2012, viti i fundit tė botės?

Shko poshtė

2012, viti i fundit tė botės?

Mesazh  Vogelushja prej 01.05.08 18:10

[b]Parashikimi i njė fizikani amerikan qė i bazon bindjet e tij nė kalendarin e fisit Maja Shpėrthime vullkanike tė mėdha, stuhi magnetike, rrezatime nga hapėsira etj... Pas vetėm katėr vjetėsh nė Tokė do tė mbretėrojė ferri, ose tė paktėn sipas Laurenc Xhozef, fizikan nga SHBA dhe autori i librit "Apokalipsi 2012".
Bindjet e tij bazohen nė njė fakt: mė 12 dhjetor tė vitit 2012 do tė pėrfundojė cikli i kalendarit Maja, qytetėrimi misterioz qė banoi nė Amerikėn Qendrore nga viti 1800 pėrpara Krishtit deri nė vitit 1450 pas Krishtit. Pėr mė shumė tė nesėrmen e asaj dite do tė ndodhė solstici dimėror dhe Dielli do tė pozicionohet me qendrėn e Rrugės sė Qumėshtit pėr herė tė parė pas 26 mijė vjetėsh...a duhet tė shqetėsohemi? Pozicionimi astronomik nuk do tė jetė i rrezikshėm, tė paktėn sipas shkencėtarėve qė e mbikėqyrin hapėsirėn nė vazhdimėsi.

Pėr shembull nė vitin 2002 pesė planetė u pozicionuan nė njė vijė tė drejtė nė harkun e 33 gradėve pa shkaktuar asnjė pasojė nė kozmos. Ndėrsa kultura Maja ishte njė nga mė komplekset nė botė dhe shquhej pėr diturinė nė fushėn e matematikės dhe astronomisė. Por e gjitha kjo po krijon njė klimė ankthi nė lidhje me vitin 2012 qė kujton pak a shumė atė tė vitit 2000. Kur sipas raporteve nė tė gjithė botėn u shpenzuan rreth 300 miliardė dollarė pėr tė ndėrhyrė nė sistemet informatike dhe pėr tė parandaluar katastrofėn e madhe. Por, gjithsesi, ne jemi bijė tė njė apokalipsi. Gjashtėdhjetepesė milionė vjet mė parė, toka u trondit nga njė kataklizėm i vėrtetė. Njė meteor tepėr i madh me njė diametėr rreth 10 km, ndezi nė flakė atmosferėn dhe u pėrplas nė brigjet Yukatan (nė Meksikė) duke shkaktuar njė krater tė gjerė mė shumė se 100 kilometra dhe njė re pluhuri qė do ta mbulonte tė gjithė tokėn pėr vite me radhė si njė perde e zezė.

Dhe pėrfundoi kėshtu epoka e dinozaurėve, reptilėt e mėdhenj qė pėr miliona vjet kanė qenė "tė zotėt" e planetit. Ndėrsa nė atė epokė, gjitarėt kishin arrinin madhėsinė fizike tė njė qeni. Por ēuditėrisht ata i mbijetuan katastrofės. Dhe madje pėrfituan nga ajo: duke mos qenė mė tė kėrcėnuar nga zvarranikėt gjigantė filluan tė evoluonin derisa u bėnė ata dominuesit e vėrtetė tė planetit Tokė. Epoka e re e gurit Edhe nė ditėt e sotme, siē ndodhi nė vitin 1999, disa e lidhin kėtė histori me Nostradamusin (Michel de Notre-Dame, 1503-1566). Por nė fakt, Nostradamusi e kishte parashikuar katastrofėn edhe disa herė tė tjera nė shekujt e kaluar, por asnjė informacion nuk lidhet me vitin 2012. Njė hipotezė mė shkencore apokalipsi ėshtė teoria e Olduvait, e formuluar nė vitin 1989 nga inxhinieri Riēard Dukan, mbi bazėn e tė dhėnave botėrore mbi energjinė dhe popullsinė.

Hipoteza e merr emrin nga ultėsira e Olduvait nė Tanzani, duke u konsideruar si njė metaforė e kohės sė gurit tė cilės ka mundėsi qė t‘i rikthehemi pas vitit 2012...por hipoteza tė tilla tashmė na kanė bėrė tepėr skeptikė, pasi tė tilla katastrofa janė parashikuar qė nga viti 1979 deri nė 2008, por qė asnjė prej tyre nuk rezultoi e vėrtetė. Por ka pasur edhe raste tragjike si "Heaven‘s Gate": nė vitin 1997 39 persona u vetėvranė me shpresėn se do tė arrinin nė njė "nivel superior" pėrpara se bota tė shkatėrrohej. Njė bindje qė thellohet sė tepėrmi mund tė ketė rrėnjė politike dhe sociale, mbi tė gjitha nėse pėrcillet nga persona qė kanė pozicione tė fuqishme. Tė influencohesh nga mendimi i njė apokalipsi do tė thotė ta lėshosh veten nė njė rrjedhė mendimesh duke mos bėrė asgjė pėr tė parandaluar. Ose mund tė klasifikohet edhe si njė sjellje qė bėn reale njė profeci.
[/b]

[size=24][color:089c=red][b]A THUA TĖ JETĖ E VĖRTĖTĖ KJO [/b][/color][/size] :mendohem: :mendohem: :mendohem:
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 2012, viti i fundit tė botės?

Mesazh  Esmeralda prej 15.05.08 23:22

kur te jemi ne 2012 te them une
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3953
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 2012, viti i fundit tė botės?

Mesazh  Vogelushja prej 16.05.08 5:43

Ti thua, kur tė vdesim do na e tregosh, e mir ashtu e lejmė :mdr: :mdr: :mdr:
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 2012, viti i fundit tė botės?

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:12

do vdesin ato qe e kan shpik ket genjeshter te madhe;jo ne te tjeret
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: 2012, viti i fundit tė botės?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi