Tė gjatėt kanė zemėr mė tė shėndetshme?

Shko poshtė

Tė gjatėt kanė zemėr mė tė shėndetshme?

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:11

Meshkujt, tė cilėt janė mė tė gjatė se 182 cm, kanė pėr 24 pėr qind mė pak rrezik pėr dėshtim tė zemrės. Arsyet nuk janė tė qarta, por ofrojnė material pėr hulumtime tė ardhshme.

Hulumtuesit amerikanė pohojnė qė ekziston mundėsia qė ekziston dallimi nė biologjinė e njerėzve tė gjatė, siē ėshtė distanca mes zemrės dhe arteries, e cila do tė mund tė zvogėlonte ngarkesėn e zemrės.

“Nga dita nė ditė po shqyrtojmė shkaktarėt e sėmundjeve dhe dėshtimeve tė zemrės, por gjatėsinė kurrė nuk e marr parasysh”, thotė dr. JeffreyTeuteberg pėr Reuters.
Dr. Teuteberg shtoi po ashtu se “njerėzit e gjatė edhe mė tutje duhet tė brengosen pėr shėndetin e zemrės, gjatėsia ėshtė diēka qė ndoshta mund tė luajė njė rol tė rėndėsishėm, por kjo nuk ėshtė dėshmuar plotėsisht. Po ashtu, njerėzit e shkurtėr nuk duhet menjėherė tė dėshpėrohen, sepse shprehitė jetėsore janė ato qė janė mė pėrgjegjėset pėr shėndetin e zemrės” .

Hulumtuesit ritheksojnė qė shtypja e lartė, e gjakut, trashėsia, mungesa e aktiviteteve dhe diabeti janė fajtorėt kryesorė pėr sėmundjet e zemrės.

Tė dhėnat kanė ardhur nga 22.000 persona tė cilėt janė pėrcjellė si pjesė e njė hulumtimi tė madh pėr sėmundjet e zemrės dhe kancerin. Shkencėtarėt kanė filluar t’i pėrcjellin nė tė pesėdhjetat e tyre. Hulumtuesit ėshtė dashur tė pėrgjigjen nė pyetėsorin i cili ka kontrolluar edhe gjatėsinė e tyre, peshė dhe gjendjen e pėrgjithshme shėndetėsore.22 vjet pas plotėsimit tė pyetėsorit, raporti pėr dėshtimet e zemrės kishte nė regjistėr madje 1444 persona nga fillimi i hulumtimit. Deri tek dėshtimi i zemrės vjen kur zemra nuk ėshtė mjaft e fuqishme tė pompojė gjak nė pjesėt tjera tė trupit. Duke studiuar raportin, u zbulua qė personat e gjatė kanė pėr 24 pėr qind rrezik mė tė vogėl nga dėshtimi i zemrės.

Nė lartėsi, pėrveē predispozitave gjenetike, ndikon edhe mėnyra e rritjes. Futja e varfėr e materieve ushqyese, si dhe infeksionet, mund tė ngadalėsojnė rritėn, tė ēojnė deri tek grumbullimi i pllakėzave nė arterie dhe shtypja e lartė e gjakut; tė cilat janė tė lidhura me dėshtimin e zemrės. /Telegrafi/
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi