Si mund tė rrezikoheni nga sulmi nė zemėr?

Shko poshtė

Si mund tė rrezikoheni nga sulmi nė zemėr?

Mesazh  Vogelushja prej 16.09.09 9:33

[b]Masat qė merrni do ju mėsojnė se si t’i shmangeni sulmin nė zemėr nė dhjetė vitet e ardhshme. Kjo kėshillė llogarit rreziqet nga ushqimi qė merrni pėr zemrėn Kėshilla ėshtė bazuar nga njė studim i klinikės “Framingham Heart”. Qė nga viti 1948, kjo klinikė ka studiuar progresin e sėmundjeve tė zemrės dhe faktorėve qė e rrezikojnė atė. Diskutimi i kėtyre rreziqeve ėshtė nisur nga “U.S. National Cholesterol Education Program (NCEP)”, qė ėshtė pjesė e Institutit Kombėtarė tė Departamentit tė Shtetit nė SHBA.

Nga studimi, faktorėt, qė janė futur si rreziqe nga sėmundje se zemrės janė:

Mosha dhe gjinia. Numri i njerėzve tė cilėt preken nga sėmundjet e zemrės rritet nga mosha 45 deri nė moshėn 55 vjeēare.

Duhanpirėsit. Pėrzgjidhet me “po” (janė nė rrezik) nėse ata kanė pirė cigare nė muajt e kaluar. Ndalimi i duhanit ėshtė hapi mė i rėndėsishėm qė tė reduktoni rrezikun pėr sulm nė zemėr.

Presioni i sistollikė i gjakut. Presioni sistollikė i gjakut ėshtė numri i parė i matjes sė tensionit tė gjakut. P.sh, nėse matja ėshtė 120/80 (120 mė shumė sė 80) tensioni sistollikė i gjakut tuaj ėshtė 120, pra rrezikoheni nga sulmi nė zemėr.

Mjekimi i tensionit tė gjakut. Mjekėsia zakonisht trajton tensionin e lartė tė gjakut me diuretik, anginotension tė konvertuar nė agjent frenues nė enzimė (ACE), receptorin angiotension bllokues II (ARB), Beta – bllokuesit, kanalet bllokuese tė kalciumit dhe agjentet direk tė dhjamit. Duhet t’i merrni kėto barna nėse keni tension tė tillė.

Kolesteroli HDL. HDL, apo proteinat lipa, ėshtė njė kolesterol i “mirė” sepse ndihmon tė parandaloj formimin e kolesterolin nėpėr arteriet e juaja. Sa mė i lartė HDL, aq mė mirė. Njė HDL 60 mg do ju ndihmoj shumė nė mbrojtje kundėr sulmit nė zemėr. Njė HDL me mė pak se 40 mg ju venė nė rrezik tė sulmit nė zemėr.

Kolesteroli total. Ėshtė shuma totale e kolesterolit nė tėrė gjakun tuaj. Sa mė i lartė tė jetė kolesteroli total aq mė shumė jeni nė rrezik nga sėmundjet e zemrės. Kolesteroli total ėshtė 240 dL dhe ju venė dyfish nė rrezik nga sulmi nė zemėr nėse e krahasoni atė me atė qė kanė mė pak se 200 mg/dL.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4066
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si mund tė rrezikoheni nga sulmi nė zemėr?

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 13:58

te verteta jan keto qe ke shkruajtur ti,por edhe ne duhet te bejm kujdes me shendetin tov vecanerisht me zemren..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi