Puna mė e vėshtirė nė Tiranė, ajo e taksistit

Shko poshtė

Puna mė e vėshtirė nė Tiranė, ajo e taksistit

Mesazh  Vogelushja prej 10.05.08 7:33

[color:dd87=blue]
Cili mendoni se ėshtė profesioni mė stresues dhe mė i vėshtirė sot nė Botė. Njė oficer policie, njė zhytės nėn ujė? Jo, sipas njė studimi tė bėrė muajt e fundit, profesioni mė i vėshtirė dhe stresues sot nė qytetet e mėdha ėshtė taksisti.
“Ėshtė njė punė shumė e vėshtirė, fizikisht dhe mendėrisht, trafiku po rėndohet dita ditės”- thotė Altin Shkurti, njė prej taksistėve tė shumtė tė rrugėve tė Tiranės.

Pėrveē rrugėve nė ndėrtim, trafiku mė shumė rėndohet edhe pėr shkak tė mosrespektimit tė rregullave tė qarkullimit.
Pėr shumė njerėz ėshtė stresuese nėse ngelet qoftė edhe pėr pak minuta nė trafik por imagjino sikur ai trafik tė jetė i pėrditshėm, ēdo orė, ėshtė puna juaj!. Kjo ėshtė edhe arsyeja pse taksistėt janė njerėzit mė tė stresuar kur bėhet fjalė pėr punėn e tyre.

Nė botė tė jesh taksist ėshtė njė profesion i vėshtirė qė do tė paktėn tre vjet tė mėsohet. P.sh nė Britani taksistėt duhet tė kalojnė njė test shumė tė vėshtirė para se tė futen nė punė.

Gjatė pėrgatitjes pėr testin, taksistėt duhet tė mbajnė mend pėrmendėsh rrugėt dhe vendet e gjithė Londrės. Minimumi qė duhet tė dinė janė 25 mijė rrugė. Ata duhet tė ēojnė dikė nė destinacion pa qenė nevoja tė hapin hartėn.

Kėrkimet kanė treguar se truri i taksistėve ėshtė mė i madh se i njerėzve normalė. Duke mėsuar kaq shumė rrugė, truri i tyre ka aftėsi tė rritet.

“Ne jemi nė trafik gjatė gjithė ditės ndėrkohė qė stresi bėhet edhe mė i madh pasi njerėzit qė hypin nė taksi kėrkojnė tė shkojnė nė destinacion nė njė kohė sa mė tė shkurtėr”- vazhdon Shkurti.

Nė disa qytete tė mėdha si nė Londėr apo tė tjerė, pėr tė lehtėsuar trafikun nė qendėr vendoset njė taksė. Pra makinat qė duhet tė kalojnė nė qendėr duhet tė paguajnė njė taksė. Kjo bėn qė trafiku tė mos pėrqėndrohet nė qendėr ku ėshtė edhe ngarkesa mė e madhe e makinave. Kjo metodė ka patur rezultat megjithatė me shtimin e makinave edhe kjo mėnyrė sėrish ėshtė joproduktive. [/color]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi