Truke tė vogla pėr t’i mbijetuar stresit nė punė

Shko poshtė

Truke tė vogla pėr t’i mbijetuar stresit nė punė

Mesazh  Vogelushja prej 26.05.08 13:42

Sipas studimit tė “Forbes”, nga Van Dusen

T’u mbijetosh ritmeve tė punės mund tė duket e pamundur, pasi njė pushim mund tė ngjajė me njė mirazh sesa me njė projekt konkret, fundjava mund tė transformohet nė njė maratonė pėr tė barazuar me punėn e lodhshme…. Rezultati i tė gjithė kėsaj ėshtė njė lodhje mendore e rrezikshme. Megjithatė fatmirėsisht ekzistojnė truke tė vogla pėr tė shkarkuar stresin dhe t’i japėsh jetės sėrish gjallėri dhe oksigjen.

-“Fikni”, kur ndiheni nėn presion, dhe kushtojuni vetes duke u marrė me ndonjė hobi tuajėn si muzika, piktura, futbolli ose noti, por edhe njė masazh dhe njė gjumė tė mirė ėshtė i vlefshėm.

- Reduktoni ushqimet e sofitikuara si kafeja dhe alkooli, mesoni tė hani fruta dhe perime, ushqime integrale, fibra, sepse aparati tretės do tė pakėsojė efektin e peshės.

- Bėni ushtrime tė frymėmarrjes, nėse ėshtė e mundur nė ajėr tė pastėr. Duke marrė frymė cdo 6 sekonda dhe duke e nxjerrė frymėn po nė 6 sekonda. Kėtė ushtrim pėrsėriteni 3 herė sepse ju lejon qė t’i jepni trurit oksigjendhe pakėson tensionin.

- Hani nė qetėsi: tė lejon qė t’i kushtosh ushqimit kohėn e duhur, tė shijosh atė qė po ha, tė pėrqėndrohesh te aroma dhe shija.

- Bėni ushtrime fizike duke eleminuar toksikat nga trupi duke djersitur pasi tė bėn tė ndjehesh mirė si mendėrisht edhe fizikisht, aktiviteti fizik, tė favorizon qarkullimin e gjakut dhe ndihmon mendjen tė shpėrqėndrohet.

Sapo tė jetė e mundur lejojini vetes pushime ose njė fundjavė ku tė bėni ato qė doni, tė ēoheni vonė tė shėtisni, tė hani tė bėni diēka qė keni projektuar nga kohė. Kėnaqėsia qė do tė ndjeni janė antistresi mė i mirė pėr ditėt e ardhshme tė superpunės.
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truke tė vogla pėr t’i mbijetuar stresit nė punė

Mesazh  Esmeralda prej 30.05.08 13:46

[color:6a7f=red]-“Fikni”, kur ndiheni nėn presion, dhe kushtojuni vetes duke u marrė me ndonjė hobi tuajėn si muzika, piktura, futbolli ose noti, por edhe njė masazh dhe njė gjumė tė mirė ėshtė i vlefshėm.
[/color]Jam shume dakort me ty moj vogelushe
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3953
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truke tė vogla pėr t’i mbijetuar stresit nė punė

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:11


- Bėni ushtrime fizike duke eleminuar toksikat nga trupi duke djersitur pasi tė bėn tė ndjehesh mirė si mendėrisht edhe fizikisht, aktiviteti fizik, tė favorizon qarkullimin e gjakut dhe ndihmon mendjen tė shpėrqėndrohe(ket e bej shpeshere me kalu stressin e momentit)
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Truke tė vogla pėr t’i mbijetuar stresit nė punė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi