Si kurohen dhimbjet e kokes qe vijne nga semundjet

Shko poshtė

Si kurohen dhimbjet e kokes qe vijne nga semundjet

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:08

Dhimbja e kokės na mundon tė gjithėve, dhe sipas shkencėtarėve nė Harvard, gjysma prej nesh preket nga ajo tė paktėn njė herė nė muaj. Specialistėt kanė zbuluar se pėrveē njerėzve kronikė, pjesa tjetėr e popullsisė ka mė shumė shqetėsime gjatė muajve tė verės. Pasi nė kėtė kohė ekspozimi nė diell ėshtė i madh, dhe kjo shkakton ērregullim. Megjithatė, pjesa mė e madhe e dhimbjeve tė kokės nuk shkaktohet nga ndonjė sėmundje. Pėr kėtė specialistėt shpjegojnė se ēfarė i shkakton kėto dhimbje dhe si duhet tė trajtohen.

Tensioni
Kjo ėshtė dhimbja mė e zakonshme dhe sjell pakėnaqėsi nė kokė, lėkurė apo qafė, dhe shpesh lidhet me ngushtėsinė e muskujve. Studimet tregojnė se ato zhvillohen gjatė pasdites, dhe shumė rrallė zgjasin mė shumė se katėr orė. Kėto lloj dhimbje koke, qė vijnė nga tensioni, sipas tė dhėnave, e kanė rreth 80 pėr qind e popullsisė. Mė shumė vuajnė gratė se sa burrat, dhe rreth 3 pėr qind e tė rriturve kanė dhimbje koke kronike nga tensioni, me kriza mė shumė se 15 ditė nė muaj. Personat qė vuajnė nga kjo dhimbje koke ndjejnė njė presion tė lehtė rreth kokės, pra simptomėn universale, por mund t’i dhembin edhe muskujt e qafės dhe shpatullave. Ato mund tė shoqėrohen edhe me stres. Shkaku ekzakt i kėsaj dhimbje ėshtė i panjohur, por mund tė pėrfshihen disa faktorė. Dhimbja e kokės nga tensioni shkaktohet tė paktėn pjesėrisht nga mėnyra si nervi i kokės, qafės dhe shpatullave ndjen dhimbje. Kontraktimi i muskujve i shkaktuar nga stresi, depresioni, ankthi dhe pozicioni i qėndrimit mund tė shkaktojnė njė dhimbje koke. Po kėshtu edhe mbushja e dhėmbėve, muzika e lartė dhe lodhja e syve. Qėndrimi i mirė dhe shmangia e lėvizjeve pėrsėritėse mund tė ndihmojė nė qetėsimin e dhimbjes sė kokės nga tensioni. Mjekėt kėshillojnė qė tė mos e mbėshtesni mjekrėn nė gjoks kur lexoni dhe tė mos e mbani telefonin mes shpatullės dhe veshit. Ndėrsa antidepresantėt dhe ēlodhja e muskujve mund tė ndihmojnė parandalimin e saj. Trajtimet pėr kurimin e dhimbjes sė kokės nga tensioni pėrfshijnė: Akupunkturėn, trajtimin me “Botox”, hipnozėn, frymėmarrjen e thellė, meditimin dhe jogėn.Migrena
Kėto dhimbje koke shkaktohen nga enėt e gjakut tė trurit kur ato punojnė jo normalisht. Enėt e gjakut tė zgjeruara nė kokė janė nxitėsi i parė pėr dhimbjen e migrenės. Kėto dhimbje prekin ēdo moshė, por mė shumė ato midis moshės 20 dhe 50 vjeē. Ekziston dhe njė predispozitė gjenetike. Njė nė 4 gra dhe njė nė 12 burra mund ta pėrjetojė kėtė dhimbje. I sėmuri ndjen dhimbje e fortė nė njėrėn apo tė dyja anėt e kokės. Kjo gjithashtu pėrfshin dhe dobėsi nė gjymtyrė, vėshtirėsi nė tė folur, konfuzion, vjellje dhe ndjeshmėri. Nė migrenėn me aurė, e cila ndikon 10-20 pėr qind tė tė sėmurėve, ka ērregullime vizive, si vija zigzagu dhe zbardhje tė shikimit. Dhimbja e kokės nga migrena shkaktohet nga zgjerimi i enėve tė gjakut, por se ēfarė e nxit kėtė ėshtė ende e paqartė. Njė teori ėshtė se enėt e gjakut mund tė mbireagojnė pėr tė nxitur mė shumė stres. Sugjerohet qė ky reaksion tė ngushtojė disa arterie, dhe qė arteriet e tjera tė hapen pėr tė thithur mė shumė oksigjen pėr nė tru, e cila do tė shkaktojė ēlirimin e hormoneve tė dhimbjes. Kėrkimet kanė sugjeruar se edhe njė vrimė nė zemėr shkakton migrenėn. Pėr tė kuruar dhimbjen e kokės nga migrena pėrdoren disa ilaēesh, tė cilat ndihmojnė pėr tė trajtuar simptomat dhe pėr tė parandaluar sulmet. Aspirina mund t’i qetėsojė simptomat. Triptanėt funksionojnė duke ngushtuar enėt e gjakut nė kokė; Beta-bllokuesit mendohet se ndalojnė zgjerimin e enėve tė gjakut; Bllokuesit e kanaleve tė kalciumit e lufton pezmatimin; Antikonvulsantėt ndikojnė sinjalin e dhimbjes nė tru. Botoksi gjithashtu mund tė pėrdoret, por me rezultate tė ndryshme. Disa nga ata qė vuajnė mund tė ndihmohen duke pirė kafe dhe duke hequr disa ushqime nga dieta e tyre.Dhimbja e kokės nga alkooli
Pirja e tepėrt e alkoolit rezulton nė njė rritje tė katėrfishtė tė sasisė sė ujit tė nxjerrė nga trupi, gjė qė shkakton dehidratim dhe dhimbje koke. Ka me qindra kura tė sugjeruara, qė nga glikanxo dhe deri tek zinku. Ndėrkohė qė njė tjetėr dhimbje e cilėsuar si dhimbja e kokės nė fundjave, shkaktohet nga mos pirja e kafeinės, gjė qė zakonisht ndodh 12 orė pas filxhanit tė fundit tė kafes kur hapen enėt e gjakut dhe shkaktojnė dhimbje. Ėshtė e lehtė tė vetėdiagnostikohet, krahasoni filxhanėt e ēajit qė pini gjatė orarit tė punės me filxhanėt e pira gjatė fundjavės.
Dhimbja e kokės nga sheqeri dhe helmet
Sheqeri i pakėt nė gjak mund tė shkaktojė dhimbje koke. Ata qė zgjohen nė mėngjes me dhimbje koke mund ta kenė si reagim ndaj sasisė sė pakėt tė sheqerit nė gjak, tė shkaktuar nga mungesa e ushqimit nė stomak gjatė natės. Mund tė jetė rezultat i sėmundjeve apo lėndėve kimike. Ekspozim i vazhdueshėm ndaj pėrbėrėsve tė nitratit tė potasiumit tė ushqimeve, gjė qė zgjedhon enėt e gjakut, mund tė krijojė njė dhimbje koke me goditje. Nitrati i potasiumit pėrdoret pėr tė ruajtur mishin.

Dhimbja e kokės nga orgazma
Njė nė 100 persona rrezikon ta ketė dhimbje koke kur kalon orgazmėn. Studimet kanė treguar se kjo ėshtė tre herė mė e zakonshme tek burrat, kjo sipas kėrkimeve nė Universitetin e Mancesterit. Dhimbje tė papritura dhe tė forta gjatė kohės sė orgazmės mendohen se vijnė nga ndryshimi i qarkullimit tė gjakut. Por edhe pse ėshtė zbuluar njė fenomen i tillė, ende shkenca dhe mjekėsia nuk kanė arritur nė ndonjė pėrfundim se si mund tė evitohet kjo gjė. Thuajse tė gjitha rastet janė tė ngjashme, dhe karakteristikė e kėsaj, ėshtė edhe pagjumėsia.

Dhimbja e kokės nga akullorja
Shkencėtarėt kanė zbuluar se dhimbja e kokės mund tė shkaktohet edhe nga konsumimi i akullores. Dhimbja zakonisht fillon pak sekonda pas gėlltitjes sė ushqimeve apo pijeve tė ftohta dhe arrin kulmin 30-60 sekonda mė vonė. Trajtimi i vetėm parandalues ėshtė tė mbahet akullorja disa sekonda nė gojė pėr t’u ngrohur para se tė kapėrdihet. Ndėrkohė qė kur dhimbjet e kokės bėhen tė pėrditshme, mund tė vijnė nga reaksionet nė trup si rezultat i pirjes sė shpeshtė tė qetėsuesve.

Tė rejat nga shkenca/ Arseni nė ujė rrit rrezikun nga diabeti

Njė studim i ri ka treguar se arseni i pranishėm nė ujin e pijshėm shton rrezikun pėr zhvillimin e diabetit tip 2. Autorėt e studimit kanė analizuar mostrat e urinės sė 788 pjesėmarrėsve nė studim. Rezultatet kanė treguar se ekspozimi sado i vogėl ndaj arsenit shton rrezikun pėr diabet. Edhe pse nuk ėshtė mirė i sqaruar mekanizmi i veprimit tė tij, shkencėtarėt supozojnė se arseni ndikon nė veprimin e insulinės.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi