Qytetet mė tė bukura pėr muajin e mjaltit!

Shko poshtė

Qytetet mė tė bukura pėr muajin e mjaltit!

Mesazh  Vogelushja prej 14.04.10 9:32

[b][img]https://i.servimg.com/u/f63/11/33/63/89/images18.jpg[/img]

Nė vend tė pushimit nė oazat ekzotike apo nė det, shumė ēifte tė sapomartuara vendosin qė muajin e mjaltit ta kalojnė nė ndonjė qytet tė njohur, pasi qė duan qė momentet e pėrbashkėta t’ia kushtojnė zbulimit tė trashėgimisė kulturore, kuzhinės sė atij vendi, apo jetės sė natės. Njėra ndėr revistat mė tė specializuara dhe mė me ndikim nė kėtė fushė “Destination Weddings & Honeymoons” ka botuar listėn e vendqėndrimeve mė tė bukura evropiane pėr ēiftet e sapomartuara.

Barcelona-metropoli i arkitekturės moderne

Besoni se dashuria vjen nga barku dhe se udhėtimin e martesės dėshironi ta kujtoni pėr argėtimin e mrekullueshėm natėn, atėherė Barcelona ėshtė vend adekuat pėr ju. Atė qė nuk guxoni assesi ta lėshoni janė “tapasėt”, shujtat e vogla apo “kafshatat”, si karkalecat nė salcė tė hudhrave, pjesė tė oktopodit nė skarė apo pjesė tė prera hollė tė pershutės. Natyrisht, tė pėrcjella me njė gotė tė mbushur me verėn e kuqe tė njohur spanjolle.

Disa nga “tapas” baret mė tė mira gjenden nė kuartetin Gotik, Barri Gotic, ndėrsa para darkės dhe turneut tė paharrueshėm nėpėr klubet e natės vizitėn e kėsaj pjese romantike mė sė miri ėshtė ta filloni me shėtitjen rreth katedrales mesjetare. Pėrveē ushqimit, argėtimit dhe antikitetit, Barcelona ėshtė e njohur edhe si arkitektura moderne nė tė cilėn disa nga veprat e tij mė tė rėndėsishme i ka “lėnė” Antonio Gaudi. Tė sapomartuarit kurrsesi nuk duhet qė tė anashkalojnė Guel parkun dhe katedralen kurrė ta papėrfunduar, Sagrada Familia.

Parisi-simboli i bukurisė

Nuk ėshtė sekret se ky qytet romantik tėrheq tė dashuruar nga tė gjitha vendet e botės. Edhe pse mund tė tingėllojė “mėrzitshėm” dhe shumė turistike, nėse vendosni qė muajin e mjaltit ta kaloni nė Paris, partnerin tuaj gjithsesi dėrgojeni nė Kullėn e Eiffelit. Shikimi nė qytet dhe nė lumin Seina me siguri se do tė mbetet nė kujtim deri nė fund tė jetės.

Ēiftet e dashuruara gjatė vizitės nė Paris nuk guxojnė qė mos tė shėtisin nė parkun Luxembourg nė bregun e majtė tė Seinas, kopshti i parė publik i zbukuruar me njė kėshtjellė pėr nėnėn e mbretit, Maria Medicin. Duke pasur parasysh traditėn e njohur franceze tė kuzhinės, ėshtė e tepėrt tė pėrsėritet qė kėtu vijnė edhe gurmanėt mė tė mėdhenj, tė cilėt dėshirojnė tė shijojnė ushqime tė shijshme si dhe adhuruesit e verės, e cila sipas mendimit tė shumicės ėshtė mė e mirė nė botė.

Praga-“bukuroshja e zgjuar”

Edhe pse pėr shkak tė komunizmit ky qytet ėshtė konsideruar si “bukuroshja e fjetur” e Evropės sė mesme, Praga ėshtė “zgjuar” papritmas nė shekullin 21 dhe ėshtė i gatshėm pėr vizitorė tė ndryshėm. Pjesėt mė tė vjetra tė ruajtura tė kėtij qyteti datojnė nga shekulli 12, ndėrsa rrugėt e ngushta, kėshtjellat mesjetare dhe kishat e panumėrta ju thėrrasin pėr vizitė. A mund tė mendoni mėnyrė mė tė mirė se sa tė shėtisni nė kėtė vend tė kapur pėr dore me partnerin e zgjedhur.

Aty ėshtė edhe ura e Karlit, nė tė cilin puthja garanton dashurinė e pėrjetshme, pastaj sheshet e mrekullueshme, kėshtjella mbretėrore dhe shtėpia e Presidentit. Pėrveē artdashėsve tė cilėt nė rrugėt e kėtij qyteti kėrkojnė gjurmėt e Kafkas apo Kischas, Pragėn e pėlqejnė edhe adhuruesit e birrės, por edhe ata tė klubeve tė shumta dhe cilėsore tė muzikės jazz.

Edinburgh-vendi i fantazive dhe ėndėrrimeve

Duke ditur se nė tė ka jetuar poeti skocez, Robert Burns, i njohur si pionieri i romantizmit, nuk ēudit fakti se Edinburgh, qyteti qė ėshtė nė listėn e UNESCO-s tė trashėgimisė botėrore, pėrshkruhet si vend i vėrtetė pėr ēiftet qė dėshirojnė fantazitė dhe ėndėrrimet. Pjesa mė e veēantė ėshtė ajo e qytetit tė vjetėr, rruga Royal Mile, e cila shtrihet pėrgjatė kėshtjellės sė Edinburghut, rezidenca skoceze e familjes mbretėrore britanike Palace of Holyroodhouse.

Vetėm monumentet historike, shitoret, kafenetė, pubet dhe restorantet nė Royal Mile do tė mund t’ju argėtonin mė shumė se njė javė. Kėtu mund tė mėsoni edhe shumė pėr trashėgiminė e letėrsisė skoceze e cila qė nga tregimet e lashta dhe legjendat shtrihet deri sot. Por, fytyrėn e vėrtetė tė Edinburghut mė sė miri e tregojnė festivalet e tij, sikur festivali i Fringet i dedikuar pėr tė gjitha format e artit.

Nuk duhet shkuar larg qendrės sė qytetit qė tė zbuloni bukuritė natyrore tė Skocisė, pasi qė kėtu ėshtė Holyrood Park, dhe nuk tė habitė e dhėna se shumica e britanikėve nė hulumtimin e zhvilluar sė fundi thanė se para vdekjes gjithqysh dėshirojnė ta vizitojnė pikėrisht Edinburghun.

Firenca-vendi i trashėgimisė kulturore italiane

Duke pasur parasysh se kemi tė bėjmė me qytetin, qė pėrveē njėrės ndėr kuzhinat nė kualitative nė botė dhe verės shumė tė njohur, kėtu ėshtė e vendosur gjysma e trashėgimisė kulturore italiane, dėshmon se ky vend do tė zgjojė tė gjitha shqisat tuaja. Vendi i renesancės, tė dashuruarit do t’i tėrheq me rrugėt e tij romantike, sheshet dhe parqet madhėshtore tė cilėt pėr shkak tė klimės sė lagėsht ėshtė e nevojshme t’i shmangni verės. Me katedralen Duomo dhe njėrėn ndėr galeritė mė tė pasura nė botė sipas vlerave tė veprave artistike, Uffizit, Davidit tė Michelangelos dhe urės Ponte Vecchio, vizitorėt mund tė kėnaqen edhe nė mjedisin e bukur dhe jetėn e natės nėpėr klube, pube dhe koktej bare.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4155
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Qytetet mė tė bukura pėr muajin e mjaltit!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:40

nuk varet vendi ose qyteti se ku i kalon pushimet ne muajin e mjaltit,por varet se kush qendron afer teje;do preferoja edhe nje fshat per muajin e mjaltit,por vetem te jem me njeriun e zemres;nejse keto vende shum te bukura qenkan...
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2765
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi