ZINXHIRI I JETES

Shko poshtė

ZINXHIRI I JETES

Mesazh  Angel-baby prej 24.07.12 14:00

[b]E kapur ngadal ne rrjeten e padukshme te mendimeve te castit qe fanepsen heshturazi mbrapa gjesteve, fjaleve, shikimeve gati-gati te rastesishme, detyrohesh te ulesh ne kolltukun e lekundjes se ndjenjave. E corientuar nga dicka qe te mungon ne menyre therese, te cilen per cudi nuk e ke patur kurr e pyes veten: " Si te ka lind ai zjarr i fuqishem qe vazhdon te zmadhohet[/b] [img]https://imgfast.net/users/1611/32/14/99/smiles/54966.gif[/img][b]Cfare eshte valle ai zjarre cudiberes qe shperthen me nje furi mbinatyrore neper vena duke te bere te prekshme me nje fantazi te papermbajtur dhe plote nuanca te reja[/b] [img]https://imgfast.net/users/1611/32/14/99/smiles/54966.gif[/img][b]Valle kush e ndezi kete zjarr, ne apo....[/b] [b]? "[/b] [b]Sa shume ndryshon ky zjarre , ky rrebesh yjesh renes ne kthjelltesin e nje nate fantastike pranverore. Te kap papritur duke te lene pa fjale, vetem me nje shije te embel muzge dhe nje arome te kendshme ne hunde. Nje moment, nje cast i vetem dhe gjithcka ndryshon, ashtu teper natyrshem pa asnje mangesi, pa asnje te met. Ndoshta vetem nje... Njerezimi .... Valle njeriu eshte teper primitiv per te kuptuar[/b], [b]per te asimiluar, per te jetuar kete ndjenje kaq te holle[/b] [img]https://imgfast.net/users/1611/32/14/99/smiles/54966.gif[/img][b]Disa kalojne ne hiperbolizim, vetem te skeletit te gjymtuar, gjysem te zbehte, gjysem misterioz, pa hequr komplesitetin, gjerisin apo thellesin e saj, duke u perpjkur te shohin vetem ate qe i mjaftojne atyre per te pare. Dhe nje moment cekulibrimi ata heshtin. Te tjere te shtyre nga koncepte qesharake, meshirore, bien ne degradim te tejskajshem, aq konfuz sa mjafton per te kthyer koken mbrapa per te ripare edhe njeher ylberin shumengjyreshe qe katandiset ne nje cast te shkeputur kohe bardhe e zi. Fakti eshe se kur perballemi me te , duket sikur asgje nuk na ndihmon. Te pakten asgje e krijuar nga mendja apo dora e njeriut. Supozimet jane nga me te ndryshme,por fakti eshte qe akoma kane mbetur ne stadin e supozimit, disa teper te thjeshta per te besuar, te tjera teper te komplikuar per tu kuptuar.Ndoshta nje dite do te kuptojme me shume.
" Po te germosh thelle do gjesh edhe uje." Kjo etja jone per te kuptuar dhe ditur po na mban te gjalle. Po shpirti yne, cfare do ishim pa te? Ndonjeher me duket sikur kjo bote mbahet ne kembe nga fshehtesite. Sa pyetje qe lindin, rriten,fshihen neper skuta apo qoshe te erreta ne mes te absurditetit te jetes, trondisin shpirtat tane cdo dite.
Secili prej nesh ka nje lloje marifeti te tijen per tu shmangur te pakten disa momenteve, te ciel guxoj ti quaj "[i]MBRETERESH TE NDJENJAVE"[/i][/b][b]pa u perpjekur te permbledh te gjithe madheshtin e saj ne nje emer sepse nuk ekziston ende nje fjale e tille. Cdo njeri ka nje sekret sidomos ne fushen e dashuris, ne fushen e ndjenjes.Ju zbuluat timin ! Mos mendoni per tuajin se kam frike se do te pyesni veten per sa kohe mund ta perdorni?....
[/b]

Angel-baby
Antarė/e
Antarė/e

Numri i postimeve : 14
Pikėt : 2403
Reputation : 0
Registration date : 24/07/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi