poezi

Shko poshtė

poezi

Mesazh  Esmeralda prej 14.03.08 8:15

Une vrapova mengjeseve te jetes
Neper lendina djaloshare
Ne kerkim te kuptimit, te se vertetes
Humbur ne magjine e mbremjeve tinzare
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Esmeralda prej 14.03.08 8:15

Ne mengjeset e pranveres, si vesa
Mbi petale, mbi endrra u zgjova
Ne vapen e veres, si djersa
Lumenjeve te jetes vershova
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Esmeralda prej 14.03.08 8:16

E dimrit me mjekerr te gjate
Ja zbeha te ftohtin ne sy
Neteve, me henen e artė
Vallzuam mbi bore qe te dy
.
Dhe nga shpirti, me kove, nxorra yje
Per netet e zeza, pa hene
E humba diku neper pyje
Si vesa mbi flete duke rene
.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Esmeralda prej 14.03.08 8:17

Por jeta, genjeshter, dhe ndodhi
Ne puthje, u deha gjithkund
Sotė, nga nje shishe e vjeter
Nje gotė plot helm e ktheva me fund.
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Esmeralda prej 07.04.08 9:10

Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 16.05.08 6:06

[color:5641=brown]Manushaqe skam provuar, skam kėputur ndonjėhere
Lulja qė mė ra nė duar ishte mimoza mė pranverė
E bukur si vetė stina, e verdhė si trėndelina
Kur e prek tė bėn pėr vete, tė afron me salltanete

Te jep buzėn me tė parė, e tė mbulon me tė qarė
Pėr asnjė si kursen lulet, kur rėndohet zė pėrkulet
Mėkat pėr ndonjė kalimtar qė e ēon buqetė mbi varr
Ėshtė simboli i dashurisė, ėshtė dhuratė e perendisė.[/color]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 13.08.08 8:59

[b]Dallga e detit ...[/b]

Sa e urtėz
sa e mirė
kur ajri i qetė
ėshtė nė hapėsirė

Gjezdis brigjėve
me shumė lehtėsi
duke u dhuruar puthje
me shumė ėmbėlsi!!
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Esmeralda prej 28.08.08 14:13

Nga ti pres buzen te ma afrosh
Nga ti pres zemren te ma dhurosh
Nga ti pres fjalen [color:4127=red]shume te dua[/color]
Atehere je i imi
Dhe kurre s'kam per te harruar
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Esmeralda prej 28.08.08 14:15

Pa ty s'mundem te rri
Pa ty zemra behet hi
Pa ty varri nuk me pranon
Pa ty jeta nuk me mjafton
avatar
Esmeralda
Admin
Admin

Numri i postimeve : 137
Age : 27
Pikėt : 3990
Reputation : 0
Registration date : 10/03/2008

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 18.09.08 8:55

[b]
Kam mbartur perdite takimin me ty
kur Hena lind,si Hena vdes,
me tretet malli dhe gjithshka
me tret perdite i njejti ves.

Me vjen pastaj nje mall pa shkak
ku ti lodron si Hena shpesh
vegimet lindin,enden enkas
nga endet enkas e njejta shprese.

Se qenkan thene vec rastesite
do ngelim bashke sic Hena rend
aty-ketu ca fjale te thena
te tjerat fjale vec neper mend.

Do ngelet prape dhe kodi i vjeter
kur ti te shkosh pa thene kurrgje
dhe prape do ngelem serish i vetem
veten dhe Henen tek ty ta le.

Packa ti s'vjen,as shkon me larg
na mbledh perdite i njejti shesh,
une mbart me vete ate cka dua
ti hesht po deshe,ne dac dhe qesh.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 18.09.08 11:33

[color:fee2=indigo][b]
TĖ DY TĖ QAFUAR

Dikur kam buzėqeshur me hėnėn e dehur
E ti mė shikoje krejt i hutuar
Besoje se zoti na nxori nga veshi
Bashkė jetonim tė dy tė qafuar.

Kam pritur e dehur nė netėt e ftohta
Nė ditėt e nxehta pėr ty kam menduar
Profili i tretur nė ditėn e hirtė,
Mos shfaqet sėrish, i zjarrtė, i malluar.

Moxarti nuk vdiq nė netėt e gjata,
Dhe unė jam hequr nė male, e humbur,
Mbete kujtimit me pluhur e mjegull
E qeshur, e bukur, si dikur e lumtur.

Tani rėnkoj me hėnėn e zbehtė,
Hapsirės shpėrndaj lutjet e mia,
Gjethet bien nė vjeshtėn e verdhė,
E pemėve pa gjethe fluturon vetmia.[/b][/color]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 18.09.08 15:46

[color:64a1=indigo]
[b]Zemrat Qė Dashurojnė[/b]

Nga buzėt e kuqe fjalė tė ashpra dolėn,
Qė zemrat goditėn me thika plot helmim
Nga sytė lotėt me denese rrodhėn
Mbi shpirtrat tanė tė mbushur si det me trishtim.

Se dashuria s’qenka vec fushė e mbjellur
Me shumėngjyrėshe, aroma e blerim,
Nga lotėt qė rrodhėn, nga fjalėt e ashpra
Nga zemrat e thyera ne nxorrėm njė mėsim.

Por ti dhe unė e dimė se s’ka fjalė nė botė
Qė zemrat, ndjenjat tona tė mund tė helmojnė
Se njerėzia kurrė nuk ka pėr tė shpikur
Helm qė tė helmojė zemrat qė dashurojnė.[/color]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 24.09.08 19:50

[b][color:efd0=darkred]
Sytė djallėzore depėrtojnė nė thellėsi tė qiellit dhe rrėmbejnė ėngjėjt e saj...
Mundohen t`i posedojnė dhe shpirtin t`ua marrin...
Mundohen por nuk munden...
Sytė djallėzore nuk gllabėrojnė dot askėnd,
sepse janė konkretizuar vetėm te njė pamje,
Vetėm te njė vėshtrim...Kanė djallėzuar dashurinė...[/color][/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Vogelushja prej 24.09.08 20:04

[size=18][color:b0c1=darkred]
Dėgjoj erėn mė thotė emrin tėnd
shikoj diellin mė djeg me dashurin tėnde
ndjej shiun kur mė lag
mė pėrshkon trupin njė ledhatim i yti

Je ti i dashur,
apo ndjenjė e njė virtyti qė mė ndjek
e mė pėshpėrit nė vesh fjalėt kur ti mė thua:
"GJER NĖ VDEKJE DO TĖ JEM I YTI"[/color][/size]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:30

Ne enderr si nje mankth me vjen. Qan, dhe
luan me mua… Iken vjen pa me then asnje fjale. Tashme ke ikur… Por
kur do te vish perseri? Ndoshta neser…? Po nuk erdhe neser…?
Ndoshta pasneser… Dhe e di qe do vish dhe te pres me lot ne sy…
Vall me te vertet do te vish pa ikur perseri?! Ike duke me dhuruar
dhimbjen si kujtim… Edhe pse se doja duhet ta pranoja. Tashme vetem
per dicka te falenderoj… Se ti me mesove cishte dashuria.
Faleminderit per gjithcka, qofte dhimbje lot nete pa gjum gezime
dashuri… Nese svjen ne kete bote… Nje cope parajse do ta ruaj per ty
une
tani nuk e di se cpo ndodh pa ty qe nga dita e ndarjes sone lotet kane
zene vend ne syte e mi. nuk mundem ti ndal dot edhe pse e di dhuem mire
qe jane te pa merituar. me kujtohen shume gjera njehohesisht… shume
momente qe nuk mund ti harroj shume caste qe me bejne te vuaj. mendova
se ndarja do me bente te te harroja por nuk po ndodh aspak keshtu.
perkundrazi! ajo po me ben te te dua me shume po me shton me shume ate
mall te zjarrte qe kisha kohe qe e ndjeja. e di mire qe po mundohesh te
ndertosh nje jete te re atje… larg nga te gjithe nga gjithcka dhe nga
une.. te uroj me gjithe forcen e shpirtit te jesh i lumtur… ndoshta
kete fat te ka rezervuar jeta! por kur ti te jetosh ate jete te re kur
te kesh prane dike tjeter ktheje edhe njehere koken nga e shkuara… me
co njeher neper mend sepse kujtimi im nuk eshte vrases per ty… ajo do
te jete thjesht nje aventure e bukur e moshes! mos u mendo se sime bere
te vuaj aq shume as mos u pendo! rri e qete sepse une te dua me gjithe
shpirt e te kam falur gjithcka… vetem mendo se dikur kam qene e
shkuara jote se zemren time ta fala krejtesisht ty! do te ndihesha me
mire nese ti nje dite do te ndjeje pak nostalgji per ndjenjen tone
qofte edhe per nje cast te vetem. Vetem mendo se diku larg hapesires qena ndan eshte nje shpirt qe vuan per ty qe do te te prese perjetesisht!
eh! malli me ka mbytur… ne cdo cast me del fytyra jote. me kumbojne
ne vesh fjalet dhe premtimet e tua! ne cdo enderr me shfaqesh duke
buzeqeshur sapo zgjohem kuptoj se ishte thjesht enderr e bukur dhe me
pas trishtohem… qaj mbytem me lot se me duket sikur keshtu do te
kthej serisht por ky eshte vetem nje pretekst per te jetuar ne
genjeshtra per tu shmangur realitetit te hidhur qe po me shkaterron pak
nga pak. tani jemi vertdet larg dhe une prane kam vetem kujtimet e cdo
dite qe kemi kaluar bashke… prane kam vetem mallin qe me djek e
pervelon ashtu si llava e nje vullkani qe shkaterron cdo gje qe ka
perpara. ashtu dhe malli qe kam per ty nuk po me le te jetoj jeten time
me ben te hedh poshte cdol mundesi per te qene e lumtur… ndoshta
heren tjeter qe do te shihemi do te kesh ne krah dike tjeter dhe nga
une ndoshta sdo ti kthesh syte as
per te me pershendetur. ndoshtado te kesh harruar se dikur kam ekzistuar ne jeten tende dhe kjo do te
jete tronditja qe do te me shkaktoje me shume dhimbje… e megjithate
une do te jem serisht ajo qe do te shoh nga larg lumturine tende por
kurre nuk do te behem nje e trete ne lidhjen tuaj sepse ti ndoshta do
te ndjesh per ate pasion te mallshem qe me bere ta jetoj vetem ti…
une nuk dua te vuash e te ndjesh te njejten dhimbje te cilen dikur ma
bere ta jetoja… une do te kenaqem vetem me lumturine tende sepse
keshtu te pakten do te jem me e qete. duhet te mesohem me humbjen
tende, me idene se nuk do te jesh kurre i imi, por nuk mundem te te
mos mendoj qofte edhe per nje cast te vetem, sepse ti je kudo… ne cdo
lot trishtimi je ti, ne cdo cast dhimbje je ti… je kudo , ne cdo
pjese te qenjes sime, por teper larg dhe e pa arritshme… je thesari
me i cmuar qe nuk munda ta kem kurre, mbreteresha e mbreterise DASHURIA
ne te cilen nuk mund te jem as sherbetor… tani LAMTUMIRE pergjithmone
dashuria ime e paarritshme! “Lamtumire” dashuria ime e pamundur... SHKRUAJ
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:30

Gjithmonė kam menduar se nuk do tė ekzistojė dikush nė jetėn time qė do e dua shumė, edhepse ėndėrra ime ka ekzistuar aty ēdoherė, por ka qenė ėndėrr derisa tė takova ty dhe mund tė gjej 1 milion fjalė pėr tė shkruar sonte atė qė ndjej pėr ty, se si tė takova dhe si u dashurova tek ti, edhe sikur dhjetėra romane tė shkruaj pėr dashurinė time ndaj teje, pėrsėri nuk do mjaftonte ngaqė dashurinė time mund ta ndjesh vetėm ti, tė pėrket vetėm ty dhe askush tjetėr nuk mund ta kuptoj atė. Thjesht je aji ėndėrra qė kam ėndėrruar, je ylli i parė qė e shoh kur nata bie, je aji i cili mė hapi derėn kur unė isha e lagur jashtė derisa binte shi, je ti aji i cili mė zgjati dorėn kur unė isha njė hap nga fundi, je aji i cili mė dhe kurajo pėr tė vazhduar mė tej, je arsyeja pse jetoj, je disi i pėrsosur pėr mua dhe nuk do tė ekzistojė tjetėr nė jetėn time qė do tė mund tė tė zėvendėsoj.
Kur tė njoha ty e kuptova qė gjithēka qė dija pėr dashurinė kishte qenė gabim dhe ajo frika se do tė jem e lėnduar tani ėshtė larguar sepse ishte aji i cili mė drejtoi tek ti. Mė vjen mirė qė ti je imi dhe unė jam e jotja dhe sė bashku do tė luftojmė kundėr gjithēkaje vetėm e vetėm ta ruajmė kėtė ndjenjė tė veēantė sepse nuk dua ta humb.
Kur jam me ty dua tė humben e tėra. Kur them kėshtu, nuk mė intereson pėr tė tjerėt, nuk mė interesojnė mendimet e tė tjerėve pėr mua, thjesht tė pėrkas ty dhe dua qė kėtė ta ndjesh thellė brenda vetes tėnde. Nuk ekziston dikush qė do tė hyj nė teritorin tėnd i dashur (qė dmth brenda meje) sepse i jam betuar Zotit se unė do tė jetoj pėr tė tė bėrė tė lumtur vetėm ty. Nuk dua ta humbas as edhe njė buzėqeshje tėnden, nuk dua ta humb as edhe njė puthje, thjesht dua tė gjitha gjėrat t’i pėrjetoj me ty. Kam provuar qė tė mos mendoj pėr ty, por vetėm ka qenė njejtė sikur t’ju them gjetheve gjatė vjeshtės tė mos bien poshtė, ka qenė njejtė sikur dielli i nxehtė i verės tė mos shkėlqejė dhe ngroh.Ti ke lėnė gjurmė nė jetėn time tė cilat nuk fshihen nga era, nga dallgėt apo nga harresa dhe kėto gjurmė do t’i mbart me vete derisa tė vdes. Tė dua siē duhen disa gjėra tė panjohura, fshehurazi, mes hijes dhe shpirtit. Tė dua kėshtu, sepse unė nuk di ndryshe! Kur jam me ty mund tė jem vetja; kur jam me ty ti mė lejon tė tė pėrshkruaj nė detaje se si e kam kaluar ditėn; ti asnjėherė nuk mė thua “pėrsėri do ma tregosh kėtė histori?!”, ti je inspirimi im, drita ime; ti din si tė sjellėsh buzėqeshje nė fytyrėn time; secili tik-tak i zemrės sime tė pėrket ty; ti mund tė mė lexosh edhe mendjen; mė ke mėsuar se ē’ėshtė dashuria; nė historinė e jetės sime, kapitujt mė tė mirė janė tė mbushur me ty; kėto janė arsye tė pafundshme pėr tė tė treguar pse tė dua, por mė e rėndėsishmja i dashur ėshtė se, ēdokush e di qė jeta i ke tė mirat dhe tė kėqijat e veta, njė ditė je nė majė tė botės dhe njė ditė je palaēo, unė i kam kaluar tė dyja pėr tė mėsuar se nuk duhet ta ndalėsh diēka qė ėshtė duke shkuar mirė, atė qė e kemi ne tė dy tani, e di qė ėshtė njė gjė e mrekullueshme tė cilės nuk dua t’i jap fund. Do tė ecim bashkė deri nė fund, tė premtoj. Tė premtoj qė do jap gjithēka qė kam pėr tė tė parė tė lumtur. Tė dua deri nė pafundėsi
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:31

Deri kur ne vuajtje,deri kur ne vetmi,deri kure kjo zemra ime do te vuaj per ty!

Dy syte e mi rrjedhin vetem lot ngase jemi larg njeri-tjetrit dhe ste perkedhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe me s'ndjen gezim ngase ti me mungon ne kraharorin tim.

Edhe pse je larg edhe pse je larguar,me sy nuk te shohe me te dua,po te pres me vuajtje e me vaj,dashurine tone ne e mbaj!

1.Ka persona
te lindur per te enderruar,te tjere per te qene te enderruar.Une kam
lindur per te enderruar kurse ti per te qene endrra ime me e bukur.

2.Kur ke nevoj per , me thuaj se ta dhuroj timen...

3.Dua
5 minuta : 1 per te te folur,2 per te te perkedhelur, 3 per te te
pare,4 per te te puthur , 5 per te kthyer oren prapa dhe te filloj nga
e para.

4.Ne qofte se do me kerkoje te zgjidhja midis dashuris tende dhe jetes time,un do zgjidhja dashurin tende,se ajo esht jeta ime !Qaj

Sepse lotet mund te thone me shume se fjalet!

Qesh...

Sepse nje buzeqeshje, permban me ndjenje se shume fjale.

Hesht

Sepse heshtja eshte me e cmueshme se nje mije fjale.

Puthme....

Sepse nje puthje permban miliona - miliona - miliona kuptime.

Dashuro...

Sepse dashuria ka kuptimin e saj!Ne brendesi te detit do struket ndjenja ime.Ne yllin e bukur ku flejne te tona
kujtime.Me pikat e shiut do te zbres tek ti,te shuaj mallin,e do ngjitem perseri...!


Kur dashuron je sherbetor,kur te dashurojne i ke ne dore...

Nuk ka burg te zbukuruar dhe dashuri te shemtuar...
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:32

E verteta eshte se aeroportet kane pare puthje me te sinqerta sesa ne sallat e dasmave....Spitalet kane degjuar me shume lutje sesa muret e kishave dhe xhamive...Rruget kane mesuar gjera me te rendesishme per jeten sesa shkollat...Qente jane me besnik sesa njerzit...100 te mira harrohen dhe 1 e keqe te kujtohet per gjithe jeten...Disa e mendojne jeten si gjene me te cmuar, disa te tjere cdo mengjes mendojne 'dite e bukur per te vdekur'..Nuk ka rendesi cfar mendon se do ndodhi.Shijo cdo moment si te jete i fundit,sepse e djeshmja iku, e sotmja vazhdon dhe e nesermja nuk dihet....!
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:32

sepse e djeshmja iku, e sotmja vazhdon dhe e nesermja nuk dihet....!
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:33

Dedikim Dashurie


Sic thone ata, te gjithe do nje dashnor ose te gjithe eshte dedikim dashurie ne dashuri me te dashuruar. Ajo ka marre dy te tango, dashuri nuk ka pasur nevoje te thone se ju jeni keq dhe se te dua te tjeret ju duhet se pari te duani veten. Sigurisht, ka shume dedikim dashurie gjera te tjera qe ata mund te themi se ze te mrekullueshem, i ndjeshem dhe oh aq e vertete. Ndertimi Lidhja eshte bere dhe nuk ka bere gjera aq shume kur behet fjale per dashuri te vertete dhe te vertete.
Marredhenie te mira te shendosha jane thelbesore per te gjithe ne. Nese takim, romancing, ballafaqohet, fejuar, sapo Martohet apo ndertese martuar marredhenie eshte e rendesi te madhe. Pse eshte kjo ju mendoj se te gjithe do nje dashnor ose qe te gjithe eshte ne dashuri me te dashuruar? Pergjigje ne kete pyetje qendron ne zemren e zemrat e dedikim dashurie te gjithe neve. Ne dashuri, dashuri. Ne kemi nevoje per dashuri, dhe per te marre dashuri ne duhet te japim dashuri. Kjo eshte nje nga kuptimet e pas tyre duke thene se dashuria eshte nje rruge me dy menyra. Ai eshte gjithashtu i pershtatshem per dueti tangoing. Lidhja ndertimit eshte dhene me deshire dhe duke marre brenda nje marredhenie te shendetshme.
Por, ajo qe per dashuri nuk ka pasur nevoje te thone se ju jeni pjese e ndertimit te marredhenieve keq? E pra, kjo pjese perfshin qene me te vertete dua te personit me te cilin ju po ndertojne marredhenie. Kur ju beni me te vertete kujdeset per dedikim dashurie dike, ju nuk do ta konsideronte bere dicka qe mund te shkretoj simpati e tyre prej jush. Sigurisht, duke qene vetem e njeriut, ne te gjithe bejne gabime. Prandaj, kjo eshte ne interesin me te mire te cdo marredhenie romantike apo takim se ne qofte se dhe kur vjen koha, jane ne gjendje te thone se ju jeni keq eshte e mundur, si dhe te sinqerte. Kjo eshte e vertete per falje gjithashtu.
Te dua te tjeret ju duhet se pari te duani veten nuk eshte me pak e qe kjo te beje me dashuri. Per te vertete, per te qene ne gjendje te vertet dua te tjeret, ju duhet te duani veten. Kur vjen puna per ndertimin e kesaj marredhenie eshte nje aspekt thelbesor i fondacionit. Ju uleni ne cdo kohe te marrin ne konsiderate se ju jeni vazhdimisht ne marredhenie te keqija, ju me te vertete duhet te marrin ne konsiderate nese ju beni me te vertete duan vete. Ju duhet te dini dhe praktiken e dashur se kush jeni. Ju duhet te dini dedikim dashurie se si te kujdesen per veten. Te kujdesesh per veten perfshine shume konsideratave. Lidhja ndertimit te vertete eshte nje gje personale.
Duke mesuar te duash veten, ju gjithashtu mesojne se dedikim dashurie si te kujdesen per te dhe te tjeret. Perfshin gjithashtu ndertimin Lidhja qe e ben tek te tjeret si ju do te duhet t'i beni ju. Kur doni nje shok qe eshte i sinqerte, duke besuar dhe duke u kujdesur, i sinqerte, i besueshem dhe gjithmone atje per ju me ane te trasha dhe te holla, ju duhet te dini si t'i beni keto gjera, si dhe per ushtrimin e tyre. Ndertimi Lidhja nese ju jeni ne nje marredhenie datojne ose kane qene te martuar prej vitesh, do te thote te veten, e ta doje veten dhe permiresimin e karakterit tuaj si ju rritet.
Ndertimit te shendetshem marredhenie eshte e domosdoshme ne cdo situate, por, kur behet fjale per takim dhe marredhenjet e tjera romantike; thjesht te veten, ndersa dashur vete. Te hapur dhe te gatshem per dedikim dashurie te dhene dhe marre. Enjoy veten, dikush tuaj te vecante dhe here qe kaloni se bashku, ndersa ndertimi marredhenien tuaj. Mos harroni, kur ju dua gjithmone dikush qe ju deshironi per t'i dhene atyre me te mira qe ju duhet te jepni, ndersa marrja e mire e tyre ne kthim.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:33

Thone se dashuria perfekte eshte dashuria infinite.
Ajo qe duron per gjithmone dhe qe kurre nuk mbaron. Eshte ai pasion i vrullshem qe te merr dhe s'te leshon, dhe qe te shtyn te superosh gjithcka, per te qen gjithmone aty para duke te rrembyer me te njejtin intensitet si takimin e pare. Je ne kujtimet e mia, i forte dhe ndjelles si nje zjarr qe djeg aq fort, dhe qe me shtyn te shkruaj perseri per gjithcka qe me ka mbetur nga ti.
Thone se dashuria perfekte eshte dashuria infinite. E di? Gjithmone e kam deshiruar, por kurre nuk kam dashur te besoj se ajo vazhdon te rritet brenda meje.

Po pastaj me kujtohet ajo nate, ate dhome, ate shtrat. Mbaj mend cdo detaj te atij vendi ku kemi qen aq here. Mos me pyet perse. Do te thoja nje genjeshter, ose me mire do tentoja, por nuk do arrija. Mbaj mend gjithcka. Por do doja te ndodhte perseri gjithcka, si dje, dhe sot, dhe neser dhe gjithmone. Me mungon duhet ta them. E perseris cdo nate, dhe nuk do lodhem duke ta then. U be muaj qe vazhdoj keshtu. Por une do te dua gjithmone. Dashuri perfekte apo jo qofte kjo imja. Ti je pjese e imja, dhe kudo qofsh jam aty me ty,duke te then "te dua"E mban mend zemra ime heren e pare? Ishe drite ne ate dhome pa drite. Kujtoj zerin tend, zeri me i embel qe dhe nata e kishte zili ndaj qetesia kaploi gjithcka. Dy syte e tu te zinj qe shkelqenin duke me veshtruar me butesi dhe me perkedhelen kur u takuan me syte e mi. Floket e erret qe perkedhelen fytyren dhe kur koka jote ngadale u mbeshtet ne supin tim ne pritje te nje pergjigje pa fjale!
Floket e tu ishin te bute, me te lehte se vet ajri, ndoshta me te lehte se cdo lloj materiali. Me veshtrove perseri. Nuk mund ta besoja, buzet e tua te buta dukej se emocionoheshin duke me dhuruar ate buzeqeshjen prej femije. Nuk mundem te harroj perqafimin e ngrohte, dhe aq delikat kur me pushtove ne krahe si te isha nje e pambrojtur.
Te me zente gjumi ne krahet e tu, te zgjohesha duke patur ty prane, te shikoja tek flije si nje femije, do doja mos te zgjoja asnjehere, te rrija ashtu te mbaja frymen qe ti te fleje qetesisht, por nuk mund te rezistoja tundimit per te puthur, tundimit te ndjerit te aromes te lekures tende aq ndjellse. Te shikoja tek zgjohesh i pergjumur si nje femije i perkedhelur, dhe te shtrengoj ne krahet e mi. Cfare dhimbje te ndaheshe nga ty. Cfare dhimbje ne zemer kur te thoja mirupafshim dhe largohesha por zemren dhe mendjen e leja te bente shoqeri. Ne kohen tone aq te shkurter, ne zemren time kujtimet kane mbetur te gdhendura fort dhe as koha dhe asgje nuk do arrij ti fshij. Edhe pse tani jam vetem, vetem nuk jam, sepse kam dashurine per ty qe me mban te mberthyer aq embelsisht.

Te adhuroj pafundesisht !
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:35

Po bie shi dhe pikat e shiut rrashqasin ngadale ne xhamin e akullt sikur te ishin lotet e mi. Eshte vjeshte, por mua me duket sikur dimri ka pushtuar. Ndjej zhurmen e shiut qe perplaset ne xham, nderkohe qe pagjumesia ime me shoqeron keto nete bashke me zerin tend te larget. Me pelqen te enderroj ty qindra here me te embel me veshtrimin ngulur ne syte e mi. Edhe pse nuk je ti je realiteti im i perditshem, endrra ime e cdo nate!

Me pelqen te imagjinoj endrrat e tua, ti ndjej si re siper meje, dhe te dhuroj perkedheljen e buzeve te mija mbi buzet e tua! Me pelqen te besoj se trupat tane sa here qe behen nje harrohen ne kohe dhe hapsire ku as mendimi me i lig nuk mund ti ndaj. Me pelqen te enderroj te qeshuren tende si nje femije ne caste lumturie! Dua te zgjoj me perkedhelje, kur rrezet e para te diellit trokasin ne dritaren tende. Dua te shtrengoj fort para se te le te shkosh, dhe te pres me perqafime kur te kthehesh perseri.

Kam menduar per jeten time pa ty. Kam njohur friken shume here. Ne ato momente mendja ime eshte zhytur ne nje erresire te paprovuar, qe nuk kishte as fund dhe as fillim. Kam menduar per diten dhe naten, qe gjithmone ndjekin njera tjetren por asnjehere nuk takohen. Sa shume ngjan me ne!
Kam menduar per henen dhe diellin qe nuk takohen kurre, dhe e shfaqin dashurine e tyre vetem ne nje eklips. Pastaj e mbajta frymen dhe gjeja e pare qe mendova ishte se "Te Dua"
Ne 5 shkronja te thash gjene me te madhe ne bote!Do doja te tregoja per ditet e mija pa dashuri. Do doja te tregoja per vetmine time, dhe deshperimin tim. Do doja te tregoja per oret boshe te kaluara ne krevatin tim me shikimin te fiksuar ne tavan, fiksuar ne keto mure bosh pa histori. Fiksoj keto mure dhe me duket sikur jam e mbyllur ne nje kub kateror ku mendja ime udheton per tek ti. Do doja te me degjoje tek flas keshtu, do doja te me kuptoje ndersa mendimet e mija si te cmenduar marrin vetem nje drejtim...per tek ti!

I mbyll syte, dhe marr fryme thelle, mar fryme embelsisht, dhe degjoj te rrahurat e zemres time. Provoj te le te lire mendjen, provoj por jane mendimet qe s'me len. Atehere provoj te le te lira mendimet e mia per te pare se ku po shkojne, dhe ne cast kuptoj se kerkojne te arrijne ty.

Une do te dua dhe atehere kur nuk ke per ta besuar, do jem mes jastikut tend dhe qafes tende naten, do kercej me endrrat e tua, do te flas si hena u flet yjeve, do te puth si era puth valet e detit, por sdo arrish te me shohesh. Ndoshta kurre s'do ta maresh vesh se sa shume zemra ime enderron.
Nje enderr qe eshte vetem nje enderr e gjate pa fund. Te jetosh nje realitet te kerkuar, te besuar, imagjinuar, qe gjithmon ke shpresuar. Po i shpresuar sepse per nje here te vetme ka besuar ate qe nuk donte ta besonte. Une e di qe ti egziston dhe pse jo fizikisht, une te ndjej ne ajer, e di qe egziston...sepse je ne endrrat e mija, e di qe je...sepse nje yll shkelqen me shume se te tjeret dhe ai je ti. Kur fryn era, e di qe je...frymemarrja jote me perkedhel fytyren, e di qe je sepse degjoj zerin tend te kumboje brenda meje.Dhe te humba dhe te gjeta dhe ike dhe te desha, dhe te putha dhe te ndjeva.
Cdo mendim qe me vjen me dergon tek ti...ne jetoj apo vdes per mua eshte njesoj...ne jetoj apo vdes prap dhe shpirti tek ti do me dergoj
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:35

Po te shkruaj per te fundit here,edhe nese diku tjeter do te shkoj dije se nuk do te te harroj.Po cte te dedikoj un ty,po ta them dua te jemi veten ne te dy...
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:35

Buzeqesh dhe kur lendohesh, nxirr trishtimin sic di ti...Tregoju njerezve qe nuk rrezohesh..dhe kur te vrasin ne dashuri!!
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:36

Nuk te dedikoj me asnje fjale
Asnje shkronje me per ty se shkruaj
Ngase sa here ti beheshe muza ime
Une filloja dhe me shume te vuaj!
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poezi

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi