Sa kujdesemi per floket?!

Shko poshtė

Sa kujdesemi per floket?!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:14

Floket jane nje pjese shume e rendesishme e pamjes se jashtme. Prandaj dhe kujdesi per to duhet te jete shume i madh. Si cdo gje tjeter edhe floku ka nevoje per uje. Sa me e thate te jete nje fije floku aq me kollaj keputet ajo. Floku ka vetine ta thithe vete lageshtiren qe i nevojitet nga atmosfera. Numri i flokeve ne koke lekundet nga 120000-500000. Ato ndodhen me shumice ne pjesen e prapme te kokes dhe me pakice ne pjeset e tjera. Gjatesia e flokut rritet normalisht 12-15cm ne vit, dmth 1-1.5 cm ne muaj. Renia normale e flokut duhet te jete 100-200 fije ne dite. Llojet e flokut: floket gri jane zakonisht te forte dhe te ndritshem. Berja e permanentit ne to eshte e veshtire. Per kete arsye perdorim formulen per floke te shendetshem. Floku i dendur. Kujdes! Nuk duhet te ngaterrojme flokun e dendur me flokun e trashe. Mund te kemi floke te dendur dhe te holle, te trashe dhe te rralle. Floket e dendur kerkojne ndarje te vogla dhe bikudina te nedha. Floket e dendur jane zakonisht floke te shendetshme. Floket e shkurtra dhe te gjata. Gjatesia e flokut ne permanent ka rendesi per permasat e bikudinave dhe menyren si do te kapen. Gjatesia e pershtatshme e flokut per permanent eshte nga 6-15 cm. Floket poroze dhe floket jo poroze. Floket poroze jane zakonisht te thate , te shkaterruar nga dekolorimet, nga lyerjet ose nga dielli. Thithin shpejt lageshtiren e permanentit dhe behen shpejt me bukle. Kane nevoje per permanent. Krejt ndryshe floket jo poroze jane zakonisht me yndyre. Shume thjesht mund te percaktoni nese floku eshte poroz ose jo. Kaloni gishtin tuaj ne gjatesine e nje fije floku te tendosur dhe nqs gishti pengohet dhe floku mblidhet atehere floku eshte poroz dhe delikat. Floket e holla. Zakonisht floket e holla jane te lehta ne kapje per permanent dhe kane nevoje per solucion per floke natyrale delikate. Por kujdes, disa floke te holla jane te veshtira per tu bere permanent. Jane ato qe nuk kane nerv fare dhe qe nuk e mbajne krehjen. Ne keto floke perdoret formula per floke te shendetshem

P.S: Car mund te themi per floket tjeter....Sa kujdesemi per floket?!Alopecia" ėshtė shprehje e pėrgjithshme medicinale qė nėnkupton rėnien apo humbjen e flokėve dhe kjo gjė ndodhė pėr shumė shkaqe.
"Anagjeni" ėshtė faze e rritjes sė folikulave (apo tė fijeve) tė flokėve, ndėrsa telogjeni ėshtė fazė e fjetjes sė flokėve. Rreth 80% tė flokėve tė lėkurės sė kokės (skalpit) tė qenies njerėzore janė fije flokėsh qė rriten , ndėrsa rreth 20% fije flokėsh qė flejnė. Ėshtė vlerėsuar se skalpi (lėkura e kokės) pėrmban rreth 100 mijė fije flokėsh. Andaj numri mesatar i fijeve tė flokėve qė mund tė humbin nė ditė ėshtė rreth 100. Nė kundėrshtim me bindjen e njohur, se as ska ndėrrime nė rroje e as ndėrrim hormonesh, si menstruacioni, nuk ka kurrėfar efekti nė rritjen e flokėve.

Humbja e flokėve mund tė ndahet nė disa grupe-lloje, duke pėrfshirė "alopecia areata ( humbje e pėrkohėshme e flokėve nė trajtė tė metalikut- tė hollave tė metalit) dhe “avullimi telogjenik” (humbje e pėrkohėshme e flokėve) e dyta me radhė e „stresorit" tė sistemit) dhe "alopecia androgjenetike" (lloj i humbjes sė flokėve te meshkujt).

Pėrgjithėsisht vihet nė dukje se nė vitet e njėzeta apo tridhjeta tė hershme me humbjen graduale tė flokėve, kryesisht nė maje tė kokės dhe kėndeve nė ballė. ka disa lloje tė ndryshme tė humbjes sė flokėve, mirėpo lloji i humbjes sė flokėve te meshkujt ėshtė tipi mė i shpesht qė mund ta hasim. Mekanizmat e sakt ende nuk dihen. Nuk ka dyshime se, megjithatė, faktorėt trashėgues dhe efekti i androgjeneve (hormoneve tė meshkujve) janė mė tė rėndėsishmit.A thua ėshtė faktori i stresit prezent nė rėnien-humbjen e flokėve?
Stresi nuk shkakton humbjen e flokėve. Ky thjesht e bėn situatėn e keqe edhe mė tė rėndė. Avullimi telogjenik, p.sh., paraqitet pas njė sulmi nė sistem. Shkaku mė i pėrgjithshėm pėr kėtė ėshtė shtatzania. Kjo mund tė shkaktojė humbje tė gjėrė shqetėsuese tė flokėve te femrat nė muajt e parė pas lindjes sė foshnjės. Natyrisht kjo ėshtė e pėrkohshme dhe kthehet tėrėsisht (siē ka qenė).

A thua ē`ėshtė raporti mes humbjes sė gjenetikės dhe humbjes sė flokėve?
Anipse nuk ėshtė shkaku i drejtpėrdrejt i humbjes se flokėve gjenetika (faktorėt e trashėgėmisė), ajo luan rol tė shkėlqyeshėm ne humbjen e flokėve te meshkujt.
Megjithatė „poligjenia" ėshtė mė tepėr se njė faktor nė punė. Nuk ėshtė e qartė se ndonjė nėnė e infektuar apo babė i infektuar mund tė ndikojnė nė pasardhėsit e tyre qė tė pėrjetojnė a vuajnė njė rrezik mė tė madh.

A thua mund tė paraqitet nė fėmijėrinė e hershme?
Humbja e flokėve te meshkujt mund tė paraqitet qysh nė moshėn 15 vjeēare, megjithėse fillon nė mėnyrė tipike kudo nė vitet e njėzeta dhe tridhjeta tė hershme. Historiku i familjes mund tė ndihmojė nė pėrcaktimin se a do tė ngjajė kjo, pasi prindėt me njė historik tė humbjes sė flokėve mund tė rrisin rrezikun qė e njėjta gjė t`ju ndodhė edhe pasardhėsve.
Alopecia areata dhe avullimi telogjen, 2 forma tjera tė humbjes sė pėrkohshme tė flokėve, mund tė paraqiten te fėmijėt qysh nė vitin e parė tė lindjes sė tyre. Mund tė ketė edhe faktorė tjerė pjesėmarrės nė kėtė proces.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi