Racion me patate nga Ardčche!

Shko poshtė

Racion me patate nga Ardčche!

Mesazh  Vogelushja prej 16.09.09 10:09

[b][color:c6af=red]Pėr 4 persona nevojitėn[/color]

- 1 kg patate gjellė
- 300 gr mish
- 12 qepė tė vogla
- 2 thelpinj hudhre
- 1 buqetė majdanoz
- 1 lugė miell
- 1 gotė lėng mishi
- erėza, piper dhe kripė

[color:c6af=red]Pėrgatitja:[/color]

Hiqini korėn nga mishi i tymosur, dhe prijeni ne copa me madhėsinė si nė figurė. Lėrien copat pėr 5 minuta nė njė ujė tė pakripur. Merrini me pas copat e mishit me njė lugė kulluese dhe vendosini nė njė letėr kuzhinė qė tė kullojnė. Ngrohni njė tigan nė njė zjarr tė butė pėr dy minutė dhe me pas vendosni copat e mishit qė tė shkrijnė nė tė.

Qėroni qepet dhe prijini nė feta tė holla si unazė. Qėroni edhe lėkurat e thelpinjve tė hudhrave dhe shtypini me anėn e sheshtė tė njė thike. Hidheni hudhrėn nė mish sapo tė bėhet i shkėlqyeshėm, hidhini dhe unazat e qepėve dhe ngrijeni me shume zjarrin. Skuqini pėr tre minuta derisa tė lėshoje arome. Me pas hidhini gjithė qepet dhe skuqini derisa tė nisin tė marrin ngjyrė.

Nxirrni hudhrat, qepet dhe copat e mishit nga tigani. Hidhini lugėn me miell lėngut dhe lerėni kėtė salce bazė tė ngjyroset pak. Shtojini pak erėza, pak vere, hidhini serish copat e mishit, hudhrat dhe qepet dhe ngrohini serish nė njė zjarr tė bute, duke i trazuar rregullisht. Hidhini gjysmė gotė lėng mishi, por bėjeni kėtė pak nga pak qė salca tė mos bėhet shumė e trashė.

Qėroni dhe pastroni patatet, (mos i lini nė ujė ku mund tė ikin vitaminat). Prijini ato nė copa tė mėdha dhe thajini me letėr kuzhine, qe t'u iki lėngu. Hidhini patatet nė tigan dhe shtojini pak kripe dhe piper sipėr. Hidhini sipėr lėngun e mishit qė ngeli nė gote pasi tė kenė zėnė vend patatet dhe me pas buqetėn me majdanoz pėrsipėr. Vini kapakun tiganit dhe lėrini patatet tė vlojnė pėrbrenda derisa tė jenė gatuar mirė pas rreth 20 minutash.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Racion me patate nga Ardčche!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:35

fiksimi im patatet sidomos kur jan te skuqura
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi