Djathi forcon imunitetin .

Shko poshtė

Djathi forcon imunitetin .

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:03

Sipas njė studimi tė ri tė shkencėtarėve finlandezė, konsumimi i djathit probiotik forcon imunitetin e personave tė moshuar.

Dihet se bakteret probiotike nga jogurti forcojnė sistemin imunitar,
ndėrsa me kėtė studim ėshtė zbuluar se edhe djathi mund tė jetė i pasur
me baktere probiotike dhe tė ketė veprim dobiprurės nė shėndet.

Nė studimin e publikuar nga FEMS Immunology & Medical Micro kanė
marrė pjesė vullnetarė tė moshave ndėrmjet 72 dhe 103 vjeē, tė cilėt
janė ndarė nė dy grupe. Pėr njė periudhė katėrjavore, grupi i parė ka
konsumuar djathė tė pasur me bakteret probiotike Lactobacillus
rhamnosus dhe Lactobacillus acidophilus, teksa grupi tjetėr ka marrė
djathė-placebo.

Rezultatet kanė treguar se konsumimi i djathit me pėrmbajtje
probiotike, forcon imunitetin e personave tė moshuar, gjė qė ėshtė
shumė e rėndėsishme nė kėtė moshė, pasi qė ata vazhdimisht i
nėnshtrohen dobėsimit tė imunitetit.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi