Tuneli i Kalimashit, shembja krijoi njė shpellė 120 metra tė lartė

Shko poshtė

Tuneli i Kalimashit, shembja krijoi njė shpellė 120 metra tė lartė

Mesazh  mjeshtri prej 06.11.09 23:27

KUKĖS- Frikė dhe pasiguri nė tunelin e Kalimashit. Askush nuk ėshtė nė gjendje tė thotė se si do tė ndėrhyhet pėr largimin e dherave tė shumta qė zunė tunelin nga shembja masive e malit. Ėshtė krijuar njė shpellė e lartė 120 metra nė kilometrin e dytė tė pjesės veriore tė tunelit. Punėtorėt nuk mund tė hyjė nė tunel pasi dridhjet e tokės vazhdojnė dhe bashkė me to frika e shembjeve tė tjera.


Shembja e madhe ndodhi mbrėmė rreth orės 20:00 dhe fatmirėsish nuk mori jetė njerėzit. Punėtorėt kanė qenė me fat, por edhe janė vetėmbrojtur. Tė gjithė punėtorėt janė larguar disa orė mė parė, kur ndodhi njė tronditje e fortė e ngjashme me tėrmetin, por jo me rreze tė gjerė veprimi. Mė pas masivi i malit u shkreh nė tunel. Lajmi u dha nga punėtorėt. Edhe ata vetėn nė koefidencė. Firma ndėrtuese Bechtel-Enka nuk ka bėrė asnjė njoftim pėr kėtė ngjarje aksidentale nė veprėn mė tė madhe publike qė po ndėrtohet nė vend, ku po derdhen miliona lekė tė taksapaguesve shqiptarė.


Kur kanė kaluar disa orė nga shembja e madhe nė tunel, theksojmė shembja e madhe, pasi shembje tė vogla ka pasur gjatė gjithė kohės sė punimeve, makina tė mėdha janė vėnė nė hyrje-daljen e tij. Punėtorėt qė kanė qenė nė galeri mbrėmjen e sė enjtes, thonė se shembja ėshtė shumė e madhe. Ajo ka ndodhur nė njė gjatėsi prej 100 metrash lineare dhe hinka e krijuar (hapėsira e shembjes) ėshtė afro 120 metra e lartė.

mjeshtri
Antarė/e
Antarė/e

Numri i postimeve : 5
Pikėt : 3371
Reputation : 0
Registration date : 06/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi