SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:47

DHIMBJET E PĖRFLAKURA


Nė shpirtrat e trazuar

Thyhen epruvetat e dhimbjeve

Dhe aty luhet

Himni i jetės pa lot

Diku nė teatrin e vjetėr

Luhet premiera e tragjedisė

Mos u tremb

Nėse pėrgjaken aktorėt

Qė nė aktin e parė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:47

SHPIRTI I DJEGUR


Ka kohė qė eci

Buzė lumenjve tė shterur

Jam shtangur nėpėr

Udhėt me kalldrėme tė shembura

Rajna bėn zhurmė

Dallgėt trembin peshqit

Te Drin i Bardhė i lava sytė

Nė Detin e Zi varka mu bė copė-copė

Shpirtit tė djegur edhe pėrtej brigjeve

I dėgjohen klithmat
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:47

DALLGĖ


I trazuar

Liqeni i Prespės,

Desha dallgėt

T’ia thyej me supe.

Nėpėr fushat plot

Nisa lojėn me flutura

U bėra pelin

Dhimbja nė fytyrė

Ma skaliti pikėllimin.

Kur tė bashkohemi

Ti nga Lagja e Gurit

Unė nga Bregu i Diellit

Rritemi duke u shikuar nė sy
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:48

DYLUFTIM ME DJALLIN


Sa shumė ke lėpirė

Pjata tė xhelatėve

E sot

Nė udhėn me gurė

Rave nė gjunjė

Tradhtinė e pagėzove gabim

Herė me kokė nė dhe

Herė me duar pėr mėshirė

Tė shikova si langoin e zgjebosur

Ta shava djepin e pragun

Dhe si me inat buzėqesha

Unė eca nė udhėn e dritės

Ti mbete qen bir qeni.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:48

TOKĖ E QIELL ME EMĖR


Shqipėri

Tokė e qiell e det.

Orkestėr

Me daulle nė Ēamėri

Me lahutė nė Vlorė

Me kavall nė Guci

Me dirigjent nė Prizren

Me solist nė Tetovė

Me flamur rreth e rrotull planetit

Aty ku bukės i thonė bukė

E ujit ujė

Denbabaden ėshtė Iliri

Mbuluar me prush betejash.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:49

TRISHTIM


Kur e preve nė besė

Tė zuri trishtimi

U verbove nė tė dy sytė

Kur e vrave

Dashurinė e fshatares

T’u shter zėri

Me duar nuk flitet

Tė paska zėnė trishtimi

Kurrė mos thyej besė

E paguan me dritėn e syve.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:49

BUZĖQESHJET E SKAMNORES


Blerinės nė blerimin e kallur

I fala njė luledielli

Mė uroj

Pėr dritėn e syve.

Kur ia dhashė njė laps

E pikturoi diellin nė lindje

Sikur u ngrohė

Dhe buzėqeshi.

Njė brushė dhe njė letėr ia dhashė

Sa bukur i pikturoi

Njė qepė dhe kripė deti,

Njė bukė misri tė pjekur nė prush
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:49

BIOGRAFIA E DHIMBJES


Kur isha i vogėl

Thonė se kam qarė shumė

I rritur

Nuk mbaj mend kur qesha

Gjatėsinė e trupit

E mati me njė dru tė thatė kaēe

Me tė e mati edhe varrin

Peshėn e di

Sa njė gur vendlindje

E kam

Mos mė pyesni

Pėr biografinė time

Se jam duke lundruar

Me varkėn e Titanikut
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:50

PRITJA


Prita shumė pėrtej kufirit

Sa nuk pėlcita

Nė gjykatore mė thanė:

Edhe gjarpri nėn gur duron.

Prita deri nė kulmin e ēmendurisė

Mė thoshin hesht

Mos u bėrė kurban i kohėve tė liga.

Dua t’ia them amanetin djalit tim

Ua thashė disa herė dhe heshta

Nuk pres as nuk heshti mė

Le tė thyhen digat

Le tė gurgullojnė valėt

Lė tė kthjellen gurrat.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:50

KUR


Kur zogu

Nė vend tė kėngės gjėmoi

M’u kujtuan plakat e lagjes

Kur klithnin tė habitura

Kiameti s`ėshtė larg.

Kur u dogj kulla

Oxhaku mbeti deri te retė

Kjo ėshtė formula e rritės thashė

Kur e dashura

Hoqi unazėn me dhėmbė

Dhe e vari nė degėn e qershisė

Heshta nga dhimbja e ndarjes.

Por kur ma prekėn

Gjeografinė e truallit

Shtat e hi ia fala dritės
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:50

MĖ PRISNI


Si gjarpėr i plagosur

Zvarritet treni i ndryshkur

Nė stacionin e parė

Zbriten nxėnėsit e shkollės ”Liria”

Malėsori me shallin kuq e zi

Tė lidhur rreth kėsulės

Dėgjonte kėngėn

”Thėrret Prizreni mori Shkodėr”.

Nga malet e Ēiēavicės

Zbriten tė gjithė

Me kobure me brez

Mė prisni edhe mua

Ushtonte mali e fusha
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:51

DASMA NĖ MALE


Nė dasmėn nė male

Nuses nė vend tė unazės

I dhurohet flamurin me shqiponjė

Dhėndrit nė vend tė puthjes sė parė

I dhurohet njė kobure

Martesa nė male

Muzikėn e ka batare krismash

Vallja e pėrflakur

Ėshtė fitore e betejės sė re

Nusja dhe dhėndri

Bashkė nė dasmėn nė male

Bashkė nė dasmėn e luftės

Bashkė nė lapidarin e lirisė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:51

BARIU ME DELE


Sa herė e harroja fyellin

Te Kroi i Gurit

Dhe ujkun s’mund e trembja

Kur ma mori ogiēin.

Qengjat blegėronin
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:51

ZOGJTĖ E IKUR


Kur tė ikin zogjtė

Rozafa do ta shkruaj

Biografinė e gurit

Gurgullimėn e gjirit krua

Shushurimėn e gurrės qumėsht

Duke kėrkuar shqiponjat e trembura

Nė filmin “Hi e gjak”

Aktorja mbledh fėmijėt

E vrarė mbetet shpresa

Toka Dardane me pesė

Nishane tė kuq

Kur tė ikin zogjtė

Do tė eci rreth e rrotull

Gjeografisė sė tokės sime
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:52

NĖ MĖRGIM


Njė buqetė dielli kėrkova

Vajza me buzėqeshje mė tha

Vyshken shpejt

Merri kėto ferra tė freskėta.

Kur e kėrkova njė bukė

Gruaja qė e shikonte

Akuariumin e peshqve mė tha:

Mbaj dietė

Se tė prishet bukuria

Kur kėrkova ujė

Djaloshi me flokė teh thike mė tha:

Shko nėn strehė e mblidh shiun

Nėn urnėn e dhimbjes

Vdekja gėrryen pahetueshėm

Biografinė tėnde

Mė thotė gjithmonė

Dikush kėtu nė mėrgim
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:52

DURRĖSI


Te shkėmbi i Kavajės

E vura kokėn mbi gur

Mė ranė dy lot

Shkėmbi ma dha

Ngrohtėsinė e Nėnės

Mėmė e bir

Skalitėm hartėn e mėmėdheut

Duke ecur

Nė evolucionin e pėrflakur .

Pushova

Nėn pishat e blerta

Kur ecja nėpėr rėrė

Mbeteshin gjurmė tė reja
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:52

PRITJA NĖPĖR FURTUNĖ


Furtuna shkulte edhe lisa

E unė tė prisja

Duke m’u rrokullisur lotėt

Nė pentagramin e rrudhave.

Nuk me duhet kamertoni

Ta akordoj vajin e mallit

Mė mirė tė isha Rozafa

Krua qė nuk shter

Mė mirė guri tė isha.

Mė mirė tė ishe zog a dallėndyshe

Qė kur tė vije nga shtegtimi

Kishe pushuar e prehur

Nė supet e mija prej guri.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:53

SYRI PA DRITĖ


E paskam shkelė

Ēerepin ku nėna gatuante bukė

Dhe nuk paskam thėnė falem o Zot

U mbėshteta nė gurin futė tė oxhakut

Dhe bėrtita deri nė kupė tė qiellit

Mėsoje anamnezėn e sėmurjes time:

Jam verbuar mbrėmė

Nėnė, moj!.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:53

MOLLA E KUQE


Mollės sė kuqe

Ia prenė pesė degė

Dallėndyshet thurin foletė mė lartė

I ngrohin puplat nėn diell

Zogjtė kėndojnė simfoninė e fundit

Kur i bien gjethet mollės sė kuqe

Mė zė dhimbja

Pėr blerimin e vyshkur.

Njė nga njė i ruaj nė shportė

Dhe tėrė dimrin

Lutemi bashkė

Pėr pranverat e reja.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:53

MOS MA OPERONI PLAGĖN


Kirurgu merr skalperin

Ma bėn me kokė

Qė t’i mbyll sytė e dritės.

Pasi heshta pak

Buzėqesha nėpėr krismė dhėmbėsh

Opiumin e lashė varė

Nė kapilarin prej gome

Mos ma operoni plagėn

Pėshpėrita ngadalė

Kur hyra nė atelienė time

Nė sytė e Mona Lizės pashė lot

Kirurgun e paska zen opiumi

S`ka lojė me trupin me plagė

Kėshtu jetova qė njė shekull
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:54

TRI KOHĖ


Koha e parė:

Te molla e egėr

Nėna korrte grurė

Dhe lutej t’u bie epidemia langonjve

Tė mos na e grabisin bukėn e re.


Koha e dytė:

Dasmat ktheheshin nė vdekje

Kėmishėt nė flamuj gjaku

Liria s’shihej nga terri.

Tė burgosurve ua hapnin qelitė

Ata nuk dilnin

Sepse nuk shihej drita

Koha e tretė:

Bishat e Karpateve me dhėmbė ujku

Me bishta ndėr kėmbė u kthyen

Dhe fituan trashtė e surles

Ende po lehin tė uritur


UDHĖTIMI NĖPĖR NATĖ


Nė njė udhėtim nėpėr natė

Pashė e ēka nuk pashė

Te liqeni i vogėl

Dėgjoja krrokatje zhabash

Nė baltėn e terur nė breg

Gjarpinjtė pritnin viktimėn

Tė rrahet e rrapeve

Kuja e dhelprave thyente heshtjen

Para e pranė shpellave

Pupla zogjsh e flatra tė dallėndysheve.

Nėpėr livadhet e thata

Disa kuaj pa fre

Lodronin me patkonj prej hekuri

Dhe m’i thyenin lulet e para.

Kulla ime

Me oxhakun deri te retė

Dėshmon qėndresėn dhe rri

Pranė diellit pėr dritė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:54

E DI SE JAM VONUAR


Eja me kohė biri im

Mė thoshte nėna

E unė

E nisja lojėn me flutura

Dhe s’e mbaja fjalėn.

Kurrė mos ec nėpėr natė

Territ nuk i zihet besė

Mė thoshte

E di

Nėnė e di

U vonova

Sepse i shkrova pak vargje

Pėr ty dhe pėr dritėn

I thosha asaj

Sa herė vonohesha
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:54

UDHA PA EMĖR


E mora

Udhėn e kthimit

Me hartėn e vjetėr nė dorė

Por s’e gjeta tokėn time

E kėrkova nė arkivin

Me mure prej guri

Numrin e shtėpisė sime

Mė ēuan te njė raft

Vetėm hi kishte.

Nė stacionin modern

Krejt prej qelqi

E bleva hartėn mė tė re

Aty e gjeta shtetin mė tė ri

Me gjeografi tė pėrgjakur
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:55

SHĖNIME PĖR AUTORINLiman Zogaj lindi mė 1960 nė fshatin Lladroc tė Kosovės. Mėsimet e para i mori nė fshatin e lindjes, ndėrsa shkollėn e mesme - Drejtimi biologji-kimi, e mbaroi nė Ferizaj. Ka studiuar letėrsinė dhe gjuhėn shqipe nė Fakultetin filologjik nė Universitetin e Kosovės nė Prishtinė.

Me krijimtari letrare filloi tė merret qė nga shkolla e mesme, duke i botuar krijimet e tij nė “Rilindja”,”Bota e Re”, “Zėri i Rinisė”, si dhe nė faqet e gazetave dhe revistave tė tjera. Poashtu ka botuar shkrime poetike edhe nė revistat e gazetat e kohės nė Shkup, Shqipėri, etj.

Liman Zogaj shkruan: poezi, pjesė teatrale, por merret edhe me gazetari dhe regji. Tekstet teatrale dhe regjit e bėra nga ky krijues janė interpretuar dhe janė shpėrblyer nė festivale serioze teatrale nė Kosovė.

Qė nga viti 1983 jeton, punon dhe krijon nė Gjermani, ku ka themeluar dhe ka udhėhequr vatra kulturore tė mėrgimtarėve tanė nė: Shvelm, Enepetal dhe Essen, pėr ta begatuar jetėn kulturore pėr shqiptarėt e mėrguar. Tani ėshtė viti i katėrt qė Liman Zogaj aktron nė Teatrin Gjerman nė Essen.

Krijimet poetike tė tij janė prezantuar nė antologjinė poetike ”Metafora e arratisur” e botuar nė Tiranė mė 2003, si dhe nė antologjinė “Asht e gjak Arbėrie”, botuar nė Gjermani nė vitin 2007.

Liman Zogaj deri tash ka botuar librin me poezi “Kosovė nuk ta mora diellin”, Tiranė mė 2007.

Pėrmbledhja poetike “Shtigjet e dritės” ėshtė libri i dytė i kėtij autori
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi