Si tė humbasim kile nga lėngjet e perimeve?

Shko poshtė

Si tė humbasim kile nga lėngjet e perimeve?

Mesazh  Vogelushja prej 16.09.09 9:32

[b]Kėtu kemi njė mėnyrė tė befasishme qė ka ndryshuar thellėsisht gjithsecilėn dietė – normalisht edhe shėndetin tuaj. Kjo arrihet duke marrė njė gotė me lėng tė pakėt tė perimeve me sodium pėr ēdo ditė.

Nė njė studime pėr adoleshentėt tė cilėt kanė mė shumė se 81 kile, e cila gjė shtonė edhe rrezikun e sėmundjeve tė zemrės dhe diabetikeve, ėshtė zbuluar se ata tė cilėt pinė mė pak se njė gotė me sodium V8 humbasin mė shumė se 2 kile pėr 12 javė, pėrderisa ata tė cilėt i nėnshtrohen dietės sė ashpėr nuk humbasin mė shumė se njė kile.

“Shumica e pjesėmarrėsve nė kėtė studim ėshtė raportuar se janė dehidruar pas pirjes se lėngut tė perimeve, e cila gjė mund tė konsiderohet arsye e humbjes sė peshės”, thotė studiuesi i kėtij eksperimenti, profesori, John Foreyt, nga kolegji mjekėsor “Baylor” nė Houston.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4066
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė humbasim kile nga lėngjet e perimeve?

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 13:59

shum shum tem interesante,pasi lengjet e ketyre perimeve jan te pajisur me acide te cilat shkaterrojn gjendrat dhjamore te padobishme per shendetin tone..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi