Takat e larta demtojn shpinen dhe kembet

Shko poshtė

Takat e larta demtojn shpinen dhe kembet

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:07

Kėpucėt femėrore tė propozuara nga moda janė tė papėrshtatshme pėr mirėmbajtjen e kėmbėve. Ja se pse...

Sipas njė sondazhi tė njė shoqėrie amerikane, 6 nė 10 gra u vjen turp prej kėmbėve tė tyre, sepse i kanė tė deformuara. Ekspertėt amerikanė kanė vendosur t‘i ndihmojnė, duke u dhėnė disa kėshilla tė vlefshme. E para: sipas ortopedėve, edhe pse kėpucėt, apo sandalet qė veshin janė nė modė, "prej tyre ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė marrė infeksione dhe pėr t‘u vrarė". Ka nga ata ortopedė qė theksojnė se kėpucėt e larta nuk e lejojnė kėmbėn tė eci nė mėnyrė natyrale. Shpesh tė gjitha vajzat janė tė prirura tė veshin kėpucėt e gabuara: me kėpucė tė mira e tė rehatshme evitohen kallot dhe pėr mė tepėr kėmbėt janė tė mbrojtura nga gėrvishtjet dhe incidentet e vogla qė ndodhin gjatė ditės. "Tė ecėsh zbathur mbi rėrė, apo mbi gurė tė vegjėl ėshtė njė ushtrim i mirė, sepse vihen nė lėvizje tė gjithė muskujt e kėmbėve", thekson njė mjek ortoped.

Nė tė gjitha situatat e tjera, kryesore ėshtė zgjedhja e kėpucės sė rehatshme. "Ato qė bėjnė mė shumė gabime nė kėtė drejtim janė femrat, tė cilat mbi gjithēka vėnė pamjen estetike, duke lėnė mėnjanė rehatinė e kėmbės. Pikėrisht pėr kėtė, nė 70% tė rasteve janė femrat, mė shumė sesa meshkujt, qė kanė probleme me kėmbėt".

Me sa duket beteja e ortopedėve ėshtė e vėshtirė, sepse ata qė e bėjnė ligjin nuk janė mjekėt, por moda dhe stilistėt. Nėse do tė ishte e kundėrta, takat e larta do tė ishin zhdukur me kohė.Taka mė e pėrshtatshme pėr kėmbėt tona ėshtė 3-4 cm. "Kjo lartėsi ndihmon qė pesha e trupit tė mos peshojė vetėm nė njė vend, por tė shpėrndahet mes shputės dhe thembrės. Takat e larta dhe shumė tė holla e shtyjnė kėmbėn pėrpara dhe e gjithė pesha bie mbi shputė, duke u shkaktuar kėshtu dėme tė mėdha muskujve tė kėmbės dhe shpinės. Edhe pse shkaktojnė kaq shumė dėme, stilistėt vazhdojnė t‘i propozojnė kėto modele, sepse me to veshjet duken mė tėrheqėse dhe femra duket mė elegante. Pėr shkak tė takave tė larta, edhe ecja ėshtė mė e ēekuilibruar, sepse pas ēdo hapi trupi sforcohet pėr tė gjetur stabilitet nė njė pozicion qė nuk ėshtė natyror".

Dhimbja e shpinės, qė mund tė shfaqet kur mbahen takat e larta, i detyrohet faktit qė trupi duhet tė pėrshtatet me njė ekuilibėr tė ri. Nėse kjo dhimbje zhduket pas disa orėsh, nuk ėshtė ndonjė sinjal alarmi. Gjithsesi, takat e larta mund tė shkaktojnė probleme edhe nė shtyllėn kurrizore. Kjo lloj kėpuce duhet tė vishet vetėm me raste tė veēanta dhe pėr disa orė, duke mos e bėrė njė zakon tė pėrhershėm.

Edhe balerinėt me kėpucėt e tyre tė sheshta nuk duhet t‘i pėrdorin pėr njė periudhė tė gjatė, apo tė ecin me to gjatė gjithė ditės, sepse lodhin thembrat dhe mund tė shkaktojnė ėnjtjen e kėmbėve.

Pėrveē takave tė larta, edhe sandalet dhe shapkat me gisht, qė nga pamja e jashtme duken mjaft komode, fshehin shumė gjėra.Kėto lloj sandalesh dhe shapkash mund tė pėrdoren nėpėr pishina, ose plazhe. Pėrdorimi i tyre nė qytet dhe ecja me orė tė tėra duhen shmangur medoemos. Ortopedėt amerikanė theksojnė se kjo lloj sandaleje nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr kėmbėn gjatė ditės. Zakonisht kėto lloj sandalesh dhe shapkash janė tė pėrbėra me materiale jo cilėsore dhe mund tė shkaktojnė dhimbje kyēesh, thembrash dhe ėnjtje mes gishtave tė kėmbės. Mė tė papėrshtatshme janė ato plastiket. "Mes gishtit tė parė dhe tė dytė tė kėmbės ka arterie dhe muskuj nervorė qė mund tė dėmtohen nga kėto lloj shapkash, apo sandalesh dhe kryesorja nuk i mbrojnė kėmbėt".som.

Shapkat me gisht

Preferohen mė shumė nga vajzat, por duhen pėrdorur vetėm pėr plazh. Pėr pjesėn tjetėr tė ditės duhen zgjedhur kėpucė tė rehatshme
Analizimi i modeleve tė ndryshme

Shapka

Defektet

Edhe pse janė shumė tė lehta, shollat nuk janė tė pėrshtatshme pėr harkun e kėmbės


Problemet

Ėnjtje kėmbėsh, lodhje tė thembrave


Kujdesi

Nuk duhet t‘i vishni pėr rrugė tė gjata, apo periudha tė zgjatura

Duhet tė zgjidhni modelet me taban tė butė

Tė keni gjithmonė parasysh qė sholla tė mos jetė shumė e pėrkulshme Sandale me gisht

Defektet

Mungesė mbėshtetjeje pėr kėmbėn, mungesė mbrojtjeje


Problemet

Irritim mes gishtit tė parė dhe tė dytė, lodhje dhe ndrydhje


Kujdesi

Duhet tė shmangni materialet plastike

Nuk duhet tė vishni sandale apo shapka me njė gisht, nėse udhėtoni pėr orė tė tėra


Kėpucėt e balerinave

Defektet

Mungesa e takave i lodh mė tepėr thembrat; materialet me tė cilat pėrbėhen mund t‘i dėmtojnė kėmbėt Problemet

Lodhje, ėnjtje tė thembrave, ashpėrsim


Kujdesi

Nėse shapka fėrkohet pas kėmbėve, duhen pėrdorur medoemos antikallo; nuk duhet tė vishen nė rrugė tė gjata


Takat e larta

Defektet

Nėse lartėsia e takės e kalon 5 cm, kėmbėt sforcohen, bariqendra e trupit spostohet pėrpara


Problemet

Dhimbje tė kėmbėve dhe shpinės, ndrydhjeKujdesi

Duhet tė pėrdorni sandale me takė 3-4 cm; nėse sandalja fėrkohet pas kėmbės, pėrdorni antikallot e duhura; sandalet me taka tė larta mos i vishni ēdo ditė; pėrdorimi maksimal duhet tė jetė 2-3 orė


Sandalet me takė ortopedike

Defektet

Bariqendra e trupit ėshtė e spostuar pėrpara. Shpesh sholla e ul ndjeshmėrinė e kėmbės nė lidhje me terrenin dhe mund tė jetė shumė e rėndė


Problemet

Dhimbje shpine dhe kyēesh, ndrydhje, dhimbje dhe ashpėrsim tė tabanit tė kėmbėve


Kujdesi

Nuk duhen veshur ēdo ditė, pėrdorini 2-3 orė; evitojini shollat plastike, pasi nuk janė nė gjendje tė ndiejnė goditjet Ēekuilibri

Takat e larta, pėrveē problemit tė deformimit, mund t‘u shkaktojė dėme muskujve dhe tendinave. Nėse pėrdorni kėpucė tė rehatshme, pesha e trupit pėrhapet nė tė gjithė kėmbėn, pa sforcuar pjesė tė ndryshme


Kirurgjia estetike

Pėr tė ndjekur modėn, femrat "korrigjojnė" kėmbėt


Ashtu si zakonisht, tendenca e fundit vjen nga pėrtej oqeanit, pikėrisht nga Los Anxhelosi dhe Nju Jorku. Moda e fundit, tė cilės nuk mund t‘i bėsh bisht, nėse do tė jesh "cool" siē thuhet sot, janė takat e larta qė mbahen gjithmonė dhe kudo: nė zyrė, nė festa me miqtė, nė fundjavė.

Njė shembull? Victoria Beckham ėshtė fotografuar nė ēdo moment tė ditės me taka tė larta, tė paktėn 12 cm. Por si ėshtė e mundur ta pėrdorė kėtė stil pa ndjerė dhimbje? Me siguri ėshtė njė problem i vėshtirė, por ja zgjidhja: ndėrhyrjet periodike kirurgjikale nė tabanin e kėmbės.

Ky lloj "transformimi" trupor (qė kushton rreth 500 dollarė pėr njė ndėrhyrje) ėshtė i brendshėm: ndėrhyrja pėrsėritet ēdo 5-6 muaj, sepse materiali merret nga organizmi.

Pėr tė mbajtur sandale elegante e me gurė tė ēmuar, duhet tė kesh kėmbė dhe gishtėrinj tė bukur. Pėr t‘i rimodeluar kėto tė fundit, nėse nėna natyrė nuk ėshtė treguar shumė bujare, tė gjithė mund t‘i drejtohen kirurgjisė estetike, ku ēmimi nuk ka kalon tremijė dollare
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2733
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi