Studimi, ja si t’i shtoni 14 vjet jetės suaj

Shko poshtė

Studimi, ja si t’i shtoni 14 vjet jetės suaj

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:10

Mjafton te perdorni katėr rregulla te thjeshta. Mos pini duhan, rregulloni pijen e alkoolit, bėni aktivitete fizike dhe hani katėr porcione me fruta e perime ne ditė

Ideja pėr njė jetė te pafundme nuk ekziston, por tė jetosh 14 vjet me shumė, tashmė ėshtė e mundur. Mjafton te pėrdorėsh katėr rregulla te thjeshta. Mos pi duhan, rregullo pirjen e alkoolit, bėj aktivitete fizike dhe ha katėr porcione me fruta dhe perime ne ditė. Tė paktėn ky ėshtė konkluzioni i njė studimi anglez, publikuar ne revisten “PLOS”, qe e ka konfirmuar gjatesine e jetės duke u mbeshtetur ne katėr pikat e zgjidhjes pėr njė ekzistence me te fortė. Sjelljet e sugjeruara nuk kėrkojnė njė force te madhe, por vetėm njė bashkim te thjeshtė. Nga njera anė te privon nga cigarja dhe nga njė shishe mė pak ne shoqeri dhe, nga ana tjetėr, te jep mundėsinė te shtosh kohėn. Por kujdes, te ndjekesh te katėr rregullat nuk do tė thotė te largosh te gjithė alkoolin apo te pėrdorėsh pa fund fruta e perime. Njė diete pak e ekuilibruar do tė kishte njė efekt shumė te mirė. Dhe me pas, njė shishe me vere here pas here, sipas disa studimeve, mund te ndihmoje me shumė ne anėn kardiovaskulare.Studimi

Studimi i revistes ėshtė ne pėrgjithėsi interesant, pasi ėshtė i pari ne te cilin vijnė te analizuara ne te njėjtėn kohe faktore te ndryshėm ne relacion me shendetin. Deri tani, ne fakt, kerkimet nuk kanė pasur ndonjė rezultat shumė tė madh, mbi tė gjitha kur konsiderohen te njeanshme. Por bashkimi, siē ėshtė vėnė re, mund te beje ndryshimin. Pėr te verifikuar efikasitetin e katėr rregullave, kerkuesit, te drejtuar nga Kay-Tee Khau ne Universitetin e Kembrixhit, kanė ekzaminuar mes viteve 1993-1997, gati 20 mijė persona ne Norfolk te Britanise se Madhe. Burra dhe gra, te moshes nga 45 deri ne 79 vjeē. Rezultatet qe janė marrė ne pėrfundim janė nxjerre ne njė liste ne vitin 2006. Pjesemarresit, te gjithė me shėndet te mirė, kanė plotėsuar njė pyetesor dhe ne baze te pergjigjeve qe kanė dhėnė, ėshtė bėrė njė renditje e pikeve nga zero ne katėr. Numri zero ka qenė pėr ata qe ishin me te ērregullt me shendetin, si ata qe tymosnin, pinin, nuk bėnin sport dhe urrenin frutat e perimet. Pėr te tjerėt ėshtė vėnė nga njė pikė pėr ēdo variant pro jetės. Nuk tymos, njė pikė. Tė pish maksimumi deri ne 7 shishe me vere ose birre ne jave, njė pikė. Tė kryesh aktivitete fizike, edhe njė pikė tjetėr. Niveli yt i vitamines C ne gjak ėshtė konstant, pasi pėrmban pesė porcionet e zhvillimit mes frutave dhe perimeve ne ditė, njė pikė me shumė.Rezultatet

Pasi kanė kryer eksperimentimin dhe kanė nxjerre rezultatet ne vitin 2006, kerkuesit kanė konstatuar se individet me pikė zero, kishin njė probabilitet pėr te vdekur shumė me shpejt se ata qe kishin njė regjistrim me katėr pikė. Nga ana tjetėr, pėr ata qe rrezikonin tė kishin njė rezultat identik si te paret, ėshtė ajo e vdekjes me shpejt se 14 vjet me shumė. Ndėrkohė, kerkuesit kanė theksuar se personat te cilėt sipas rezultatit kanė pasur katėr pikė, rezulton te jetojne 14 vjet me shumė se mesatarja e jetės se tyre te zakonshme. Ne mbyllje, kush nuk ndjek njė aktivitet gati te ngjashem si ky, rrezikon te humbase 14 vjet te jetės.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi