FĖMIJĖVE NĖ MĖRGIM T“JU OFROJMĖ USHQIM SHPIRTĖROR QĖ DO TĖ NDALOJNĖ ASIMILIMIN

Shko poshtė

FĖMIJĖVE NĖ MĖRGIM T“JU OFROJMĖ USHQIM SHPIRTĖROR QĖ DO TĖ NDALOJNĖ ASIMILIMIN

Mesazh  shaban cakolli prej 11.12.09 18:49

FĖMIJĖVE NĖ MĖRGIM T“JU OFROJMĖ USHQIM SHPIRTĖROR QĖ DO TĖ NDALOJNĖ ASIMILIMIN

Shkruan:Shaban Cakolli


Fėmijėt janė ajo pjesė e mėrgatės shqiptare pėr tė cilėt ne do tė duhej tė kishim kujdes mė tė madh,nėse nesėr duam tė mbijetojmė si diasporė shqiptare.


Duke iu ofruar mjė ushqim shpirtėror shqiptar,por tė konsumueshėm e tė shijueshėm pėr rrethanat nė tė cilat jetojnė ata,ne do tė bėnim qė fėmijėt tanė tė mos i harrojnė rrėnjet e tyre.


Kjo mund tė bėhet,kjo duhet tė bėhet,por rolin kryesor nė edukimin e fėmijėve tanė nė frymėn kombėtare e lozin fillimisht prindėrit,mėsuesit e shkollave me mėsim plotėsues nė shkollat shqipe tė diasporės,
por kėsaj pėrgjegjėsie nuk mund tė i ikin as intelektualėt e rrethit.

Fėmijėt tanė janė engjuj tė pa njollosur,ata nuk erdhėn kėtu me fajin e tyre,por rrethanat nė tė cilat ne jetonim dikur nėn kėmbėn pushtuese i detyruan shumė shqiptarė tė braktisnin atdheun e tyre,kush pėr rrethanat e krijuara politike dhe ekonomike,ku

dhe ata morėn familjet dhe fėmijėt e tyre me vete.Fėmiu ynė kėtu do fillon jetėn e vet nė njė rreth tė huaj,nė njė kulturė ,shoqėri dhe gjuhė tė huaj,po
nuk gjeti mbėshtetje nga prindėrit,mėsimdhėnėsit e shkollave shqipe,mund tė rrėshqet,joshet dhe adaptohet nė njė shoqėri tė huaj tė pa njohur pėr te,nė njė
kulturė krejt tjetėr,dhe ngadal por sigurt do tė bie nė grackėn e mortajės sė zezė tė ashtu quajturit asimilim,i cili gllabėron qetė dhe pa diktueshėm,por
kur tė gllabėroj fillimisht ndjen pasojat prindi,pse jo pastaj shoqėria dhe atdheu.Fėmijėve nė diasporė nėse nuk ua ngulitim me kohė nė kokė dhe zemėr dashurinė pėr atdheun dhe kombin,pėr kulturėn dhe traditėn,pėr shkollėn dhe gjuhėn
ai fėmijė ėshtė i asimiluar.Andaj patriot tė jesh ėshtė mirė,por nuk mund tė quhet patriot ai prind qė nuk e dėrgon fėmiun e vet nė shkollėn e gjuhės amtare,sepse mu nga kėtufillon patriotizmi.

Mėrgata jonė asesi nuk guxon tė bie nė amullinė organizative,njė mėrgatė qė paguan mjetet e saja pėr bashkimin e shqiptarėve nė klube,tė cilat do tė i pėrdornin si ambiente ku pihet qaj,tymoset dhe bėhet vend frekuentimi i tipave tė dyshimtė.

Neve na duhet njė organizim krejt tjetėr,njė organizim pėr tė shpėrnda intelegjencėn e re qė formohet nėpėr Univerzitetet europiane tė e bartim nė mesin e shoqėrisė sonė.Kėshtu te evropianėt lėmė njė imazh se jemi njė popull intelegjent,unė nuk them se mėrgata jonė duhet tė depolitizohet si thonė disa,pėrkundrazi,
mė duket se ėshtė koha pėr njė diasporė shqiptare tė organizuar politikisht, por para sė gjithash mbi bazatė kulturės sonė kombėtare, mbi baza lobimi pėr Shqipėrinė dhe Kosovėn,sepse njė diasporė e organizuar mirė mund tė jep njė kontribut tė madh pėr atdheun,vatrat tona
nje kontribut jo vetėm material,por edhe kulturor dhe arsimor.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3789
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi