Te jetosh mbi 100 vjec!

Shko poshtė

Te jetosh mbi 100 vjec!

Mesazh  Vogelushja prej 14.04.10 9:30

[b][img]https://i.servimg.com/u/f63/11/33/63/89/images17.jpg[/img]

Nje grup i mire prej 88 njerezish, 78 gra dhe vetem 10 burra, qe kane kapercyer 110 pranverat (rekord biologjik duke pare qe i kapin 100 vjetet vetem 7 vete ne nje mije). Keshtu, Gerontology Research Group i Los Anxhelos, i drejtuar nga Stephen Coles, gjinekolog i universitetit te Kalifornise me pasionin per studimet e plakjes, ka kerkuar Robert Young, ekspertin qe bashkepunon me organizaten e «Guinness i moshes» per sigurine e moshes se qindvjeēareve te supozuar. Duke bere pikerisht metoden, perveē nevojes se provave te patjetersueshme, nga certifikata e lindjes apo marteses, nga patenta e guides ne certifikaten e lindjes se femijeve.

Nese gjenden deshmi te shkruara «vijuese» mbi jeten e ketyre njerezve, jepet tek mosha e deklaruar. Lista e kalifornianeve sjell ca si shume super te moshuar amerikane, sipas eksperteve europiane, qe lene per te dyshuar dhe bejne te kalohet ne kundersulm. James Vaupel, drejtor i qendres se kerkimeve demografike te Insitutit Max Planck te Rostock, ne Gjermani, dhe Jean-Marie Robine i Inserm te Montepellier, duke iu referuar arkivave te 15 vendeve me te industrializuara, kane mbledhur te dhena mbi 1000 ultraqindvjeēare te mesit te shekullit.

Analiza e tyre e pare do te publikohet ne fund te vitit. Mbetet, megjithate, mungesa e te dhenave te Kinesdhe te nje pjese te mire te Amerikes se Jugut dhe Qendrore, ku ka mundesi te jetojne shume ultraqindvjeēare, per te cilet nuk ka lajme (mes top-te vjeterve gjendet ne vend te 15 Eugenie Blanchard, 112 vjeē, nga Guadalupa, ishulli i Antille franceze). Nje here rekordi mbahej nga amerikania Edna Parker, qe sot eshte 115 vjeē e 203 dite. Kjo ben te mbetet e hapur ēeshtja: cili eshte sekreti i jetes se gjate? Te gjithe e kerkojne. Dikush ne 1997 tentoi, pa sukses, te bente autopsine e francezes Jeanne Louise Calment, qe shenoi rekord, vdiq 122 vjeēe. Por askush nuk gjen pergjigje. Pas shume fjaleve vulen e ka vene Thomas Perls, nga universiteti i Bostonit, ne krye te New England Centenarian Study, qe perveēse ka vertetuar se ne Shtetet e Bashkuara ne 2002 gjendeshin se paku 140 vete mbi 110 vjet, ka publikuar kerkimin e pare te kujdesshem mbi gjendjen e shendetit te 32 veteve mes 110 dhe 119 vjeē. Perls tregon: «Ne gjysmen e rasteve kam gjetur shenja te osteoporozes dhe 90 per qind vuan nga katarata.

Por niveli i autonomise eshte i jashtezakonshem: 41 per qind e ketyre pleqve jane te vetemjaftueshem ose kane nevoje per nje ndihme minimale per t’u lare, ngrene dhe veshur. Aparati kardiovaskular eshte teper i ri: atake te rralla zemre dhe ictus, shume te rralla diabeti dhe Parkinsoni». Studiuesi kalifornian ka bere gjashte autopsi (nga nente te realizuara deri tani) tek mbi njeqindvjeēaret, te fundit pak muaj me pare ne Kolombi tek nje burre 111 vjeē. Asgje nuk eshte publikuar ende nga kjo pune, por Coles i ka treguar revistes ‘Shkenca’ se nuk kane gjetur shenja patologjie tek te vdekshmit: ne pjesen me te madhe te rasteve vdekja e tyre ka ardhur prej «amiloidozave kardiake», nje gjendje shume e rralle tek te rinjte. Tek qelizat kardiake (miocelulat) depozitohen perberje proteinike qe i izolojne duke i ndaluar ato te funksionojne ne xhiron e nje kohe te shkurter.

Siē thuhet: ne njefare pike zemra lodhet se jetuari, (fiket). Kur flitet per superqindvjeēare nuk mund te harrojme ndikimin e gjenetikes: keta njerez jane te rrethuar nga vellezer dhe motra me jetegjate se paku te 10-12 vjeteve krahasuar me mesataren e popullsise. Por ne familje ata ndajne stilin e jetes dhe zakonet e ushqimit: faktoret mjedisore mund te kene nje rol jo te vogel, gjithashtu. Per me teper Perls eshte duke studiuar me Annibale Puca, te poliklinikes Multimedica te Milanos, qe ka analizuar Adn e 500 super te vjeterve te Ēilento-s, zone me jetegjatesi te jashtezakonshme ne Ogliastra ne Sardenje. Puca eshte i bindur se ka gjetur ne gjenin Fox03A, qe rregullon metabolizmin oksidues, «tiparin» qe shpjegon jeten e gjate te ēilentaneve; gjen i pranishem edhe ne popullsine e Okinaves ne Japoni. Por per te kapercyer 110 vjet, mundesisht nuk mjafton nje gen i favorizueshem: duhet edhe me. Sigurisht jo pasuria.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Te jetosh mbi 100 vjec!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:41

shum pamje e bukur;dhe nje gje shum e rralle qenka me then te drejten...
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi