Duhanpirja “korrupton” trurin

Shko poshtė

Duhanpirja “korrupton” trurin

Mesazh  Vogelushja prej 15.06.08 17:14

Nė momentet e ngarkuara, stresante e tė tensionuara, shumė i besojnė njė cigareje pėr tė gjetur shpėtim. Rastet janė tė panumėrta, aq sa tė shumtė janė ata qė tymosin. Por, nė fakt, studimet e ndryshme qė janė bėrė tregojnė se duhanpirja rrezikon seriozisht organizmin, nė mėnyrė tė veēantė kujtesėn dhe mundėsinė e arsyetimit pėr tė zgjidhur problemet.

Kjo ėshtė njė tezė e mbėshtetur prej kohėsh dhe qė tashmė qėndron nė bazė tė njė studimi tė realizuar nga njė institut shėndetėsor francez, i njohur nė fushėn e vet, nė bashkėpunim me njė universitet nė Londėr dhe publikuar nė revista mjekėsore.

Pėr studimin nė fjalė, kėrkuesit shkencorė janė mbėshtetur nė tė dhėna interesante, qė datojnė qė nė vitin 1985, kur njė studiues ekzaminonte raportin mes statusit socio-ekonomik dhe shėndetit. Tė dhėnat u mblodhėn pas anketimeve tė 10.308 punonjėsve tė ndryshėm.

Mes viteve, 1997-1999 e deri nė periudhėn 2002-2004 u vlerėsuan shumė sjellje duke vrojtuar duhanpirėsit. Nė konsideratė, pėrpos pjesėve tė sjelljes u morėn edhe shpejtėsia nė arsyetime dhe kujtesa e tė analizuarve. Me kalimin e kohės, ndėrkohė qė ata mbaheshin nėn vėzhgim u vunė re humbje tė ndjeshme tė disa zakoneve, qė mė parė i kishin pasur. Kujtesa, reagimi, mundėsia pėr tė arsyetuar shpejt e nė mėnyrė tė logjikshme. Nė vlerėsimin e atyre qė morėn pjesė nė kėtė studim u morėn parasysh

njė sėrė faktorėsh; mosha, seksi, statusi civil, niveli arsimor dhe pozicioni social-ekonomik dhe shėndeti nė pėrgjithėsi. Kėto sipas specialistėve kanė ndikimin e vet nė studim, pėr tė cilin njė pikė mė vete ishte edhe nėse ata konsumonin alkool apo pėrdornin droga.

Rezultatet e studimit tregojnė njė lidhje mes duhanpirjes dhe riskut tė madh nė problemet me kujtesėn dhe aftėsinė pėr tė formuluar njė arsyetim linear. “Tė pish duhan, nuk tė ‘korrupton’ vetėm shėndetin nė pėrgjithėsi, por edhe trurin”- theksuan studiuesit.

Aq e dukshme ėshtė kjo sipas studiuesve, sa pėr shumė prej tė analizuarve, fill pas lėnies sė duhanit, stili i tyre i jetės ndryshonte nė mėnyrė rrėnjėsore, sikur tė lėsh duhanit, ėshtė e njėjta gjė si ti tė kujdesesh pėr veten nė njė mėnyrė mė komplete.
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Duhanpirja “korrupton” trurin

Mesazh  GENTI prej 15.06.08 19:10

Sa mirė paskam bėrė qė e kam lėnė, se kur dėgjon shkenctarėt me tė vėrtetė pirja e duhanit
shkakton shumė semundje tė ndryshme.
avatar
GENTI
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 48
Pikėt : 3932
Reputation : 2
Registration date : 09/03/2008

Character sheet
Prove:

http://hapesireepafund.4umer.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Duhanpirja “korrupton” trurin

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:15

e korrupton;po ce do se un jam e fiksume pas saj dhe se lej dot..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Duhanpirja “korrupton” trurin

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi