Ushqimet qe te bejne te bukur.

Shko poshtė

Ushqimet qe te bejne te bukur.

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:16

Ēdo ditė nėpėr revista mund tė lexosh pėr qindra receta dietash tė
ndryshme, tė cilat duhet tė ndihmojnė nė humbjen e peshės. Shumė prej
tyre tė ndihmojnė me tė vėrtetė, por ėshtė e rėndėsishme qė secili prej
nesh tė dijė se cilėt janė ato ushqime nga tė cilat nuk duhet tė heqė
dorė. Njė revistė amerikane nxorri njė listė me ushqimet tė cilat janė
provuar se ndihmojnė nė bukurinė e njeriut. Peshku, spinaqi apo vaji i
ullirit janė tė gjithė nė gjendje tė bėjnė qė lėkura jonė tė duket mė e
bukur, ndėr efektet e shuma pozitive qė kanė nė trupin tonė.

Peshku –
Pėrveēse i dobishėm pėr trurin, ky lloj mishi pėrmban edhe yndryrrna tė
dobishme dhe tė padepozitueshme, tė cilat ndihmojnė nė zbutjen e
lėkurės dhe mbajtjen e njė niveli tė duhur tė hidracionit nė tė.

Jogurti –
Jogurti natyral dhe jo ai qė shpesh gjejmė nė supermarkete tė pėrzjerrė
me fruta apo ēokollatė, ėshtė provuar se mund tė pėrmirėsojė ngjyrėn e
fytyrės dhe lėkurės sonė.Ushqimet e detit – Tek
sepjet, karkalecat, kallamarėt apo oktopodhėt gjenden shumė minerale tė
ujit tė detit, shumė tė dobishme pėr tė forcuar thonjtė apo flokėt.
Lėkura gjithashtu pėrfiton.

Dridhėrat – Buka
apo orizi i bardhė pėrmbajnė shumė vitaminė B dhe hekur. Kėto elementė
janė tė dobishėm pėr ndėrrimin e gjakut e si rezultat, edhe pėr njė
pamje sa mė tė shėndetshme.

Lajthitė dhe bajamet – Pėrmbajnė vitaminat A dhe E, antioksidantė qė mbrojnė lėkurėn nga rrezatimet e dėmshme dhe ruajnė elasticitetin e saj.

Djathi i fortė –
Si emental, parmezan apo konte pėrmban shumė kalcium, materjal qė
forcon dhe zbarth veēanėrisht dhėmbėt. Askush nuk duhet tė heqė dorė nga
njė fetė prej 100 gram djath nė ditė, as atėherė kur ėshtė nė dietė.

Avokado –
Fruti ekzotik ėshtė nė gjendje tė mbajė lėkurėn dhe flokėt tė butė. 30%
e frutit pėrbėhet nga njė lloj vaji natyral, nė gjendje qė tė
rigjenerojė qelizat.

Vaji i ullirit –
Nė Mesdhe konsiderohet prej kohėsh jo vetėm si njė produkt, por edhe si
njė ilaē. Zėvendėsimi i vajrave tė tjerė me atė tė ullirit, sa herė qė
ėshtė e mundur, mbetet i rekomandueshėm.Qershitė –
Nuk janė vetėm shumė tė shijshme, por edhe tepėr tė pasura me vitaminė C
dhe E. Vitamina C ndihmon trupin qė tė prodhojė kolagjen, njė substancė
qė ndihmon nė ruajtjen e njė paraqitjeje sa mė tė re.

Spinaqi –
Ėshtė i pasur me vitamina A, B, C, E dhe hekur. Ashtu si edhe kivi
ėshtė i rekomandueshėm qė tė pėrdoret sa mė shpesh qė tė jetė e mundur.

Karotat –
Kartotat pėrmbajnė me shumicė beta-katoten, pėrbėrės i cili i jep njė
ngjyrė aq tė fuqishme tė portokallinjtė. Substanca ndihmon jo vetėm
sytė, por edhe lėkurėn qė tė luftojė ēdo inflamacion qė mund tė shfaqet.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi