Lotėt dhe efekti i tyre pozitiv!

Shko poshtė

Lotėt dhe efekti i tyre pozitiv!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:00

Mjekėt kanė zbuluar se lotėt mund tė na ndihmojnė tė ndihemi mė mirė.
Ėshtė provuar shkencėrisht se tė qarėt bėn nėntė njerėz nė dhjetė tė
ndihen mė mirė, largon stresin dhe mund tė na ndihmoj tė kemi njė
shėndet mė tė mirė.
Mjekėt kanė zbuluar se lotėt mund tė na ndihmojnė tė ndihemi mė mirė.
Ėshtė provuar shkencėrisht se tė qarėt bėn nėntė njerėz nė dhjetė tė
ndihen mė mirė, largon stresin dhe mund tė na ndihmoj tė kemi njė
shėndet mė tė mirė. Shumė nga ne kemi lexuar mė parė se tė qarėt na
ndihmon tė qetėsojmė shpirtin dhe trupin, por tani kėrkimet shkencore e
konfirmojnė plotėsisht kėtė. Sė fundmi, doktorėt kanė zbuluar se lotėt
mund tė na ndihmojnė tė ndihemi mė mirė.

Ėshtė provuarshkencėrisht se tė qarėt bėn nėntė njerėz nė dhjetė tė ndihen mė mirė,
largon stresin dhe mund tė na ndihmoj tė kemi njė shėndet mė tė mirė.
Pėr mė tepėr, lotėt janė falas, gjenden te ēdo njeri dhe nuk kanė asnjė
efekt anėsor, pėrveē skuqjes sė syve, lagies sė shamive dhe prishjes sė
tualetit. Tė qarėt mund tė mos ketė efektin e njėjtė sa ilaēet, por
kėrkuesit kanė dėshmuar se ėshtė shumė efikas nė qetėsimin e trupit,
sepse ndikon nė pėrmirėsimin e gjendjes shpirtėrore dhe rritjen e
humorit te 88.8 pėr qind e njerėzve, ndėrkohė qė i bėn tė ndihen mė keq
se mė parė vetėm 8.4 pėr qind. Mjekėt sugjerojnė se kjo mund tė jetė
njė mėnyrė e mirė pėr tė gjithė ata qė kanė vėshtirėsi pėr t‘u shprehur
dhe treguar problemet e tyre.

Edhe pse thuajse tė gjithė ne
derdhim lot tė shkaktuar prej emocioneve, 47 herė nė vit gratė dhe 7
herė burrat, mbetet ende njė mister se pėrse qajmė dhe se ēfarė ndodh
gjatė kėtij procesi. Ashtu si e qeshura dhe zemėrimi qė kanė tė mirat e
tyre, edhe tė qarėt, si njė formė e veēantė e njerėzve pėr tė shprehur
emocionet, ka tė mirat e saj. Pėr shembull, ėshtė provuar se tė qeshėsh
ndikon nė qetėsimin e trupit, nė rritjen e tensionit tė gjakut,
reduktimin e hormoneve tė stresit, forcimin e sistemit imunitar dhe
prodhimin e shumė antitrupave pėr tė luftuar sėmundjet. Lotėt
emocionalė dalin nga tė njėjtat gjėndra loti qė prodhojnė lėngun qė
formon njė shtresė mbrojtėse nė kokėrdhok, pėr t‘i mbajtur ata larg
acarimeve, nga tė cilat del gjithashtu edhe lėngu qė i mbron kur sytė
irritohen apo kur bėhen pre e sėmundjeve tė ndryshme. Njė e dhėnė e
konfirmuar nga ekspertėt tregon se lotėt qė derdhim prej emocioneve
kanė pėrbėrės tė tjerė nga format e tjera tė lotėve qė dalin prej syve,
si pėr shembull kur grimė qepė apo kur diēka djegėse ngacmon syrin
tonė. E gjithė kjo tregon mė sė miri se lotėt qė na dalin prej
emocioneve dhe pėrbėrėsit e tyre mund tė jenė njė mėnyrė e mirė pėr ta
kthyer trupin nė ekuilibėr pas pėrjetimit tė njė situate stresuese.

"Kam
sugjeruar se ne mund tė ndihemi mė mirė pas tė qarit, sepse kėshtu
nxjerrim jashtė gjithēka negative qė kemi akumuluar brenda vetes.
Pėrbėrjet kimike qė formohen gjatė njė stresi emocional mund tė dalin
nėpėrmjet lotėve kur qajmė. Sepse ky lloj stresi mund tė rrisė rrezikun
pėr infarkte, apo tė dėmtojė zona tė caktuara tė trurit. Aftėsia e
njeriut pėr tė qarė ka njė vlerė tė jashtėzakonshme", thotė Ulliam
Frei, profesor i farmaceutikės nė Universitetin e Minesotės. Nga
studimi u pa se lotėt e lidhur me emocionet, ndryshe nga lotimi i
zakonshėm i syve kanė nivel mė tė lartė tė disa proteinave, magnezit,
kaliumit dhe disa hormone, pėrfshirė kėtu edhe prolaktinėn. Le t‘i
shqyrtojmė me kujdes. Magnezi ėshtė njė lėndė ushqyese e domosdoshme,
qė nėse gjendet nė organizėm nė sasi tė vogėl, i atribuohen njė sėrė
problemesh si ato me lėkurėn, mpiksjen me vonesė tė gjakut dhe nivelete ulėta tė kolesterolit.

Po ashtu, probleme me shėndetin mund
tė shkaktohen nėse gjendet nė organizėm nė sasi mė e madhe se ē‘duhet.
Kaliumi ėshtė i lidhur ngushtė me punėn e nervave, kontrollin e
muskujve dhe presionin e gjakut. Prolaktina ėshtė njė hormon i pėrshirė
nė stres dhe luan njė rol tė rėndėsishėm nė sistemin imunitar dhe nė
funksione tė tjera tė organizmit. Pėrmbajta e saj te lotėt mund tė
shpjegojė edhe faktin se pėrse gratė qajnė mė shumė se burrat. Femrat
kanė mė shumė prolaktinė se meshkujt dhe niveli i saj rritet ndjeshėm
gjatė shtatzėnisė, kur rritet ndjeshėm frekuenca e tė qarit te gratė.
Thuhet se tė qarėt mund tė zvogėlojė edhe dhimbjet, edhe pse studimet
nė kėtė fushė janė ende nė fazėn fillestare. Nga ana tjetėr, tė qarėt i
ndihmon njerėzit t‘i shohin gjėrat me njė sy mė optimist pas kėsaj.
Studiuesit nė Universitetin e Floridės thonė po ashtu se lotėt
emocionalė, rrisin mbėshtetjen sociale dhe reduktojnė ndjeshėm
agresionin. Njė tjetėr studim nė Universitetin e Tilburgut nė
Holandė tregoi se si burrat, ashtu edhe gratė, i jepnin mė shumė
mbėshtetje dikujt qė ishte duke qarė, por nuk ndodhte kėshtu me
personat qė thjesht pėrloteshin. U pa gjithashtu se burrat qė qanin
pėlqeheshin mė shumė se gratė. "Ėshtė mbėshtetur plotėsisht teoria se
tė qarėt ėshtė njė sjellje qė tregon se kėrkon tė pranosh ndihmėn e tė
tjerėve", thonė studiuesit holandezė. Nė studimin e fundit nė
Universitetin e Floridės, studiuesit gjetėn se pothuajse ēdo njeri
ndihej mė mirė pasi qante, madje edhe sa shpesh qante. Nga ana tjetėr,
kėrkuesit amerikanė thanė se tė qarėt mund tė jetė njė terapi e
domosdoshme pėr shumė njerėz. "Pjesa mė e madhe e njerėzve pranojnė se
u rritej morali dhe humori pasi qanin. Kjo ėshtė njė mėnyrė
shumė e mirė pėr tė ndihmuar ata njerėz qė kanė vėshtirėsi pėr tė
shprehur emocionet e tyre". Ashtu si kėrkimet e tjera, psikologėt nga
Florida sugjerojnė se ėshtė e nevojshme pėr mė shumė punė dhe studim
pėr tė kuptuar mė mirė origjinėn, natyrėn dhe funksionin e tė qarit.
Njė studim i ri, qė ėshtė duke u zhvilluar nga njė ekip i specializuar
ekspertėsh, po analizon me kujdes se cilat zona tė trurit vihen nė
veprim kur njerėzit qajnė. Studimet e shumta dhe pėrfundimet pozitive
kanė bėrė qė lotėt tė rrėzojnė tabutė dhe hipotezat e pėrhershme se
njerėzit e dobėt qajnė. Profesor Frei, autori i "Crying: mystery of
tears", thekson se: "Njerėzit janė qeniet e vetme qė kanė aftėsinė pėr
tė derdhur lot nė varėsi tė gjendjeve tė tyre emocionale. Kjo ėshtė njė
dhuratė e veēantė, me tė cilėn janė tė pajisur vetėm qeniet njerėzore",
pėrfundoi ai.
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2676
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi