AGIM RAMADANI-KATANA

Shko poshtė

AGIM RAMADANI-KATANA

Mesazh  shaban cakolli prej 31.07.10 10:24

Veshė Kosova nė petk tė bardhė
po shėndritė si argjend ear
nė kėtė shėnim jubilar
i madh e i vogėl kėtu janė ardhė.

Me muzikė,kostum kombėtar
shkėlqejnė ēupat si burbuqe
kėndojnė kėngė e hedhin valle
naėshtė bėrė Kosova nuse.
T“qoftė me fat mori Kosovė
mos ke dert se nuk ėshtė vonė
vish jelekun me shqiponjė
kėtė simbol krushqit kėrkojnė.

Fort po ndritė nusja nė shesh
me krushqėrinė e UĒK-sė
hidhu nė valle e buzėqesh
gėzim tė madh solle mes nesh.

Dasma jote nėpėr mote
do tė jetė kurorė nusėrishė
njė ndėr dasmat kuptimplote
me krushqėrinė e lavdėrisė

Me kostume tė kuqe
nė mes me shqiponja
datėn tėnde tė nusėrisė
ta shėnojmė me shkronja tė arta
Nė FAQET E HISTORISĖ.
Poeti, piktori, artisti, intelektuali, strategu luftarak, komandanti i Brigadės 138 i UĒK-ės, dhe dėshmori i luftės sė Kosovės, legjenda e shiptarizmit Agim Ramadani –Katana, lindi nė fshatin Zhegėr tė Komunės sė Gjilanit, me 3 maj tė vitit 1964. Rrjedhė prej njė familje tė arsimuar fshatare, por e djegur pėr Lirinė dhe ēėshtjen kombtare. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, tė mesmen nė Gjilan. Studimet nė Poeti, piktori, artisti, intelektuali, strategu luftarak, komandanti i Brigadės 138 i UĒK-ės, dhe dėshmori i luftės sė Kosovės, legjenda e shiptarizmit Agim Ramadani –Katana, lindi nė fshatin Zhegėr tė Komunės sė Gjilanit, me 3 maj tė vitit 1964. Rrjedhė prej njė familje tė arsimuar fshatare, por e djegur pėr Lirinė dhe ēėshtjen kombtare. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, tė mesmen nė Gjilan. Studimet nė Akademinė Ushtarake – drejtimi i komunikacinit nė Zagreb tė Kroacisė. .


Mjeshtri i madh dhe pedagogu ynė i shquar qė njeh mirė muzikėn popullore Demir kRASNIQI ėshtė
fenomen i rrallė ndėr kėngėtarėt tanė tė tė gjitha kohėrave,i cili zė vend meritor nė lėmin e muzikės dhe krijimtarisė,qė me mjeshtri kėndoj tė gjitha zhandret e muzikės tonė,krijoi tekste origjinale kėngėsh,i komponoi ato dhe i nguliti
nė zemrat e gjeneratave tona,si brumin mė tė ēmueshėm tė thesarit tanė
popullor.Ndėr tė gjitha kėngėt e opusit tė vet dhe ato janė mijėra,Demir Krasniqi rėndėsi tė posaēme krijuese u ka kushtuar kėngėve historike,tė cilat ai i kėndon me dhembje,duke pėrjetuar dhimbshėm rėnjen e trimave tanė pėr ēėshtje tė mėdha,por duke ngritur heroizmin e tyre mes kėngės,brezave u mbjell nė gjak dashurinė ndaj kėngės
ndaj atdheut dhe ndaj historisė kombėtare.
Nė pėrmbledhjen e librit tė tij"KĖNGĖ KRISMASH LIRIE";Demir Krasniqi dominon me tematikėn historike,mbi dyzet kėngė kushtuar fatit qė e pėrcolli kombin tonė,personaliteteve heroike qė ranė nė fushėn e nderit pėr ēėshtjen tanė tė madhe.

si:Kasaphanja e Prapashtices,Idriz Seferit,Mulla Idriz Gjilanit,Lot Vakut,Trimat e Tupallės,Selami Hallaqit,Mustafė Hoxhės,Asllan Ajetit,Zijah Shemsiut,Behlul Klaiqit,Kadri Zekės ,Rexhep Malės dhe Nuhi Berishės,Jam ushtar i Dardanisė,e shumė figura tjera tė ndritura kombėtare,por ne po ndalemi tė shtjellojmė mė gjėrsisht kėngėn:

AGIM RAMADANI-KATANA

(DEMIR KRASNIQI)

Poeti, piktori, artisti, intelektuali, strategu luftarak, komandanti i

Brigadės 138 i UĒK-ės, dhe dėshmori i luftės sė Kosovės, legjenda e shi
ptarizmit Agim Ramadani –Katana, lindi nė fshatin Zhegėr tė Komunės sė G
jilanit, me 3 maj tė vitit 1964. Rrjedhė prej njė familje tė arsimuar f
shatare, por e djegur pėr Lirinė dhe ēėshtjen kombtare. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje,
tė mesmen nė Gjilan. Studimet nė Akademinė Ushtarake – drejtimi i komu
nikacinit nė Zagreb tė Kroacisė. Pėr Agim Ramadanin duhet tė shkruhet shumė dhe shumė,por ne
po e japim pėrshkrimin e jetės dhe veprės sė tij me kėngėn e bukur qė i kushtoi kėngėtari ynė i shquar Demir Krasniqi.Ndjeu Evropa,u dridh Ballkani,
Nga drangojt e shqiptarisė
Ėshtė tėrmet,a ėshtė vullkani
Qė ēan bjeshkėt pėrmjedis?


-Sėshtė tėrmeti as vullkani
Ėshtė Ushtria Ēlirimtare
I prinė Agim Ramadani
Thejnė kufijt n“trojet shqiptare.
Agim Ramadani
Gjoksin Titanik
Me fuqi luani
Doli ai kreshnik.

Agim Ramadani
Lufton si rrufe
Strateg ndėr beteja
Diell pėr atdhe!


Vijnė djemnia gjithėshqiptare
Ngjiten kreshtave tė Pashtrikut
Kundėr forcave barbare
Dhėmbė pėr dhėmbė kundėr armikut.Epopeja legjendare
Tha se u ngjall ai Skėnderbeu
Mė 9 prill nė fshatin Koshare
Pėrgjithmonė kufijt i theu.Krenohu moj Zhegėr
Le tė kėndoi Gjilani
kolosin me emėr
Agim Ramadani!
Simbol i trimėrisė
Piktor e poet,
Ra nįltar t“lirisė
Legjendė e gjallė mbet

Agim Ramadani
O,Agim Katana
Lum qė t“pat vatani
Lum qė t“rriti NANA.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3825
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi