Pulė e zier!

Shko poshtė

Pulė e zier!

Mesazh  Vogelushja prej 16.09.09 10:06

[b]Shpendėt e zier priten nė copa, ndėrsa lėngu kullohet dhe pėrdoret pėr pėrgatitjen e salcės sė bardhė. Pėr salcėn: kaurdiset mielli me gjalpė, shuhet me lėngun e vet, duke e pėrzier dhe lihet tė vlojė 2-3 minuta sa tė trashet , shtohet kripė e piper sipas shijes, hiqet nga zjarri dhe pasi ftohet pak rregullohet me tė verdhat e vezėve e limon.

Pėr kėtė tė verdhat e vezėve rrihen me lėng limoni ose limontoz tė holluar me ujė, pastaj shtohet pak e nga pak salca duke e pėrzier derisa e gjithė masa tė hidhet te salca. Nė fund shtohet pak gjalpė i freskėt.

Shpendėt e zier e tė nxehtė vendosen nė pjatė, mbulohen me salcėn e bėrė dhe spėrkaten me majdanoz tė grirė hollė. Si garniturė mund tė jepet oriz i zier (pilaf), patate tė ziera ose makarona dore. Garnitura zakonisht spėrkatet me gjalpė tė shkrirė. Pėr 4-5 persona duhen: pulė 500-600 g, qepė 1 kokėrr, selino 1 rrėnjė, 1 rrėnjė majdanoz, kripė, piper.

Pėr salcėn duhen: gjalpė 1-2 lugė gjelle, miell 1 lugė gjelle, lėng pule 2 filxhanė caji, kripė, piper, 1 e verdhė veze, limon gjysmė kokrre ose njė majė luge kafeje limontoz dhe majdanoz.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pulė e zier!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:36

shum bukur lol;shum bukur...
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2709
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi