Amerikanėt jetojnė 7 vjet mė shumė

Shko poshtė

Amerikanėt jetojnė 7 vjet mė shumė

Mesazh  Vogelushja prej 01.05.08 17:40

[b]
Rezultatet e njė studimi qė mbėshteten nė tė dhėnat e grumbulluara nga viti 1961-2001, flasin pėr njė shtim tė jetėgjatėsisė mes amerikanėve. Por autorėt e studimit vėnė nė dukje se jo tė gjithė amerikanėt hyjnė nė kėtė kategori.

Qė nga viti 1961 deri mė 2001 jetėgjatėsia u rrit 6 vjet pėr gratė dhe 7 vjet pėr burrat. Por studimi tregon se disa amerikanė nuk kanė pėrfituar nga ky shtim i jetėgjatėsisė. Ekspertėt pranė universitetit tė Harvardit dhe universitetit Uashington morrėn nė shqyrtim prirjet e jetėgjatėsisė nė mbarė vendin dhe vunė re se jo vetėm qė disa amerikanė nuk jetonin mė gjatė, por nė fakt jetonin mė shkurt.

Nga viti 1983 deri mė 1999, burrat nė 11 rajone tė vendit dhe gratė nė 180 rajone ishin tė prirur pėr tė jetonin njė vit mė pak. Rajone ku jetėgjatėsia pritej tė binte ishin ato nė pjesėn jugore pėrgjatė lumit Misisipi si dhe nė rajonin e maleve Apalashe. Nė studim jepen njė numėr arsyesh pėr kėtė rėnie, pėrfshi shtimin e rasteve tė vdekjeve nga kanceri i mushkėrive, sėmundje tė zemrės, diabeti dhe sėmundje tė tjera jo infektive.

Sipas studimit, meshkujt vdesin parakohe edhe si pasojė e krimeve me dhunė/vrasjeve dhe pėrhapjes sė virusit HIV qė shkakton sidėn. Njė tjetėr arėsye qė ofron studimi ėshtė edhe kujdesi i pamjaftueshėm shėndetėsor pėr shumė amerikanė nė zona tė varfėra dhe rekomandon pėrmirėsimin e kėtij shėrbimi.
[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Amerikanėt jetojnė 7 vjet mė shumė

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:14

pse stthu ti te shkojm e te marrim nenshtesin amerikane qe te jetojm me shum se te tjeret
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi