Akulloret

Shko poshtė

Akulloret

Mesazh  GENTI prej 31.03.08 21:42

:hajduti:
Akullore shtėpie

Akullore krem


* Pėrbėrėsit. Pėr 4 persona: 4 tė verdha vezėsh, 130 g sheqer, 1/2 L qumėsht, 125 g bajame tė qėruara, 100 g sheqer pudėr, 50 g gjalp, brandy. Pėr zbukurim : 50 g pana, 4 qershi.

Pėrgatitja. Nė njė tenxhere rrihni tre tė verdhat e vezėve me sheqerin kokėrr derisa tė formohet njė masė e fryrė, pastaj hidhni ngadalė qumėshtin tė cilit i keni dhėnė njė valė mė parė, shtoni gjysėm gote tė vogėl brandy, duke e rrahur mirė. Rivendosni kremin nė zjarr nė banjo mari (uji duhet tė ziejė lehtas) nė mėnyrė qė tė forcohet. Ndėrkohė fruloni bajamet me sheqerin pudėr dhe gjalpin e zbutur, shtoni masėn e kremit ndajeni nėpėr tasa individualė dhe vendosini nė frigorifer pėr 3 orė. Servirini duke i zbukuruar me pannė tė rrahur dhe qershi.
avatar
GENTI
Admin
Admin

Male
Numri i postimeve : 48
Pikėt : 3932
Reputation : 2
Registration date : 09/03/2008

Character sheet
Prove:

http://hapesireepafund.4umer.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akulloret

Mesazh  Esmeralda prej 30.09.09 8:44

Akullore me karamel

Pėrgatitja: vendoseni sheqerin nė njė tigan, lageni me njė lugė ujė tė ftohtė dhe treteni nė zjarr tė dobėt. Ngriheni pak flakėn e zjarrit, hiqeni shkumėn dhe kur shirupi tė kėtė marrė ngjyrė tė kuqe tė praruar hidhni nė enė gjysėm gote ujė tė ngrohtė dhe hiqeni tiganin nga zjarri. Mbulojeni, vendoseni pėrsėri nė zjarr shumė tė ulėt. Pas rreth 20 minutash, sheqeri duhet tė jetė shkrirė krejtėsisht dhe tė ketė konsistencėn e njė shėrbeti tė trashė. Rrihni vezėt nė njė tas me pirun, hidhuni pėrsipėr shėrbetin me ngadalė duke e trazuar shumė fort derisa tė pėrftohet njė masė e lehtė dhe e fryrė. Vazhdoni tė pėrzjeni derisa tė ftohet. Vendoseni enėn nė kompartimentin me ngrimje tė thellė tė frigoriferit pėr gjysėm ore. Rrihni panėn pa sheqer dhe bashkojani pėrgatesės karamel- e verdhė veze. Hidheni nė makinėn e akullores dhe pas 20 minutash akullorja ėshtė gati. Ndajeni nėpėr tasa dhe shtroheni.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3953
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akulloret

Mesazh  Esmeralda prej 30.09.09 8:46

Akullore me banane

Pėrgatitja. Shtrydhni portokallin dhe limonin, hidheni lėngun nė njė tenxhere, shtoni sheqerin dhe treteni kėtė nė zjarr tė dobėt. Hiqeni para se tė arrijė pikėn e zierjes. Qėroni bananet dhe frulojini nė mixer. Hidheni purenė e bananeve nė sherbet. Pėrzjejini pėr njė kohė tė gjatė dhe hidheni nė makinėn e akullores pėr rreth 20 minuta.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3953
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akulloret

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 15:40

ja thoki per kuzhinjere gjynah me u qa
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Akulloret

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi