A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:31

SHĖNIME PĖR AUTORIN
Bafti Karasniqi u lind nė Gėrbac mė 1937 nga
njė familje shumė e varfėr. Katėr klasė i kreu nė
gjuhėn serbe nė Ramabajė, pastaj njė klasė tė
gjimnazit tė ulėt nė Prishtinė dhe tri tė tjera nė
gjuhėn shqipe nė Hogosh. Edhe pse nė kushte
shumė tė vėshtira semimaturėn e kreu me sukses tė
shkėlqyeshėm mė 1954. Po atė vit, pikėrisht mė 6
shtator, nė Gėrbac ia filloi punės aty ku pėr herė tė
parė mėsimi organizohet nė gjuhėn shqipe nė gjithė
kėtė trevė. Edhe pse mėsuesi dhe nxėnėsit ishin
shqiptar mėsimi zhvillohej nė serbishte. Poashtu
ishte i pari qė e hapi klasėn e pestė nė gjuhėn shqipe
nė Bajė tė Siarinės dhe poashtu me shumė mundime
- 46 -
arriti qė ta hapė klasėn e parė, e mė pas edhe klasėn
e pestė nė gjuhėn shqipe nė Medvegjė.
Gjatė vitit 1956/57 punoi nė Lisockė tė Kamen-
icės, ndėrsa pas mbarimit tė shėrbimit ushtarak
pėrsėri u kthye nė vendlindje. Mė 1963 u regjistrua
nė shkollėn dyvjeēare nė Shkollėn normale tė
Gjilanit dhe e kreu me sukses. Mė 1965, pėr herė tė
parė hapet klasa e pestė nė gjuhėn shqipe nė Bajė tė
Siarinės tė cilėn ai e udhėhoqi. Pas njė viti u kthye
nė Gėrbac dhe punoi aty deri mė 1971. Prej aty
kaloi nė Medvegjė pėrkthyes dhe referent pėr
ēėshtje tė arsimit. Ishte edhe nėnkryetar i komunės
sė Medvegjės. Edhe nė Medvegjė me shumė mund
e hapi klasėn e parė nė gjuhėn shqipe. U angazhua
qė ta hapė edhe klasėn e pestė, pėrkatėsisht ciklin e
lartė tė fillores, pėr ēka kolonistėt serbomalazezė
gjetėn shkas qė ta pėrjashtonin nga Lidhja
Komuniste dhe pasojat diheshin. Vdiq nė Medvegjė
mė 1983. Poezitė e kėtij vėllimi i kishte shkruar
kohė pas kohe, por kryesisht gjatė viteve 1981 dhe
1982. Ato kanė mbetur nė dorėshkrim, por janė
ruajtur nga familja e tij deri nė ditėt e sotme.
NGA PĖRMBLEDHJA POETIKE"A MUND TĖ HESHTET" E BAFTI KRASNIQIT
Kėto poezi janė shkruar nė vitet 1981/82 tė cilat
kanė mbetur nė dorėshkrim qė nga ajo kohė. Janė
ruajtur me xhelozi nga bashkėshortja Naxhia tė bijtė
Bekimi, Arsimi e Besimi dhe e bija Feridja. Pas 26
viteve tė vdekjes sė tij ato e shohin dritėn
A MUND TĖ HESHTET
A mun tė heshtet
Kur
Korbat tė krrokasin
Mbi kokė
A mund tė heshtet
Kur
Emrin ta mohojnė
Fjalėn ta ndalojnė
A mund tė heshtet
Kur
Duan vetėn ta mohosh
ABC-en tė mos e mėsosh
E ne jemi ata qė jemi
Tokė tjetėr s’kemi
Dimrit s’i thuhet verė
- 4 -
Kush hesht s’ka nder
E unė s’mud tė hesht
Dua tė flas shqip
Tė jetoj shqip
Tė vdes shqip....
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:32

SIKUR TĖ ISHIM NJĖ
Sikur tė ishim njė, si njė grusht
S’ka ē’na bėn as top as pushkė
Pėr fatin tonė tė zi, pėr fat tė keq
Nuk mbetet pa mbir ndoj sojkeq
T’i rrahė krahėt, tė shtiren si miq
Andej pas shpine gjithēka fėlliq
Kur e don puna pėr ndoj akcion
Treten si vesa, sikur toka i lėshon
Sėrish shfaqen si kėpurdha pas shiu
Bėhen si s’din gjė era mendet u fshiu
Nuk mė ka ndodhur jo vetėm njė herė
Page 3
- 5 -
Qė tė kem punė me tė tillė, tė mjerė
Populli i din tė gjitha, asgjė s‘harron
Tė zezės tė bardhė, kurr nuk i thonė
Nė pranverė bujku atė qė e mbjell
Kur tė vie vjeshta kthehet e mbledh
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:33

PĖR HERĖ TĖ PARĖ
Pėr herė parė qė hyra nė klasė me ditar
M’u kujtua kur shkova nė klasė tė parė
Isha i vetėm, rrija disi shumė i strukur
Dita e parė e gjatė mua mė ėshtė dukur
Tė gjithė tė tjerėt flisnin dhe qeshnim
Mirreshin nė ngryk, u pėrshendetnin
Flisnin mesvete, s’dja ē’bisedonin
Mė bėhej se mua tė gjithė mė shikonin
Ditėt kalonin shikoja punėn time
Gjithnjė mė i mirė isha nė mėsime
Mėsimet unė pėrmendėsh i mėsoja
- 6 -
Sepse gjuhėn e tyre pak e kuptoja
Pėr herė tė parė punės kur ia follava
Kisha gėzim tė madh, vėrtet u gėzova
Thash vetė mė vete sa me fat qė janė
Qė nė gjuhė tė nėnės pėr tė mėsuar kanė
Mund ta kuptojė ai qė e ka provuar
Qė nė gjuhėn e nėnės nuk ka mėsuar
Kisha gėzim, sa s’mund ta kuptoja
Qė nė gjuhėn shqipe ata i mėsoja
Punoja mė gėzim, punoja me nder
Farėn e dashurisė te ata ta mbjell
Farėn e dijės te nxėnėsit e mbolla
Por vetės nė jetė vėshtirėsi i solla
Pėr atė qė bėra s’kam asnjė pendim
Kam bėrė e vuajtur pėr popullin tim
Por mjerė pėr ata qė janė tė shitur
Druaj se lugat kanė pėr t’u ngritur
Page 4
- 7 -
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:34

ĒDO GJĖ NĖ RREGULL
Ēdo gjė nė rregull shkruar nė letėr
Krejt diēka tjetėr tė del nė vepėr
Thonė se jemi njė, pa asnjė dallim
Gjėra tė tilla lėndojnė shpirtin tim
Bėhen prapaskena, lojėra tė ndyra
Edhe disa tonėve po ua ban fytyra
Nuk e mbajnė fjalėn, bėhen si lodėr
Me armikun bėhen si vėlla e motėr
Sado qė disa e dikush don tė bishtėrojė
Rrjedhen e lumit s’mund ta ndryshojė
I bėhen pengesa po s’ka gjė qe e pret
Lumi ka pėr tė shkuar nė rrjedhėn e vet
Mė nė fund kundėrshtarėt i zbrapen
Klasėn e pestė nė Bajė shqip e hapem
Ishte gėzim i madh sa s’bėhet nė jetė
Me klasė tė pestė punoja unė vetė
- 8 -
Ndjeja shumė kėnaqėsi, fare nuk pritoja
Ata gojėbylbyla sa mė mirė qė t’i mėsoja
Si nė Gėrbac kur shqip zhvilloja mėsimin
Klasa e pestė nė Bajė ma pėrtriu gėzimin
Shtator, 1965
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:34

NXĖNĖSI UDHĖTAR
Unė jam nxėnės udhėtar
Puna po mė shkon mbarė
Shumė orė nė rrugė i kaloj
Kėshtu shėndetin e ndihmoj
Njė gjė ėshtė mėse e vėrtetė
Zyra organizmin shumė ta tretė
Po tė kalosh nėpėr ajėr tė pastėr
Tė shkėlqen fytyra si llastėr
Ajri mendjen ta freskon
Shumė mė mirė ti mendon
Fshatarėsia ka gjėra tė mira
Mendimet nė kokė i ke tė dlira
Syri atij mė larg i shikon
Shumė gjėra mė mirė i qėllon
Tė menduarit atė nuk e lodh
Page 5
- 9 -
Duke luajtur ēdo natė kumor
Ajri, uji, qetėsia janė tė nevojshėm
Nė qytet njerėzia janė tė lodhshėm
Kushtet tė menduarit ju ndihmojnė
Me ēdo gjest e me fjalė ju freskojnė
Mesi-hapėsira te njeriu shumė ndikon
Natyrėn ai e sulmon dhe e shkatrron
Natyrėn duhet ruajtur-kultivuar
Po qė deshe mirė pėr tė jetuar
Nxėnėsit e fshatrave tė mos harrojnė
Ēdo ditė shėndetin ta pėrmirėsojnė
Nuk ėshtė dėm hecja nėpėr borė
Pėrkundrazi shėndetin e ke nė dorė
Mushkėritė me ajėr tė pastėr, or fėmijė
Mos i leni pėr pa i ngirė edhe ju tė rinj
Kjo porosi nga unė qė u ėshtė thėnė
Ashtu do t’ua thoshte edhe ēdo nėnė
Medvegjė, 16.03.1982
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:35

JETA
Sa pėr jetėn s’ke ēka mė thua
Gjėr me sot mirė e kam kuptua’
Jetėn e kalova nėpėr ampliduda
Trurin tim shpesh e pėrkunda
Jeta ėshtė si njė bukuroshe
Por edhe ngjan tė mbėshtet pėr qoshe
Sa tė jetosh rezistencė i bėn natyrės
Ajo tė sulmon, pluhur tė qetė fytyrės
Gjatė jetės shumė gjėra s’i kuptuva
Papritmas njė ditė veē se s’mbarova
Kur njeriu mendon se kalon mė mirė
Me kalim tė kohės vlerėn e ka mė tė lirė
Kur njeriu imtėsirat nuk i shikon
Edhe jetėn mė kėndshėm e jeton
Vullnetin pėr jetė kurr s’duhet larguar
Vėshtirėsitė e rrugėtimit ke pėr t’i kaluar
Page 6
- 11 -
Secilėn punė qė me vullnet e kryen
Askush nė jetė s’mund tė tė thyen
Mė ndodhte mua, tė parėve tė mi
Do t’u ndodh edhe juve e bardha rini
Medvegjė, 15.3.1982
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:35

MBARIMI I VITIT SHKOLLOR
Fundi i vitit shkallor na ėshtė ofruar
Notat nė ditar e kemi pėrfunduar
Por vitin e ardhshėm nuk duhet harruar
Gjatė pushimit veror duhet lexuar
Nxėnėsi i zellshėm punėn e vazhdon
I zgjedh vetė librat qė dėshiron
Dhe kur arsimtari dijėn ta kėrkon
- 12 -
Si nga gryka e topit ti ia shpjegon
Tė dashur librin mos e braktisni
Ditarin me pesa gjithė ta stolisni
Me nderoni mua dhe prindėrit e tu
Na gėzoni neve, ne kėnaqemi me ju
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:36

NUMRATORJA
Numratoren kush e pėrdorė
Matematikėn e ka nė dorė
Kokrrat qė ndodhen nėpėr tela
Gjithė i numrova, kurr nuk ngela
Numratorja me disa ngjyra
Gjatė vitit shumė t’u mėsyra
Matematika leht mėsohet
Sa mė tepėr kur ushtrohet
Nuk kuptohet bota as teknika
Pa u mėsuar mirė matematika
Por matematika nuk mėsohet fare
Pa e mėsuar mirė gjuhėn amtare
Page 7
- 13 -
Kėshtu na ka thėnė Naimi vetė
Emri i tij s’do tė harrohet pėr jetė
Dhe tė tjerė tė Rilindjes Kombėtare
Qė u dolėn zot tokave shqiptare
15.11.1891
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:37

SHIU
Thonė se shiu ėshtė bereqet
Por kur bjen prajshėm e qet
Edhe fusha me gėzim e pret
Kur ėshtė vapė dhe dielli pjek
Por kur bie me shtėrngatė
Tė duket fusha si e ngratė
Edhe pėrroi kur egėrsohet
Secila bimė i frikėsohet
Rrinė tė strukura zė nuk bėjnė
Thua se janė nė gjumė-po flejnė
Ujin e turbullt e kanė trishtim
Druajnė se nga ai s’kanė shpėtim
- 14 -
S’vonon shumė ylberi del
Rreze dielli mė pas u sjell
Qesh natyra, gjithė bimėsia
Edhe lojėn e vazhdojnė fėmija
23.5.1982
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:37

LULJA E THANĖS
Ėshtė lulja e parė qė ėshtė paraqitur
Capi brimadh me dhėmbė e ka grisur
Don cap brimadhi ushqim tė njomė
Se me ushqim tė thatė jeta s’i shkon
Por cap brimadhit qė koka s’i merr erė
Nuk din se lulethana lajm tė mirė sjell
Shkoi kohė e dimrit, jeni nė pranverė
Stina e shumėpritur pėr tė gjithė erdh
Page 8
- 15 -
Ėshtė stinė e gėzimit dhe e haresė
Si pėr bimė dhe pėr ēdo gjallesė
Edhe pėr capin do ketė bar tė njomė
Por zullumqarin as toka s’e duron
23.5.1982
O BILBIL
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:38

O BILBIL
O bilbil, qė fort po shkėlqen
Ruaju atij rrembi se po bjen
Ndodh qė edhe era tė rrėzojė
Dhe s’ka kush tė na kėndojė
Kėnga yte shumė larg dėgjohet
Zėrit tėnd gjithkush i gėzohet
Kėnga yte neve na qetėson
Thellė nė zemėr depėrton
Kėndimi yt njeriun tepėr e molis
Por ndjenjat shpirtėrore ia stolis
Zėri yt i ėmbėl njeriun e pėrmallon
Kohėt kur ishte bari ai pėrkujton
I kujtohen ditėt kur ishte bari
Tufa e bagėtive me dele e dhi
Blegėrima e qingjave atje nė shpat
Virrja e edhave nėnėn ta kenė ngat
Kėnga yte ndjenjat t’i zbutė
I thotė njeriut kurr mos u ngut
- 16 -
Sa herė qė ngutesh i thotė gabon
Ruaju se shpirtin dikujt ia lėndon
Kėnga e ime gjithkujt i sjell gėzim
Bujkut nė arė, udhėtarit nė shtegėtim
Fėmijėve nė lojė, nė livadh kostarit
Zėri im i butė, ka shkėlqim tė arit
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:40

ERDH PRANVERA
Ditė tė bukura janė lajmėruar
Dimri i ashpėr ka pėr t’u larguar
U zgjat dita aqė sa ka nevojė
Qė kėngėn fėmija ta kėndojė
Bimėt nga gjumi gjithė janė zgjuar
Edhe gjallesat e tjera fort janė gėzuar
Prindi fėmijėt duke lozur i shikon
Me fjalė tė ėmbla ata i pėrgėzon
Tė moshuarit qė kanė shumė vjet
U ngjallet shpresa qė tė kenė jetė
Stina e pranverės ēdo gjė ringjallė
Qė mezi dimrit i kishin bėrė ballė
Gjallesat qė dimri i kishte vėnė nė gjumė
Shkrirja e borės ato i ka gėzuar shumė
Dhe lulebora i ka gėzuar edhe mė tepėr
Page 9
- 17 -
Qė erdhi stina e re, shkoi stina e vjetėr
Me stinėn e pranverės askush s’bėn ndėrrim
Dalja nė natyrė nuk ndėrrohet me asnjė ēmim
Kėshtu prindrit tanė gjithė na kanė kėshilluar
Pra, porosinė e tyre kurr nuk duhet harruar
30.6.1982
JABLLANICA
Fshatra tė bukura ka kjo anė
Nė shumė sosh njerėzit mė s’janė
Po trojet e tė parėve i mbajnė nė zemėr
Emrin e fshatit e mbajnė si mbiemėr
Gėrbaci, Ramabaja, Sfirca, Siarina
Janė vende malore, por edhe me lendina
Tupalla, Kapiti edhe Gjylekreshti
Fshatra tė bukura ku bėhet edhe vreshti
Edhe Vllasa ime trime kreshnike
Ka ujė tė bekuar dhe tokė bukanike
Llapashtica qė poashtu shqip frymon
Asgjė nga bukuria asaj nuk i mungon
Sfirca e Halil Islamit, Tupalla e Zenelit
Bashkė me tjerat i bėnė ballė ēdo rrebeshit
Edhe Dediqi i vogėl me Veliun gjeneral
- 18 -
U bė emėr i njohur, emėr shumė i madh
Fshatrat nė vijim, dikur shqiptare
Qė u grabiten nga forcat barbare
Sot e kėsaj dite si kujtim i hidhur
Thellė nė shpirtin tim janė ngjizur
Meqedonci e Retkoceri fshatra malore
Me pemė tė mira edhe shumė bregore
Vrapca dhe Spanca me shumė bukuri
Me ujė tė ftohtė dhe me shumė freski
Leci, Gazdari, Rukoci, Byqmeti
Me kopshte tė bukura, tokė bereqeti
Ah sa klimė tė bukur qė ka Gajtani
Prej aty si nė shuplakė duket Slishani
Mė nė lindje Radec, Klaiq e Rafunė janė
Ara, livadhe e kullosa sa shumė qė kanė
Nė Gagicė, Lipovicė, Dėrvodel flitej shqip
Dikur aty bukės i thuhej bukė, e mikut mik
Pak mė thellė janė Popoci e Shillova
Sa s’mė lėshoi shpirti kur i kujtova
Mu prej aty shihej edhe Bogujevci
Njė ditė rrugė larg ėshtė Medevci
Stubėll e Konjfuc ishin shqiptare
Ku jetohej shqip, luheshin valle
As nė Bojnik mė fare s’ka shqiptarė
Page 10
- 19 -
Mbi 600 fshatra me dhunė janė marrė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:40

LAPSI
Lapsin, penėn nė dorė kush i mban
Me tinzarė vetėn s’e ngatrron
Kush ka dije ėshtė mė i lirė
Ta thotė tė vėrtetėn s’e ka vėshtirė
Pena e lapsi tė bėjnė tė vyeshėm
Mbi tė gjitha tė bėjnė tė dijshėm
Por atė dije pėrdore pėr tė mirė
Jo pėr inate dhe atė qė e ke smirė
Sa punė qė bėn, bėre me nder
Se dimrit kurr s’i thuhet verė
Prindi e mėsuesi janė si njė letėr
Ai hoqe njė faqe, s’e ke faqen tjetėr
- 20 -
23.5.1982
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:41

TRANZISTORI
Kam njė tranzistor pėr merak
Folėsi nė tė s’duket aspak
E marr me vete, s’e lė nė shtėpi
Ditė e natė unė diē mėsoj prej tij
Por njė ditė mė shpėtoi nga dora
Kur ra nė tokė iu bėn ca njolla
E kam bėrė shok, mė tė mirin mik
Sapo qė t’i dėgjoj lajmet atė e fik
Edhe pse i vogėl sa herė e dėgjoj
Ndonjė tė re nga ai gjithė e mėsoj
Dėgjoj tė vėrteta, por edhe gėnjeshtra
Them me vete vallė, kėshtu e paska jeta
Pasi i dėgjoj bėj njė analizė
Mė bėhet sikur bota s’lėvizė
Qė t’i fundosė gėnjeshtrat bizare
Korbat e zi mbi tokat shqiptare
Shpirtin tim e mban njė shpresė
Se dikush turrin do t’ua ndėrpres
Sa shkon gjatė askush s’e din
Por e keqja kurr s’ka shpėtim
Page 11
- 21 -
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:41

TRE YJE DHE NJĖ DRITĖ
Kam tre yje dhe njė dritė
Qė mė gėzojnė ditė pėr ditė
Bekim tė parin e pagėzova
Por as Arsimin s’e harrova
Pa arsim jeta ėshtė si nė terr
I huaji nėpėr kėmbė tė merrė
Tė merrė plang dhe shtėpi
Tė shkon jeta si ėshtė mė zi
Emrin Feride e kam trashėgim
Nga fjala besė-emri Besim
Kėta tre yje dhe kjo dritė
Sikur natėn ma bėjnė ditė
Kur Feridja vjen prej shkolle
Dhe Besimi e kap pėr dore
Kur i shoh tė dytė nė pėrqafim
Nė shpirtin tim sjellin gėzim
E Arsimi prej Banje kur vie
E pėgdhel nė shenjė dashurie
Kur Bekimi i thėrret, o Besim
Ai hap sytė, nga i vie zėri s’e din
- 22 -
Kur nė dhomė tė gjithė janė
I pari Besimi betejėn e fillon
Sa me njėrin dhe sa me tjetrin
Kėnaqen nė lojė tė gjithė qeshin
Ashtu Besimi ēdo ditė vepron
Loja e tillė e rrit, e forcon
Disa fjalė pėrpiqet pėr t’i thėnė
Mė se miri i shqipton babė e nėnė
23.3.1982
Page 12
- 23 -
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:42

BUBURRECI
Me njė kashtė nė gojė ec
Vite tė tėra i vogli bubrrec
S’ndalet fare bubrreci punėtor
Ai ka kėmbė, por s’ka dorė
I palodhshėm, punėn s’e ndalon
Vallė a flen, a thua ai pushon
- 24 -
Ėshtė i vyeshėm, ja kanė lakmi
Punon pa ndal, shikon punėn e tij
Po si duket teknikėn s’e ka pėrsos
Dhe shpesh bujku shtėpinė ia sos
Ai sos shtėpinė tė ndėrtuar nė arė
Se leje tė ndėrtimi fare s’ka marrė
Nuk inatoset, vetėn s’e ngatrron
Shtėpi tė re ai sėrishti e ndėrton
Ashtu tė gjorit ia dikton jeta
S’trazohet, shikon punėt e veta
Bubrrecat gjithė kanė qenė punėtorė
Por fatin e vet kurr s’e kanė nė dorė
Kėshtu ndodh edhe nė ēdo shoqėri
Gjithmonė i forti ka ndarė drejtėsi
25.5.1982
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:46

ERDHI PRANVERA
Erdhi 21 marsi, pranvera filloi
Me shumė mund dimrin e largoi
Por edhe dimri nuk ishte i keq
Shumė sėmundje si mjek i heq
Page 13
- 25 -
Por pranvera ka mė shumė bukuri
Lulėzojnė pemėt, gjithkah hijeshi
S’i mbyllim dritaret, moti i nxehtė
Edhe nėnlokja pite-pėrpeq na qet
Dalim nė ajėr tė pastėr-nė natyrė
Vishemi mė hollė, nuk rrimė mbyll
Ditėt zgjaten dhe ēdo gjė gjallėron
Edhe dallėndyshja folen e ndėrton
Pastaj lumi sjell ujė tė nxehtė
Voglushė e voglushe ai i thėrret
Para se tė vini u thotė mos harroni
Detyrat e shtėpisė mė parė t’i bėni
Ashtu si bujku qė punon nė arė
Ashtu t’i rendisni pesat nė ditar
Kur i kryeni detyrat jeni mė tė lirė
Dhe loja nė lumė ju shkon mė mirė
- 26 -
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:46

PUPLA
Pupulė, pupulė qė fluturon
Krah nuk ke sa shpejt shkon
Zhurmė nuk bėn kur fėrfėllon
Benzinė fare nuk shpenzon
Kudo gjendeni nė fushė mal
Herė mė shpesh, herė mė rrallė
Askush hovin s’mund t’ua ndalė
Ajrin e pastėr nuk e keni mallė
Nė rrugėtimin tuaj s’keni kufi
Jeni tė lira ua kam shumė lakmi
S’ka atje tinzarė as marimanga
Qė kėnaqen kur tė vėnė nė pranga
21.5.1982
Page 14
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:47

T’U KĖNDOJMĖ HERONJVE
Ata qė kanė rėnė pėr lirinė tonė
I madh dhe i vogėl le t’i kujtojnė
Ata qė e flijuan jetėn pėr liri
Pėr ne ishin shpėtim-krenari
Mė 7 mars ‘42 nė kodėr tė Gazdarit
U vra Zeneli nga dora e barbarit
Ata qė e donin, u dhimbsej vėrtet
Tinzarėt e qanin me lotė pėrpjet
Ashtu i vrarė tri ditė nė borė qendroj
Qė ta marrin kufomėn armiku s’ lejoj
S’lejonin kriminelėt pėr ta marrė
Se vetė pas shpine atė e kishin vrarė
Ditėn e 10 marsit u mblodh farė e fis
Qė ta varrosin Zenelin, trimin e lirisė
Oj nėna Zarife, oj nėnė kreshnike
Lumja ti e lumja Zenelin qė e rrite
Nga prapashpina njė jetė ishte sos
Nė Tupallėn heroike ai u varros
Varri i tij ka njė simbolikė-porosi
Qė tė mos harrohej kurr gjaku i tij
Po deshet rini porosinė ta jetėsoni
- 28 -
Lapsa e libra nga dora mos i lėshoni
Pėrvjetorėt e tyre gjithė t’i kujtoni
Pra varrezat e heronjve t’i vizitoni
Kemi obligim tė mos i harrojmė
Qė shqiptarizmin ne ta forcojmė
Shumė trima dha Jabllanica heroike
Nė luftė ballpėrballė me forcat ēetnike
Trimat si Zeneli pėr ne janė krenari
Edhe Veli Dedi gjeneral nė Shqipėri
Mėsuesit i parė dhe shumė tė tjerė
Qė kėsaj treve i kanė bėrė nder
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:48

NJĖ MAJI
Arriti maji punėtorėt janė gėzuar
Page 15
- 29 -
Ditėn e tyre kanė pėr ta festuar
Mbajnė konferenca dhe fjalime
Pėr festėn e tyre sjellin kujtime
Flamuri i kuq gjithkund valon
Djersėn e punėtorėve simbolizon
Kujtojnė Ēikagon dikur tė pėrgjakur
Djersėn e punėtorit tė nėpėrkėmbur
1 Maji punėtorėve u sjell gėzim
Pėr ne shqiptarėt si duket mashtrim
Si mund tė jetė ndyshe mashtrimi
Nė gjuhėn tėnde s’lejohet kremtimi
1.5.1981
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:49

8 MARSI
- 30 -
Pėr ēdo vit kėtė datė
E festojnė tė gjitha gratė
Janė tė lira kanė pushim
Dhe e presin me gėzim
Asnjė fėmij nuk del nė lojė
Don me nėnėn tė kremtojė
Afėr nėnės kush nuk qėllon
Pėrshėndetje asaj i dėrgon
Qupėza qė ka nisur tė belbėzojė
Kėpucėt nėnės don qė t’ia lustrojė
Don qė nėnėn me diēka ta gėzojė
Kremten e saj t’ia madhėrojė
AHISHTA
Ahishtė, moj ahishtė
Plot me fierishtė
Mbi ty njė bungishtė
Mėtej njė lajthishtė
Page 16
- 31 -
Gjithė secila bėni garė
Se kush tė dalė e parė
Sa pėr hije e freski
Ahishta ka pėrparėsi
Ahishta ujėt e ka tė mirė
Qė ta pijė secili ka dėshirė
Po sikur ahu tė mbetej vetė
S’ka gjallėri, s’ka as jetė
Ju tė gjitha bimėt drurore
Qė kaloni jetė vėllazėrore
Bashkė me e ēdo bimėsi
Gjithė natyrės i jepni hijeshi
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:49

BUTACI
Njė ditė dola
Dredhėza pėr tė mbledhur
Por nė shtėpi
Shporta mė kishte mbetur
Jo shumė larg
Kisha disa lajthi
Mora ca filliza
Tė bėj njė mrekulli
Thura njė shportėz
- 32 -
Qė butac i thonė
E mbusha dredhėza
Sa s’u bė vonė
Kisha njė droe
Dhe njė shqetėsim
Vallė, mos u vonova
Qė tė shkoj nė mėsim
Shpejt u bėra gati
Librat nė dorė
Para tė gjithėve shokėve
Unė arrita nė shkollė
15.6.1981
PO PRESIM
Zgjohen ēdo mengjez
Me njė dėshirė tė vetme
Qė dita e sotme
Mos t’i ngjajė ditės sė djeshme
...Kot
Kot zgjohem
Me mijėra dėshira
Ndryshime s’ka
Edhe mė errėt bėhet
...Kot
Rrezet pėrclluese
Tė diellit vjeshtor
Mundohen kot
Tė sjellin gėzim
Page 17
- 33 -
...Kot
Nuk ka mė
Kėngė gėzimi
Ato janė ndryrė
Nga dora e tiranėve
...Kot
Ata nuk kanė asnjė fije
Tė ndjenjes njerėzore
Janė pa emocione
Kanė shpirt krimineli
...Kot
Ata nuk dinė
Pėr kėngėn e fėmijėve
Nuk dinė
As pėr buzėqeshjet e tė rinjėve
...Kot
Gjithkah
Ulurimė ujqish
Asgjė
Nuk doli si ėshtė thėnė
...Kot
Harenė
Gėzimin
Lumturinė
Kėngėn
Vallen
Buzėqeshjen
Na moren
...Kot
Tash ato janė
- 34 -
nė dorė tė huaj
Por thellė tė ndryra
Nė zemrat tona
...Kot
Kot sė koti
ulurijnė bishat e karpateve
Ato vendin e kanė
Atje nga kanė ardhur
...Durim
Dita e re
Shpejt do tė agojė
E drejta vonon
Por gjithmonė fiton
15.11.1981
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:50

PERKUSHTIME
I DASHURI PRINDI YNĖ
Besa pėt tė ishte e fundit fjalė
Page 18
- 35 -
Arsimi pėr tė qe dritė dhe ar
Fati i tij betejė e pashund
Trim sa qė kurr s’u lėkund
I niciator pėr ēdo vepėr
Krenar si askush tjetėr
Re tė zeza i silleshin vėrdallė
Arriti qė t’u bėjė ballė
Stoik pėr atė qė kish mėsy
Ndonėse disa e kishin halė nė sy
I pari pishtar arsimi si kreshnik
Qirilicėn e zėvendėsoi me shqip
I pari nė Gėrbac, Medvegjė, Siarinė
Tinzakėt gjithė i hodhi nė shpinė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:51

Feride Krasniqi
KRENOHEMI ME TY
Historia gjėrat kurr nuk i harron
Gjeneratė pas gjenerate tė kujton
Brez pas brezi emrat percillen
Veprat e mira s’mund tė shlyhen.
Vepra yte ka mbetur nė histori
E dinė fare mirė pleq edhe rini
Ditėt po ecin, koha po kalon
Kush tė ka njohur s’tė harron
Fjalė miradie ēdokund ke lėnė
- 36 -
Simbol i rrallė mbete nė kėto anė
Nė ndeja e biseda kudo qė shkon
Vepra fisnikėrie pėr ty dėgjon
Edhe pse qė moti tė mbulojė dheu zi
Pėr ne je yll u pashuar, je krenari
Jemi ballhapur, por me shumė mall
Me emrin tėnd e pagėzova tim djalė
Kemi shpresė se edhe Baftiu i ri
Do tė lė emėr ashtu siē ke lėnė ti
Emri pėr ne ėshtė ngushėllim
S’do tė harrojmė deri nė amshim
Bekim Krasniqi, 5.11.1995
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:51

BABAI IM
Jam i mallėngjyer, por jam krenar
Se jam gjaku yt, jam gjak shqiptar
E ti babai im shumė heret shkove
S’i besonim vetės se jetė ndėrrove
Shpirtin ēaste tė hidhura ma kaplonin
Se s’je mė i gjallė s’mund ta mendonim
Mė ikte mendja, mė bėhej sikur je gjallė
Mė kapte pikėllimi, shumė kisha mallė
I kujtoja ēastet kur ishe i mėrzitur
Page 19
- 37 -
Mė bėhej zemra sikur don pėlcitur
I lutesha yllit shigjetar pėr fatin tim
Tė shkoj nė rrugė tė gjatė nė amshim
Kur i kujtoj sytė e tu tė molisur
Edhe pse fėmij, tepėr isha tronditur
Ditėt i kaloja me shumė dėshprim
Por ky ishte fati yt edhe fati im
Baba im i ndjerė pėr atė qė je pėrpjekur
ABC-nė shqipe duan pėr tė na e hequr
Druaj se do tė sėmurėm dhe s’kam jetė
Edhe ca ,,cunga tonė,, s’na lėnė tė qetė
Nuk dorėzohem kurr, gjatė do tė jetoj
Amanetin tėnd nė vend im atė do ta ēoj
Kėto male kreshnike shqiptare kanė qenė
Shqiptare janė dhe shqiptare do tė jenė
Edhe pse ujqit natė e ditė ulurojnė
Birin tėnd s’kanė forcė ta frikėsojnė
Ballė pėr ballė kam pėr t’u qendruar
Rrugėn tėnde kam pėr ta vazhduar
Prehu i qetė baba, pa trazim
Mirė u pafshim nė amshim
E unė tė them se jam krenar
Jam gjaku yt, jam shqiptar
Arsim Krasniqi, 30.8.1992
- 38 -
BABAIT
Disa vargje tuaja kur i pata lexuar
Se ē’tė bėri sėmundja e pata kuptuar
Kur dėgjoj pėr ty, veprat qė ke bėrė
Pikėllohem sė tepri, gjumi s’mė merr
Pra t’u kisha lutur, o Zot i vėrtetė
Si tė rritet fėmija pa babain e vet
Sa heret o Zot, e more babain tim
Tepėr tė vogėl mua mė la jetim
Fare pak tė kujtoj, kėshtu e paska jeta
Page 20
- 39 -
Fat tė keq paskam pasur, pa ty qė mbeta
E rėndė qenka jeta, shumkush s’mė kupton
Vėshtirė ėshtė tė jetohet pa atė qė e don
Ty baba sėmundja nė atė botė tė shpuri
Sa mė shumė qė rritem me bėhet zemra guri
Zemra me digjej shumė kam derdhur lotė
Fėmijėria pa ty or baba, mė dukej e kot
Nė shpirtin tim si kujtim kan ngelur
Fjalėt tuaja tė ėmbla duke mė pėrgdhelur
E rėndė ishte jeta me vuajtje e dėshprim
Ashtu qenka shkruar, ndryshe s’ka shpėtim
Ēdo gjė do tė ipja sa mengjez qė zgjohem
Qė mė babain tim tė dashur tė pėrqafohem
Por tė gjitha kėto janė fjalė, janė fantazi
Qė moti babain tim e ka mbuluar dheu i zi
Nga ajo ditė nga babai qė jem ndarė
Shumė gjėra nė jetė ne kemi parė
Kemi parė, shumėēka kem pėrjetuar
Edhe me tė kėqija jetėn duhej jetuar
Patėm vėshtirėsi dhe shumė mundime
Po shumė mė rėndė e pati nėna ime
Mė rriti mua me motėr e vėllazėri
Me shumė mundime dhe vėshtirėsi
E kishim rėndė, nėna mė shumė
- 40 -
Na rriti me nder dhe me punė
Nė fytyrėn e saj s’pamė shqetėsim
Edhe pse na rriste katėr jetimė
Grua burrėrore e trime ishte nėna ime
Na rriti tre vėllazėrit dhe motrėn time
E thėrras me mburrje dhe me krenari
Rrnofsh Nėna ime sa mėma Shqipėri
Besim Krasniqi, 5.12.1996
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi