Dietė mesdhetare pėr tė mbrojtur shėndetin

Shko poshtė

Dietė mesdhetare pėr tė mbrojtur shėndetin

Mesazh  Vogelushja prej 12.09.08 22:43

[color:4e3e=blue]
Do t’i kursesh vetes njė sėrė sėmundjesh? Ndiq dietėn mesdhetare dhe do tė jesh mė i mbrojtur. Ky ėshtė premtimi qė vjen nga studiuesit, bazuar nė analiza shkencore.

Ndjekja me rreptėsi e dietės mesdhetare garanton mbrojtje nga njė sėrė shkaqesh dhe patologjish qė sjellin vdekjen, pėrfshirė kėtu problemet e zemrės, qarkullimin e gjakut, llojet e ndryshme tė tumoreve dhe parkinsonin.

Pas disa hipotezash, mė sė fundi kėtė e ka dėshmuar me fakte njė studim i bėrė nga specialistė tė universitetit tė Firences dhe tė agjensie qė merret me kėto studime, publikuar nė “British Medical Journal”.

[b]Studimi[/b]

Pjesė e kėtij studimi qė mori nė konsideratė zakonet elementare tė mėnyrės sė tė ushqyerit u bėnė mė shumė se 1,5 milionė njerėz nga mosha 3-18 vjeē.

Nga analizat qė iu bėnė personave tė pėrfshirė nė studim doli se ata qė ndiqnin kėtė dietė ushqimore reflektonin shėndet mė tė mirė. Nė total kjo kategori evitonte ato sėmundje qė shkaktojnė nė masėn 9% vdekshmėrinė totale; 9% tė vdekshmėrisė qė shkaktohet pėr shkaqe kardiovaskulare, 13% tė patologjive si parkinsoni dhe 6% tė asaj qė vjen si pasojė e tumoreve.

[b]Kėshilla[/b]

Rezultatet e studimit prezantuan edhe ushqimet qė pasurojnė kėtė lloj diete. Sipas studiuesve dieta mesdhetare ėshtė e pasur me shumllojshmėri frutash, perimesh, karbohidrate komplekse, vajj ulliri, peshk dhe shumė mė pak mish, djath dhe derivate tė tij.

[b]Nė Itali[/b]

Studimi italian bashkė me lajmin e mirė sjell edhe njė tjetėr, jo fort tė mirė pėr italianėt. Gjithmonė e mė pak ndiqet kjo dietė nga popullsia fqinje. Sipas tė dhėnave tė grumbulluara, bazuar nė konsumin e kėtyre prodhimeve, studiuesit kanė konstatuar se ka pasur ulje. Kėtė vit, sipas shifrave ka pasur ulje nė konsumin e frutave, tė vajit tė ullirit, tė bukės dhe tė perimeve. Pėr kėtė ata bėjnė me faj edhe rritjen e ēmimeve. (La Stampa)[/color]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4066
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dietė mesdhetare pėr tė mbrojtur shėndetin

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 13:57

diete interesante me duket kjo;flm e dashur per temen qe ke hap..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi