JUKĖNDOJMĖ HERONJVE TĖ KOMBIT

Shko poshtė

JUKĖNDOJMĖ HERONJVE TĖ KOMBIT

Mesazh  shaban cakolli prej 22.11.09 12:49

Ju kėndojmė heronjve tė Kombit:

TRI KĖNGĖ PĖR HEROIN E KOMBIT AGIM RAMADANI

1. AGIM RAMADANI – “KATANA”Ndjeu Evropa, u dridh Ballkani ,

Nga dragoit e shqiptarisė .

- Ėshtė tėrmet, a ėshtė vullkani ,

Qė ēanė bjeshkėt pėr mjedis ?!

-S’ ėshtė tėrmeti, as vullkani ,

Ėshtė Ushtria Ēlirimtare,

I prinė Agim Ramadani –

Thyejnė kufijtė n’ trojet shqiptare .

Agim Ramadani –

Gjoksin Titanik,

Me fuqi luani

Doli ai kreshnik !

Agim Ramadani

Lufton si rrufe ,

Strateg ndėr beteja –

Diell pėr Atdhe !

Vijnė djemuria gjithėshqiptare -

Ngjiten kreshtave tė Pashtrikut ,

Kundėr forcave serbo-barbare

Dhėmbė pėr dhėmb kundėr armikut .

Epopeja legjendare -

Thua se u ngjall ai Skėnderbeu !

Mė 9 Prill nė fshatin Koshare –

Pėrgjithmonė kufijtė i theu !

Krenohu, moj Zhegėr,

Le t’ kėndojė Gjilani,

Kolosin me emėr:

Agim Ramadani !

Simbol i trimėrisė,

Piktor e poet ,

Ra n’ altar t’ lirisė –

Legjendė e gjallė mbet !

Agim Ramadani,

O, Agim “Katana” ,

Lum qė t’ pat vatani,

Lum qė t’ rriti nana !2. ĒKA KA THĖNĖ AGIM “KATANA”Oj, Kosovė, sa shumė luftove ,

Shumė e trimat na i dhurove .

Shumė e trimat e lavdisė,

Qė iu banė kurorė lirisė .

Ēka ka thėnė Agim “Katana” –

Moj Serbi, sa mirė ta bana !

T’ theva dhėmbėt, t’ theva turrin ,

T’ dogja tanket dhe flamurin...

Epopeja legjendare

E Ushtrisė sonė Ēlirimtare

U gjakos atje n’ Koshare –

Ku armiku doli fare...

Ēka ka thėnė Agim “Katana” –

Mos Serbi , sa mirė ta bana !

T’ theva kokėn dhe turirin ,

T’ theva murin dhe kufirin ! ...

Ku pikoi gjaku i Agimit –

Mbiu lulja e BASHKIMIT !

Mbiu lulja dreniēare –

Ritet lirė n’ tokat shqiptare .

Ēka ka thėnė Agim “Katana” –

Mos Serbi, sa mirė ta bana!

T’ shkula rrėnjėt , t’ shkula gurin ,

Pėrgjithmonė ta shkula trurin !...

3. AGIM RAMADANI

Teksti: Faruk Tasholli

Muzika: Demir Krasniqi

N’ rrajza t’ Karadakut,

Pranė Idriz Seferit –

Rriti ‘i djalė Kosova ,

Me sy tė skifterit !

Rriti ‘ i djalė Kosova ,

Qė ia mbanė flamurin ,

Del n’ Koshare serbit ,

N’ kufi ia shkulė gurin .

Refreni:

Ngjiten pėrmbi male

Zhegra e Gjilani ,

Tė lumtė dora e pushka –

Agim Ramadani !

E shkul gurin trimi ,

E shkul, bukur flet –

Gurė i tokės sime ,

Do tė bėhem vet !

Ku po i qan pritat ,

Ku po e qet dorėn –

Me bijė tė shqiponjės ,

Malit ia shkund borėn .

Refreni:

Ngjiten pėrmbi male...etj.

N’ rrajza tė Shkėlzenit ,

Skuq do kroje bore ,

Si rrjedh i kuq Drini ,

Pėr liri Kosove .

Drejt Isė Boletinit ,

Bacė Idriz Seferit ,

Me flamur nė dorė ,

Shkon nė fushė tė nderit .

Refreni:

Ngjiten pėrmbi male...etj.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3825
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi