Normat me te cuditshme kulturore!

Shko poshtė

Normat me te cuditshme kulturore!

Mesazh  Vogelushja prej 14.04.10 9:28

[b][img]https://i.servimg.com/u/f63/11/33/63/89/images16.jpg[/img]

Puthja ne faqe mund te jete nje pershendetje normale dhe e thjeshte, por ne nje vend tjeter te botes mund te jete fyerje e madhe. Ne kohet e sotme njerezit udhetojne gjithnje e me shume per turizem dhe biznes ne vende te tjera, ndaj eshte e nevojshme qe gjithmone te merret informacion per vendin drejt te cilit po udhetohet. Kur udhetoni ne Argjentine duhet te keni parasysh se argjentinasit kane nje koncept te tyrin per hapesiren personale dhe njihen si njerez qe te qendrojne shume afer kur te flasin.

Ndonjehere dhe mund t’ju prekin rrobat kur flisni. Po te terhiqeni mbrapsht do duket sikur po i fyeni dhe ata menjehere do terhiqen per t’ju lene me hapesire, thote Cynthua Lett, konsulente e etiketes ne sjellje. Kina eshte nje prej atyre vendeve qe ka nje sere rregullash e sjelljes qe duhen pasur parasysh ne menyre qe te mos hysh ne probleme. Nje prej tyre eshte qe nuk duhet pershendetur kurre nje homolog kinez me emrin e tyre te pare. Duhet perdorur gjithnje mbiemri i tyre dhe titulli. Duhet pasur parasysh qe emrat e tyre shkruhen gjithnje me mbiemer para. E premtja eshte nje dite lutjesh dhe per myslimanet ne vendet e Lindjes se Mesme eshte dite pushimi, ndaj nese doni te udhetoni per pune nuk duhet te planifikoni takime ose konferenca ne kete dite. Gjithashtu, kini parasysh se gjate muajit te Ramazanit, myslimanet nuk hane ose pine nga lindja e diellit ne perendim, ndaj s’duhet ta beni as ju ne publik nje gje te tille. Pergjithesisht amerikanet kane reputacionin se jane tejet miqesore, edhe ne takimet e punes. Sigurisht nuk lene menjane prekjet fizike.

Por, francezet nuk jane keshtu. Ju do fitoni me shume respekt nese dukeni te permbajtur. Francezet zakonisht e barazojne mungesen e rezervimit dhe qendrimin miqesor me mungesen e sinqeritetit. Mos ngaterroni fjalet per jo dhe po. Gjuha greke shprehet shume me xheste dhe nese shihni nje vendas teksa flet mund te ngaterroheni. “Jo” eshte kercitja e gjuhes e shoqeruar me vetullat e ngritura. Ndersa per “po” vendasit anojne koken poshte e me pas anash. eshte shume e thjeshte te ngaterrohen dy fjalet, por nese i vini re me kujdes mund te mesoni shume shpejt t’i dalloni. India, njesoj si Kina eshte nje prej atyre vendeve ku duhet pasur shume kujdes me sjelljen, edhe nese udhetoni si turist, edhe nese udhetoni per une atje. Nese pa dashje i shkelni apo prekni kemben dikujt kerkoni falje me njehere. Indianet e konsiderojne kemben te papaster ndaj prekja e kembes se dikujt eshte nje fyerje shume e rende. Nese ju ftojne per darke pergatituni te lini kepucet jashte deres. Ne Japoni nuk ekziston ne pune nje e premte, ku ju mund te visheni ne forme me praktike se ditet e tjera. Veshjet e punes duhet te jene jashtezakonisht shume konservatore.

Femrat nuk duhet te veshin kurre pantallona dhe taka te larta, ne menyre qe te mos behen me te gjata se meshkujt. Gjithashtu, te frysh hundet ne publik ne Japoni konsiderohet nje gafe shume e rende. Ne Rusi, normat e miresjelljes kane lidhje me pijen. Nese jeni ne Rusi nuk duhet te refuzoni kurre kur ju ofrojne per te pire. Ruset i bejne shpesh darkat e biznesit shoqeruar me nje doze te konsiderueshme vodke dhe refuzimi i nje gote eshte fyerje per mikpritjen e tyre. Kjo ndodh para se te diskutohet per biznes, ndaj kini kujdes me sasine e alkolit qe konsumoni. Arabia Saudite gjithashtu futet ne vendet problematike, per sa i perket respektimi te rregullave lokale e normave kulturore. Nese jeni femer dhe udhetoni ne Arabine Saudite duhet te keni parasysh se s’duhet t’i zgjasni kurre doren nje biznesmeni mashkull, nese ai s’e zgjat vete doren i pari. Myslimanet e devotshem nuk i prekin femrat qe s’i kane te familjes.

Zakone te ēuditshme ne bote

- Ne Gjermani nuk duhet diskutuar per sport sepse kjo konsiderohet mungese edukate.
- Ne Rusi vodka konsiderohet si pjese e natyrshme e jetes dhe refuzimi i saj konsiderohet fyes.
- Ne Japoni, Kine, Arabine Saudite dhe France eshte e palejueshme qe te fryni hundet ne publik.
- Ne Nepal, mos hyni ne tempuj ose mos beni foto pa marre leje me pare.
- Ne shume vende aziatike, si Kina te tregosh me gisht diēka konsiderohet si mungese e theksuar edukate.
- Ne Indonezi, te dyja duart mbahen mbi tavoline gjate ngrenies.

Normat me te ēuditshme kulturore

Argjentine

Kur udhetoni ne Argjentine duhet te keni parasysh se argjentinasit kane nje koncept te tyrin per hapesiren personale dhe njihen si njerez qe te qendrojne shume afer kur te flasin. Ndonjehere dhe mund t’ju prekin rrobat kur flisni. Po te terhiqeni mbrapsht do duket sikur po i fyeni dhe ata menjehere do terhiqen per t’ju lene me hapesire, thote Cynthua Lett, konsulente e etiketes ne sjellje.

Brazil

Mbani syte e hapur per fjalen “jeto”, e cila nganjehere perdoret per te thyer rregullat, ne kuptimin qe asgje s’eshte e shkruar ne gur. Shpesh brazilianet e perdorin kete fjale me shaka, duke qene se ata jane njerez shume optimiste dhe kjo eshte menyra e tyre per te zgjidhur problemet. Atyre u pelqen te mendojne se ka nje zgjidhje per gjithēka.

Kine

Kina eshte nje prej atyre vendeve qe ka nje sere rregullash e sjelljes qe duhen pasur parasysh ne menyre qe te mos hysh ne probleme. Nje prej tyre eshte qe nuk duhet pershendetur kurre nje homolog kinez me emrin e tyre te pare. Duhet perdorur gjithnje mbiemri i tyre dhe titulli. Duhet pasur parasysh qe emrat E tyre shkruhen gjithnje me mbiemer para.

Dubai

E premtja eshte nje dite lutjesh dhe per myslimanet ne vendet e Lindjes se Mesme eshte dite pushimi, ndaj nese doni te udhetoni per pune nuk duhet te planifikoni takime ose konferenca ne kete dite. Gjithashtu, kini parasysh se gjate muajit te Ramazanit, myslimanet nuk hane ose pine nga lindja e diellit ne perendim, ndaj s’duhet ta beni as ju ne publik nje gje te tille.

France

Pergjithesisht amerikanet kane reputacionin se jane tejet miqesore, edhe ne takimet e punes. Sigurisht nuk lene menjane prekjet fizike. Por, francezet nuk jane keshtu. Ju do fitoni me shume respekt nese dukeni te permbajtur. Francezet zakonisht e barazojne mungesen e rezervimit dhe qendrimin miqesor me mungesen e sinqeritetit.

Greqi

Mos ngaterroni fjalet per jo dhe po. Gjuha greke shprehet shume me xheste dhe nese shihni nje vendas teksa flet mund te ngaterroheni. “Jo” eshte kercitja e gjuhes e shoqeruar me vetullat e ngritura. Ndersa per “po” vendasit anojne koken poshte e me pas anash. eshte shume e thjeshte te ngaterrohen dy fjalet, por nese i vini re me kujdes mund te mesoni shume shpejt t’i dalloni.

Indi

India, njesoj si Kina eshte nje prej atyre vendeve ku duhet pasur shume kujdes me sjelljen, edhe nese udhetoni si turist, edhe nese udhetoni per une atje. Nese pa dashje i shkelni apo prekni kemben dikujt kerkoni falje me njehere. Indianet e konsiderojne kemben te papaster ndaj prekja e kembes se dikujt eshte nje fyerje shume e rende. Nese ju ftojne per darke pergatituni te lini kepucet jashte deres.

Japoni

Ne Japoni nuk ekziston ne pune nje e premte, ku ju mund te visheni ne forme me praktike se ditet e tjera. Veshjet e punes duhet te jene jashtezakonisht shume konservatore. Femrat nuk duhet te veshin kurre pantallona dhe taka te larta, ne menyre qe te mos behen me te gjata se meshkujt. Gjithashtu, te frysh hundet ne publik ne Japoni konsiderohet nje gafe shume e rende.

Rusi

Ne Rusi, normat e miresjelljes kane lidhje me pijen. Nese jeni ne Rusi nuk duhet te refuzoni kurre kur ju ofrojne per te pire. Ruset i bejne shpesh darkat e biznesit shoqeruar me nje doze te konsiderueshme vodke dhe refuzimi i nje gote eshte fyerje per mikpritjen e tyre. Kjo ndodh para se te diskutohet per biznes, ndaj kini kujdes me sasine e alkolit qe konsumoni.

Arabia Saudite

Arabia Saudite gjithashtu futet ne vendet problematike, per sa i perket respektimi te rregullave lokale e normave kulturore. Nese jeni femer dhe udhetoni ne Arabine Saudite duhet te keni parasysh se s’duhet t’i zgjasni kurre doren nje biznesmeni mashkull, nese ai s’e zgjat vete doren i pari. Myslimanet e devotshem nuk i prekin femrat qe s’i kane te familjes.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Normat me te cuditshme kulturore!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:42

keto me te vertet qe jan vende te cuditshme;leje pastaj normat...
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi