Gratė ishin prodhueset e para tė birrės!

Shko poshtė

Gratė ishin prodhueset e para tė birrės!

Mesazh  Vogelushja prej 14.04.10 9:27

[b][img]https://i.servimg.com/u/f63/11/33/63/89/images15.jpg[/img]

Edhe pse birra nė shoqėrinė e sotme njihet pėr kėnaqėsitė mė tė mėdha qė u ofron meshkujve, zbulimi i ri tregon se gratė kanė luajtur njė rol jetik nė historinė e saj.Historiani Jane Pejton tha se para mijėra vjetėsh vetėm femrave u ėshtė lejuar tė pijnė birrė duke pėrgėnjeshtruan kėshtu qėndrimiin se birra ėshtė pije e mashkujve.

Edhe pse birra sot identifikohet me meshkujt, sipas Patonit, deri para 200 vjetėve kjo pije konsiderohej se ėshtė ushqyese dhe pėr kete shkak ishte nėn "autoritetin" e grave. Rreth 7000 vjet mė parė nė shtetin e Sumerėve nė Mesopotami, aftėsia e grave pėr tė bėrė birra ishte aq e rėndėsishme qė lejohet vetėm ato tė pėrgatisnin kėtė pije dhe ta mbanin nė taverna. Pėrveē nė Mesopotami, nė pothuajse ēdo shoqėri tė lashtė besohet se birra ishte dhuratė e perėndeshave dhe e zotave. Nė mes tė shekullit tė tetė dhe dhjetė, vikingėt plaēkitėn Evropėn dhe kėtė e bėnė pikėrisht pėr shkak se gratė ishin nėn ndikimin e birrės, tė cilėn e prodhonin ato dhe pėr shkak se nė kulturėn evropiane prodhimi i birrės ishte njė detyrė pėr gra.

E njėjta gjė ishte edhe ne Angli, ku gratė ishin prodhuese tė birrės duke sjellė tė ardhura shtesė pėr familjet e tyre nga kjo prodhimtari. Ajo ishte njė pije popullore nė mesin e popullatės femėrore, dhe ka tė dhėna qė sugjerojnė se Mbretėresha Elizabeta I kėtė pije e ka konsumuar rregullisht pėr mėngjes. Ardhjen e revolucionit industrial nė fund tė shekullit 18 , njė mėnyrė e re e prodhimit tė birrės reduktoi rolin e grave, nė mėnyrė qė ai pėrfundimisht u la nė harresė. Meshkujt kanė filluar tė pėrdorin atė shpesh dhe prej asaj kohe kjo merret si pėrparėsi e mashkujve. "Unė e di qė njerėzit do tė tronditen kur ta dėgjojnė kėtė, por ata kanė nevojė pėr gra dhe duhet tė falenderojnė ato qė ishin prodhueset e para tė birrės," tha Jane Paton.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gratė ishin prodhueset e para tė birrės!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:43

e habitshme;lodhen grat e shkreta duke e prodhuar dhe burrat e marrin te gatshme per ta pire..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi