Pijet e ftohura mirė janė ideale pėr piknik dhe argėtim!

Shko poshtė

Pijet e ftohura mirė janė ideale pėr piknik dhe argėtim!

Mesazh  Vogelushja prej 14.04.10 8:26

[b][img]https://i.servimg.com/u/f63/11/33/63/89/images13.jpg[/img]

Pėrfundimisht ka ardhur pranvera dhe, me tė – edhe ditėt e nxehta. Njė kohė e pėrkryer pėr piknik, do tė thoshte dikush Pijet e ftohura mirė janė pjesa kryesore e argėtimit pranveror nė ambient tė hapur. Pėr ruajtjen e temperaturės optimale mund tė shėrbejnė frigoriferėt e vegjėl tė dorės dhe shishet termos. Por, pėr servim, njė enė e bukur e metaltė, e mbushur me akull, do tė duket shumė mė mirė. Ajo ėshtė edhe praktike. Nė tė mund tė lini shishet e lėngjeve pėr mysafirėt, kur tė kanė etje.

Nėse vendosni pėr piknik nė plazh, atėherė me rėndėsi ėshtė qė edhe ushqimi qė e merrni me vete, tė jetė mjaft i ftohtė. Ēantat ftohėse me izolim tė mirė mund ta ruajnė temperaturėn e duhur tė ushqimeve edhe pa shtimin e akullit, por pėr ēdo rast, mund tė futni nė tė edhe disa “patronė” tė ftohur, qė i keni mbushur mė parė me ujė dhe i keni ftohur. Nėse futni ushqimet nė enė tė qėndrueshme ndaj ujit, atėherė mbi to mund tė qitni edhe disa katrorė tė akullit. Sidomos duhet tė keni kujdes me produktet e qumėshtit dhe me majonezė, tė cilat, nėse rrinė nė tė nxehtė, mund tė bėhen ambient i mirė pėr zhvillimin e baktereve tė rrezikshme.

Pėr ēdo rast, ėshtė mirė qė me vete tė merrni edhe pak ushqime grimcuese, tė cilat nuk kėrkojnė qė tė ftohen. Pemėt e terura dhe pemėt me gėzhojė janė zgjidhje e mirė. Nėse nė piknik shkoni ditėn, mos harroni qė me vete ta merrni edhe kremin me faktor mbrojtės, si dhe syzat e diellit. Mė vonė, kur tė nxehet moti edhe mė shumė, nė orėt e mbrėmjes do tė nevojitet edhe ndonjė preparat pėr mbrojtje kundėr pickimit tė mushkonjave. Mirė ėshtė qė me vete tė merrni edhe rroba rezervė, diēka pėr tė lexuar dhe njė fotoaparat.[/b]
avatar
Vogelushja
Admin
Admin

Female
Numri i postimeve : 233
Age : 33
Location : Nėpėr Ėndrra
Job/hobbies : Internet
Pikėt : 4118
Reputation : 1
Registration date : 12/03/2008

http://www.botashqiptareforum.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pijet e ftohura mirė janė ideale pėr piknik dhe argėtim!

Mesazh  KingiaBurrel prej 23.06.12 14:44

sidomos kur je me dike qe ta don zemra;ah sa te shijojn me then te drejten..
avatar
KingiaBurrel
Vip
Vip

Female
Numri i postimeve : 203
Age : 23
Location : Qyteti i Gangstereve(Burreli)
Job/hobbies : Te shoh lot dhe gjak ne syte e rivales
Humor : Te qaft jotom/....
Pikėt : 2728
Reputation : 0
Registration date : 23/06/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi