Reēel qershie!

Shko poshtė

Reēel qershie!

Mesazh  Vogelushja prej 16.09.09 10:03

[b]Nė njė enė hidhet sheqeri, ujė, lėngu i qershive dhe mbasi zihen 8-10 min shtohen qershitė, lihen sa tė marrin njė valė dhe ftohen. Pastaj qershitė kullohen. Shurupi vihet tė ziejė, aq sa po tė hedhim njė pikė nė pjatė ajo tė ruaj formėn.

E heqim shurupin nga zjarri dhe hedhim qershitė. I lėmė tė ziejnė pėrsėri nė zjarr tė ngadaltė derisa nė sipėrfaqe tė dalė shkumė. Hedhim pak limontoz qė tė mos sheqeroset dhe e heqim nga zjarri.

Lihet tė ftohet nė enėn ku u pėrgatit dhe pastaj hidhet nė enė tė pastėr. Ruhet nė vend tė freskėt pa lagėshtirė. Si aromė mund t'i hidhet vanilje, gjethe barbaroze, ose mund tė lihet me aromėn e vet, tė qershisė.

Reēeli me qershi mund tė pėrgatitet dhe ndryshe: Nė qershitė e pastruara hidhet sheqeri, sasia e ujit dhe lihet tė ziejė nė zjarr tė ngadaltė derisa tė bėhet gati me 1 ose 2 ndėrprerje, por shumė amvisa me pėrvojė mund ta pėrgatisin reēelin nė kėtė mėnyrė edhe pa e ndėrprerė zierjen. Pėr 1 kg qershi duhet 800-1000 g sheqer dhe 1/2 gotė ujė.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi