A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:52

GJYSHIT TIM
Nėpėr ndeja kudo qė qėlloj
Fjalė tė mira pėr ty dėgjoj
Fotot tuaja shpesh i shikoj
Krenar emrin ta trashėgoj
Kur mė thėrrasin mua Bafti
U shkon mendja gjithė te ti
Edhe faqet m’i ledhatojnė
Veprėn tėnde e kujtojnė
Mė urojnė jetė e shėndet
A thua gjyshit do t’i ngjet
Unė pėrgjigjem me krenari
Se do ta ndjek rrugėn e tij
Page 21
- 41 -
Gjyshi im nuk pate fat
Qė ti tė jetoje mė gjatė
Tė betohen nė flamur
S’ta njollos emrin kurr
Bafti Krasniqi
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A MUND TĖ HESHTET-BAFTI KRASNIQI

Mesazh  shaban cakolli prej 08.02.10 17:53

XHAXHAIT TIM
Viti 1937, vit i lindjes sate
Fėmijėri shumė tė rėndė pate
Pate jetė me shumė mundime
Xhaxhi im, bir i Vllasės trime
Qė kur shqiptove fjalėt e para
Dukej se do tė prihet e mbara
Fillove tė shkruash me gur nė tokė
Dhe gjithė ishe i dalluar ndėr shokė
Nė Ramabajė shkronjat e para i mėsove
- 42 -
Ndėr shumė gjenerata gjithė u dallove
Pėr njė vit nga dy klasė i mbaroje
Edhe pse nė gjuhėn joamtare mėsoje
Si nxėnės shembullor dhe shumė i dlirė
Te fėmijėt e lagjės ndikove pėr tė mirė
Ta kishin lakmi rrugės sate tė shkonin
Tė merrnin dije, sa mė shumė tė mėsonin
Kur mbarove filloren pate breng tė madhe
Familja ishte e varfėr dhe me shumė halle
Dėshira yte e flakėt qė kishe pėr shkollim
Tė bėri tė pathyeshėm pa asnjė dyshim
Ishe i vogėl, por me zemėr tė madhe
Ia mėsyve Hogoshit, shkollėn s’e ndale
Bėje rrugė tė gjatė nėpėr borė e shi
Shumėkush habitej, por ta kish lakmi
Nga Vllasa nė Hogosh pėrdit udhėtoje
Qė nė gjuhėn e nėnės mėsimin ta mėsoje
Prindėrit e gjyshi mė vonė kanė treguar
Se shpesh nė mullinj natėn e ke kaluar
Pėrveē qė ndonjė shok shpirtbardh
Nė shtėpi si mysafir qė tė ka marrė
Fitove simpati nė atė rrethinė tė re
Sepse pėrveē mėsimit kishe dhe ide
Ide tė gjuhės, tė kombit dhe pėrparimit
Page 22
- 43 -
Se ato arrihen vetėm pėrmes mėsimit
Ide qė ishin tė pakta thuaja ēdo kund
Si rrezet e Diellit diku nė pafund
Sapo semimaturėn e pate mbaruar
U ktheve nė vendlindje pėr tė punuar
Ndaj aso kohe ishe shumė i kėrkuar
Shkrojnat shqipe pėr tė na i mėsuar
Ishte kėnaqėsi pėr familje e fshat
Pėr voglush e voglushe ishte fat
Tė mėsonin shqip-gjuhėn amtare
Nė vend tė bukvarit me abetare
Nė mua mbolle farėn e dashurisė
Qė t’i rrekem mėsimit e diturisė
Kujdeseshe pėr mua sikur pėr bir
Kur i kujtoi mė duket vėshtirė
Entuziazmi ytė, puna e paparė
Bėri qė tė donin njerėzit mbarė
Fitove respekt, nė popull simpati
Qė tė pėrcolli deri nė vdekshmėri
Edhe nė politikė u bėre shumė aktiv
T’i ndihmosh njerėzit nė pėrspektivė
Por pėr disa qe bėrė si hala nė sy
Si langoj tė qartur ta patėn mėsy
Si atak i parė tė larguan nga partia
- 44 -
Qė tė pasojnė edhe shumė tė kėqija
T’i morėn armėt, banesėn ta morėn
Sepse i ligu kurr s’din ta ndalė dorėn
Edhe disa qė shtirenshin si miq
Tė bėnin leqe, tregoheshin tė ligj
Ishe i pathyeshėn, tepėr stoik
Tė ligut i lig, mikut i thoshe mik
Shkove si burrat nė tjetrėn botė
Mundi yt xhaxha s’ka shkuar kot
Tė kujtojmė me mall, o xhaxhi im
Mirė u pafshin xhaxhi nė amshim
Gani Krasniqi
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi