. Pėr 13 vjet zemra punoi mirė, por pastaj ai filloi tė ndjejė dhimbje. Mjekėt e vizituan dhe vendosėn qė zemra e sėmurė duhej hequr pėr tė parandaluar infeksionin e mundshėm. Pėr ta mbajtur gjallė, ata e lidhėn Luisin me njė aparat ventrikular qė luan rolin e zemrės. Luis duket i shėndetshėm. Ai thotė se ndjehet mirė, por vetėm qė num mund tė lėvizė nga shtrati. Por familja dhe mjekėt e tij e dinė se Luis nuk mund tė qėndrojė gjatė nė kėtė gjendje. Ata shpresojnė qė sė shpejti tė gjejnė njė zemėr pėr transplantim qė t’i pėrshtatet organizmit tė tij.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3932
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: kuriozitete

Mesazh  Esmeralda prej 30.03.08 20:07

Histori e jashtėzakonshme, gjeli qė jetoi pa kokė pėr 18 muaj

Quhej Mike , gjeli qė kaloi nė histori duke jetuar pėr 18 muaj pa kokė. I therrur mė 10 shtator tė vitit 1945 nga Lloyd Olsen, shpendi i gjorė vazhdonte tė ishte gjallė nė mėnyrė tė pashpjegueshme . Ditėn tjetėr i zoti i shpendit vendosi tė bėnte njė eksperiment : ta ushqente gjelin me grurė tė shtypyr dhe ujė , duke e futur ushqimin me njė pikatore drejt e nė ezofag.
Disa thonin qė kishim tė bėnim me njė mrekulli por gjithēka ndodhi pėr njė gabim tė ēuditshėm kur iu kėput koka. Nervat qė kontrollonin riflekset e gjelit nuk u prekėn nga kėputja e kokės. Rezultati ? Mike u bė i famshėm dhe bėri tė pasur xhelatin e tij. Gjeli mė vonė nga njė krizė frymėmarrje , vdiq , kėsaj here nė mėnyrė pėrfundimtare nė njė dhomė hoteli nė marsin e vitit 1947
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3932
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: kuriozitete

Mesazh  Esmeralda prej 30.09.09 8:29

Syri i njė struci ėshtė mė i madh se truri i tij.

Nė trurin e maceve ka 32 muskuj.

Seul (kryeqyteti i Koresė sė Jugut) nė gjuhen vendase do tė thotė kryeqytet.

Nė SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeē janė nė burg ose nėn hetim.

Njė mashkull harxhon mesatarisht 3350 orė duke u rruajtur e qethur.

Kur thyhet njė xham disa copėza shpėrndahen me shpejtėsi 3000 milje nė orė.

Bethoveni para se tė kompozonte fuste kokėn nė uje te ftohtė.

Planeti Uran mundė tė shihet me sy tė lirė.

Ajsbergu mė i madh i matur deri mė sot ka qenė me gjatėsi 200 milje dhe gjėrėsi 60 milje, ai ka pasur njė siperfaqe mė tė madhe se Belgjika.

Dallga mė e madhe e regjistruar deri mė sot ka qenė nė vitin 1971 nė Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartėsi 85 m.

Nė njė natė tė kthjellėt mundė tė shihen rreth 2000 yje me sy tė lirė.

Vetėm mushkonjat femra piskojnė.

Lindjet vjetore nė Indi, e kalojnė popullsinė e Australisė.

96% e sallatorit, ėshtė ujė.

Nė 1 kg limon ka mė tepėr sheqer se nė 1 kg luleshtrydhe.

Shteti mė i tepėrt me rrugė tė asfaltuara ėshtė Franca.

Ajnshtajni deri nė moshen 9-vjeēarė nuk fliste normalisht.

Njė shqiponjė mundė ta shohė prejen e saj qė 3000 metra larg.

Kuajt mundė tė qendrojnė deri nė 1 muaj nė kėmbė.

Nuk mund tė teshni pa i mbyllur sytė.

Fluturat shijojnė me anė tė kėmbeve.

Delfinet flenė me njė sy hapur.

Njė njeri qesh mesatarisht 13 herė nė dite.

Minjtė mund tė durojnė pa ujė mė tepėr se devetė.

Nė trupin e nejriut muskuli mė i fortė ėshtė gjuha.

Pavarėsiht nga madhėsia dhe trashėsia njė fletė nuk mund tė paloset mė tepėr se 9 herė.

Femrat i perpelitin sytė 2 herė mė shumė se meshkujt.

Njė ari i rritur mund tė vrapojė po aq shpejt sa njė kalė.

Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

Gjysma e popullsisė sė botės fiton vetėm rreth 5% tė pasurisė nė botė.

Nė Ditėn e Nėnave nė SHBA bėhen mė tepėr telefonata personale se nė ēdo ditė tjetėr nė ēdo shtet tjetėr.

Gjysma e popullisė sė botės ėshtė nėn moshėn 25 vjeē.

Megjithėse nė botė ka mė shumė se 600 milionė telefona, gjysma e botės ende nuk ka bėrė asnjė telefonatė.

Mesatarisht nė botė shkohet nė shkollė 200 ditė, nė SHBA 180 ditė, nė Suedi 170 ditė, nė Japoni 243 ditė.

Nė Australi ka mė shumė se 150 milionė dele dhe njė popullsi prej rreth 17 milionėsh.

Nė krahun e njė majmuni ka rreth 25 milionė qime.

Njė njeri harxhon mesatarisht 3 vjetė tė jetės ne banjo.

Peshqit e harrojnė ēdo gjė qė ndodhen vetėm pas 10 min.

Njė njeri i rritur merr frymė afėrsisht 25 000 herė nė ditė

Mjalti mund tė qėndrojė pa u prishur 3000 vjet dhe pėr kėtė arsye dylli i mjaltit pėrdoret pėr procesin e mumjazimit.

Milingonat e ndjejnė tėrmetin qė mė parė dhe dalin menjėherė nga foletė.

Nė fytyrėn e njė maceje ndodhen 146 muskuj.

Peshkaqenėt nuk sėmuren.

Breshka mund tė ecė 10 km nė orė.

Nėse do tė mund tė pėrdornim 13% tė trurit, do tė mund tė shfaqeshim nga njė vend nė njė tjetėr.

Hyrja e folesė sė milingonės drejtohet pėrherė nga Veriut.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3932
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: kuriozitete

Mesazh  Esmeralda prej 30.09.09 8:33

Kulla e Ejfelit nga ēokollata 3.65 metra e lartė

Modeli i Kullės sė Ajfelit 365 centimetra i lartė, nė tėrėsi i punuar nga ēokollata, sot ka bėrė shumė kalimtarė tė rastit qė t’u shkoj lėngu gojės. Kulla e ēokollatės ėshtė parė nė stacionin hekurudhor St. Pancras nė Londėr para se te transferohej pėr nė kryeqytetin francez.
Edhe pse tė terbuarit kanė shpresuar se do tė grabisin ndonjė copė ēokolate, nuk kanė pasur edhe aq fat. Kulla e ėmbėl e Ajfelit ka qenė aty vetėm “pėr t’i kullotur sytė”. Kėshtu, kulla gjatė disa javėve tė ardhshme do tė shkojė nė turne nėpėr dyqane, shkruan gazeta britanike Daily Mail. "Pastiēerėt tonė kanė udhėtuar nėpėr tėrė Evropėn pėr tė sjell aromat mė tė mira nga shtetet e ndryshme. Ato i kemi pėrdorė si inspirim gjatė pėrgatitjes sė Kullės sė Ajfelit, me tė cilėn promovojnė lloje tė reja tė ēokolatave", ka thėnė Keith Hurdman, pastiēeri kryesor i kompanisė “Thorntons” e cila e ka pėrgatitur kėtė kullė.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3932
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: kuriozitete

Mesazh  tringa prej 14.06.10 12:18

Vogėlushi Paul Eicke (3 vjeē) nga Berlini thotė se ka parė gjyshen e tij tė vdekur nė parajsė pasi qė kishte rėnė nė liqe dhe tri orė mbeti klinikisht i vdekur. Djaloshi ishte nė pronėn e gjyshit tė tij kur ra nė liqe dhe qėndroi disa minuta nėn ujė duke iu ndalur edhe zemra.

tringa
Antarė/e
Antarė/e

Female
Numri i postimeve : 4
Age : 22
Pikėt : 3085
Reputation : 0
Registration date : 14/06/2010

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: kuriozitete

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi