Kafeja mbron shėndetin

Shko poshtė

Kafeja mbron shėndetin

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:02

[b]Kafeja mbron shėndetin

Studime tė shumta po zhvillohen nė lidhje me efektin e kafesė, e cila ėshtė padyshim njėra nga pijet mė tė preferuara. Sė fundmi Organizata Gjermane e Shėndetėsisė ka publikuar njė broshurė me tė dhėnat e reja nė lidhje me ndikimin e kafesė nė shėndetin njerėzor.

Sipas tė dhėnave tė reja, kafeja ka veprim pozitiv mbi shėndetin e zemrės dhe tė mėlēisė.

Shkencėtarėt gjermanė pohojnė se kafeja shpejton tretjen e ushqimit dhe mbron nga diabeti i pleqėrisė, sėmundja Alzheimer dhe cirroza e mėlēisė.

Broshura e publikuar nga ekspertėt gjermanė, ėshtė njė shkurtesė e rezultateve tė disa studimeve tė ndryshme nė lidhje me efektin e kafesė.

Kafeina ka rol tė rėndėsishėm nė pėrmirėsimin e koncentrimit dhe zvogėlimin e rrezikut nga cirroza e mėlēisė, edhe atė te 80% e njerėzve tė cilėt pinė sė paku katėr filxhanė kafe nė ditė.Kafeja pėrmban njė numėr tė madh pėrbėrėsish tjerė, siē ėshtė acidi klorogjen- antioksidues i cili ėshtė njė parandalues i fuqishėm i sėmundjes Alzheimer./globi24[/b]
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi