Itali, dita e dytė e votimeve, kryeson Berluskoni

Shko poshtė

Itali, dita e dytė e votimeve, kryeson Berluskoni

Mesazh  Vogelushja prej 14.04.08 9:48

[b]Vazhdon dita e dytė e votimeve nė Itali. Votimet janė hapur nė orėn 7 dhe do tė mbyllen nė orėn 15.
Ditėn e djeshme deri nė orėn 22, me mbylljen e kutive tė votimit pėr Dhomėn e Deputetėve ka votuar 62.5% e
elektoratit.[/b]


Vazhdon dita e dytė e votimeve nė Itali. Votimet janė hapur nė orėn 7 dhe do tė mbyllen nė orėn 15.

Ditėn e djeshme deri nė orėn 22, me mbylljen e kutive tė votimit pėr Dhomėn e Deputetėve ka votuar 62.5% e elektoratit.
Ka kryesuar me vota ish kryeministri Silvio Berluskoni dhe ish kryetari i Bashkisė sė Romės, Valter Veltroni.

Fituesi i garės do tė formojė qeverinė e 62 tė Italisė qė pas periudhės sė luftės sė Dytė Botėrore.

Anketat parazgjedhore tregonin se zoti Berluskoni, njė konservator dhe njė nga peronat mė tė pasur tė Italisė, mund tė marri postin e kryeministrit.
Nė kėto zgjedhje votohet pėr 945 vendet e Senatit dhe tė Dhomės sė Deputetėve.

Zgjedhjet mbahen tri vjet para afatit, pasi nė muajin janar, qeveria e qendrės sė majtė e zotit Prodi ra pasi humbi votėbesimin nė parlament.
Qeveria Prodi u shpėrbė vetėm 20 muaj pas fillimit tė mandatit tė saj 5-vjeēar.
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4099
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi