Frikadella me djathė!

Shko poshtė

Frikadella me djathė!

Mesazh  Vogelushja prej 16.09.09 9:53

[img(490,320)]http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/12530/cache/frikadella-490x320.jpg[/img]

[b]1. Pėrziejmė mishin, tė kuqtė e vesė, Panėn dhe melmesat. Formojmė 4 frikadella tė mėdha dhe tė ngjeshura.

2. Spinaqin e lajmė mirė, e futim nė njė tenxhere me 2 l ujė valė tė zihet, nė njė sitė (kulluese) e shpėrlajmė me ujė tė ftohtė, e ndrydhim. E shqyejmė nė copa tė vogla dhe e ngrohim nė 1 Lugė gjalpė.

3. 2 Lugė gjalpė nė zjarr tė fortė e skuqim, dhe duke rrotulluar disa herė fėrgojmė frikadellat. Nė njė enė (dheu) tė ngrohtė vendosim frikadellat dhe i mbulojmė me spinaq.

4. Lėngun e fėrgimit (gjalpin) e tretim me ujė, e shijojmė me mėlmesa dhe ia hedhim (me lugė) frikadellave pėrmbi. Fetat e djathit ia vendosim frikadellave pėrmbi dhe nė zjarr tė dobėt i lėmė tė shkrihen. Pėr katėr persona nevojitet: 400 gr. Mish viēi i bluar, 2 tė kuq tė vesė, 1/8 l Pana, 2 Lugė majdanoz i grimcuar, 1 Lugė ēaji kripė, 1/2 Lugė ēaji Biber, 300 gr. Spinaq, 3 Lugė Gjalpė, 4 feta djathė kaēkavall.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi