Videolojėrat, terapi pėr trurin

Shko poshtė

Videolojėrat, terapi pėr trurin

Mesazh  Vogelushja prej 04.06.08 15:22

Videolojėrat nuk duhen konsideruar mė si mundėsi pėr tė kaluar kohėn, por si njė mjet i domosdoshėm pėr tė zhvilluar trurin. Studiuesit po punojnė qė videolojėrat tė futen si lėndė mėsimi nėpėr shkollat e menaxhimit me qėllim rritjen e kreativitetit pėr manaxherėt e ardhshėm.

Tani fėmijėt duhet ti kėshillojmė tė bėjnė njė videogame para se tė fillojnė mėsimet. Kjo do tė rrisė kreativitetin e tyre, qė i ndihmon ata tė bėjnė detyrat e shkollės shumė mė thjeshtė se sa ajo qė mendohet.

Deri mė sot thuhej se lojėrat nxisnin agresivitetin por nė fakt loja ka edhe anė tė mira, stimulon kreativitetin dhe rrit mundėsinė pėr tė zgjidhur problemet.

Kėtė e tregon njė studim i bėrė nga Shyam Sundar, drejtor nė Universitetin Penn State University nė SHBA. Eksperti shpjegon se videolojėrat rrisin adrenalinėn nė trup dhe japin energjinė e nevojshme qė ēon nė shpėrthimin e kreativitetit qė secili prej nesh ka pėrbrenda. Studimi i bėrė me 100 tė rinj, ėshtė prezantuar nė konferencėn vjetore nė Montreal.

Videogamet nuk mund tė quhen mė vetėm argėtim pėr fėmijėt pasi ato shėrbejnė pėr tė gjitha moshat si terapi pėr trurin. Videogamet nxisin intelektin dhe kreativitetin mė shumė se sa filmat dhe televizioni pasi nė 47% tė rasteve loja tė bėn ‘tė mendosh’.

Tė paktėn 68 milionė persona nė Europė e kanė provuar tė paktėn njė herė tė bėjnė njė lojė. Nga kėta tre nė 10 vetė (mė shumė se 18 milionė) kanė qenė tė moshės 30 deri nė 75 vjeē. Personat mbi 30 vjeē qė kanė provuar tė luajnė, janė pothuaj po aq sa adoleshentėt dhe fėmijėt (10-19 vjeē, 20 milionė lojtarė nė Europė). Ka edhe njė tė re tjetėr: pothuaj gjysma e lojtarėve (4 nė 10 vetė) janė femra.

Sot ka videogame pėr shumė fusha: sport, lojėra qė rrisin kreativitetin, tė tjera kundėr plakjes, etj. Ky ėshtė njė biznes i ri qė ndihmon shėndetin mendor dhe konsiderohet si antistres pėr tė gjitha moshat. Shtėpitė e produksionit organizohen sė bashku pėr tė krijuar lojėra tė reja tė cilat janė terapi pėr trurin.

Nė Universitetin Katolik tė Romės, lojėrat janė pėrdorur nė mėsim pėr formimin e studentėve tė cilėt aspirojnė tė bėhen manaxherė. Sipas profesorėve loja ndihmon studentėt nė marrjen e vendimeve duke nxitur kreativitetin.

Studimi tregon se loja me videogame mund tė nxisė energji pozitive e cila ndihmon ēlirimin e stresit nga truri.

Rritja e adrenalinės te tė rinjtė ėshtė matur me pajisje elektriciteti ose nėpėrmjet pyetėsorėve. Studiuesit kanė matur te studentėt mundėsinė e tyre tė kreativitetit dhe zgjidhjes sė problemeve, si para ashtu edhe mbrapa njė loje. Vetė tė rinjtė kanė deklaruar se pas lojės ndiheshin mė tė relaksuar dhe kreativiteti i tyre ka shkėlqyer pas lojės.

Pėr tė bėrė njė lojė duhet ‘vėmendje e pėrqendruar’ pėr tė nxjerrė nė pah kreativitetin qė kemi brenda – ka shpjeguar Sundar. Normalisht emocionet e lojės japin kėtė vėmendje pozitive dhe ēlirojnė mendjen nga problemet e ditės qė mund tė pengojnė kapacitetin pėr tė zgjidhur problemet.
“Videolojėrat nuk janė mė pėr tė kaluar kohėn – konkludon Sundar- ne po mundohemi qė ato ti pėrdorim pėr mėsim nė mėnyrė qė tė ēlirojmė emocionet dhe tė zgjidhim me lehtė problemet qė na jepen nė mėsim”.
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Videolojėrat, terapi pėr trurin

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:09

loj ma te mir se futbolli nuk ka;ajo po qe esht qetesuese per trurin..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi