SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:38

NJĖ DEGĖ ULLIRI DHE NJĖ GUR

Shqiptarit nga Ēamėria, Enver Kurli


Nė kullėn e gurit

Varur nė trarėt e nxirė

Njė daulle e shqyer rri

Me ēampare tė ndryshkura.

Enverit dhinė qė ēalonte

Ia prenė katilėt grekė

Nga lėkura e saj

Njė copė e bėri ēantė krahu

Me tjetrėn qepi daullen e shqyer

Nė ēantėn me lėkurė dhie

Enveri futi njė degė ulliri

Njė gur e njė grusht dhe

Detin Jon e la me valė tė tėrbuara

Qershitė e lakuara deri nė dhe

Nė livadhin e pakositur

Plot dardha e mollė

Qė dukeshin si pikturė e Da Vinēit

Nė atelienė e furtunave

Duke ikur nga Ēamėria

Enverit ende i kujtohen:

Hingėllima e kalit tė bardhė

Gjėma kur e vranė Selmanin

Dasmat dhe vdekjet

Varret dhe djepat

Vallja dhe kėnga Ēame

Dheu Deti Jon dhe Ēamėria

Njė degė ulliri ia dha nėnės

Me gjethe si krahė shqiponje

I tha ta vejė nė arkė

Aroma le ta dehė nė kapilare gjaku

Lotėt mos t’i bien nė dheun e rinuar

E babait i solli njė gur

Pėr ta ndie zėrin

E themeleve tė mbetura shkret

Dhe me sy tė pėrlotur

Ta shikojė gjeografinė e truallit.

E rėndė ishte

Ajo degė ulliri

Sa bjeshka

Sa guri

Sa dielli

Sa hiri

Sa flaka e Ēamėrisė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:39

VALLJA ME SHAMIA PREJ FLAKE

“Po vin krushqit rrethit malit,

Rexha i nanės n`grazhd tė kalit”

Popullore


Vraēi e hante frenin me dhėmbė

I ra me patkoin e ri nė ballė e hingėlloi

I ēoi peshė dasmorėt

Kush e di nga dhimbja

Apo krenohej me patkoin vrastar

Ēou Rexho, ēou

Herė gjoku herė vraēi

Dasmat na i kthejnė nė vdekje

Buzėqeshjet pėlcasin nga lotėt

E nė vallet e pakryera

Digjen shamitė prej flake

Nėn krismat kur vraēi shqelmon

Pėr lotėt e nėnės

Pėr nusen pa dhėndėr.

Pėr dhėndrin nė grazhdin e gjokut
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:39

SI E NJOHA FAMILJEN ARBĖRESHE


Plakun e njoha nė vijat e ballit

Skalitur nga kėsula e bardhė

Loken me shallin mbaruar nė vegjė

Dhe opingat e lėkurės plot gėrsheta

Arbėreshen e bukur e njoha

Nė vallen ”Syrin e kam pėr nishan”

Dhe me bluzėn plot me shqiponja

Kur hidhej e pėrdridhej si flutur

Familjen Arbėreshe e njoha

Kur e ruante gjeografinė e atdheut
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:39

NĖNAT E PĖRLOTURA


Edhe pėrtej shkretėtirės

Nėnat

Nė Lėndinėn e Pikėllimit

Si tufa tė zeza reshė.

Te njė mur me gur bjeshke

I varin do portrete

Nė korniza tė zeza

Nėnat i presin:

Burrat djemtė nuset

Mbesat ... dallėndyshet

Nėpėr asfaltin e zi

Ecin e ecin

E s’i luten as Zotit

Dhe me thonj gėrmojnė

Edhe te rrapi i qarė

Edhe te lisat e prerė

Edhe te gurėt e thyer

Nėnave tė pėrlotura

Kur u shėrohen sytė

Kur u terėn lotėt

SHKOLLA E DJEGUR


Edhe Shota mėsoi nė istikame

Alfabetin e shkroi nė gur

Kush tha se trupin e Gjergj Fishtės

E kanė hedhur nė lumė.

Kur e varrosėn Shaban Polluzhėn

Nėn akull dielli nxehte pishė.

Kur digjeshin shkollat

Korbat i zinte gjaku i zi.

Te shkolla e djegur

Mėsuesi pa ditar

Me syze tė thyera

Thirr nxėnėsit e ulur nė hi.

Ku ėshtė Liridona Agoni Drita

Burimi Shqiponja Guri

Arbėri Arbėresha Ēlirimi

Ēlirimtarja Qėndresa Qėndrimi

Ti Flakon

Ēka mban nė duar

Pak hi po e ruaj

Mėsues i dashur

Hirin e Abetares mbaj

E ti Mimoza

Pse je pėrgjakur kėshtu

Mėsues

U bėra varrmihėse

Varrosa engjėj

Kam gėrryer dhe me thonj

Kam mbuluar trupa me dhe

Me kėta grushte tė vegjėl

Qė vetėm ne e shkolla e djegur

Tė mbijetojmė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:40

NĖNAT E TĖ PAGJETURVE


Nė njėrėn dorė mbajnė

I vendosin varr mbi varr

Nė tjetrėn bėjnė ADN-nė

E unazave tė fejesės

Zinxhirėve tė kromozomeve

Tė shkrumbuara nėpėr zjarre

Me thonj gėrmojnė nėn rrėnjė

Atyre nėn dhe u falin ledhatime

E pėrmallime nėnash

Nėnat nė asnjė pranverė

Nuk ankohen pėr thatėsi

Nėpėr lumenj lotėsh

Mbysin vajet dhe durimin

Nė tavolinat prej guri

Mjekėt bėjnė ADN-nė e nuseve

Djegur nė dasmat e pėrflakura.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:40

KĖPUCA BUZĖ DETIT


Njė grua me shami ngjyrė deti

Qė kishte lidhur tri nyjė nė fyt

E pyeta sa larg ėshtė Otranto.

Shikoj rreth e rrotull detin

Ma pėrkėdheli dorėn

Sikur njė Nėnė e trembur ofshani:

Shumė i thellė ėshtė Otranto

Dhe valėt pėrkundnin

Kėpucėn numėr dyzet e dy

Tė djalit tė saj tė martuar

Me nuse Gomonėn
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:40

ZGJIMI NĖ AGIMET E VONUARA


Ēamėri

Je zjarr je flakė

Je gjaku qė s`shter

Nga gurra Iliri

Vėllai dergjet nėn lėkurėn

E ogiēit tė vrarė

Lisi me pesė degė tė prera

Me pesė ujėvare gjaku zvarrė.

Nė kullat pa dyer

Nėpėr dritaret e thyera

Hyn e dalin shpendkeq

E nė foletė e kukuvajkave

Rrotull janė gjarpinj tė zi

Presin meny prej mish zogu

Ēamėri

Zgjohu

Nė agimet e vonuara

O sot o kurrė

Sepse pėlcet

Edhe orbita e diellit.

Ēamėri

Zgjohu nė shekullin e ri

T’i arnojmė plagėt

Me nga njė fanfare drite.

Pėr ta parė fillin e agut

Mos bėj gjumė as nė terr.

Zgjohu

Zonja e rėndė Ēamėri

Bėhu nė orbitė rreze drite

E diellit tonė tė ri
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:41

E KAM NJĖ SHTĖPI


E ngrita njė kullė prej guri

Tė mos mbesin zogjtė

Nė furtuna detesh

Kurrė s`mund tė mė thuash

Qyqe rremi

E kam gravuar nė mermer

Adresėn e shtėpisė.

Nė udhė tė paudhė nuk mbeta

Pragun e mora nga kulla e gjyshit

Nė plasaritje betejash

Me histori tė pashkelur
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:41

TRUNGU ME PESĖ DEGĖ


Lulen e kėputur

E kanė hedhė nė lumė

Ajo nėpėr valė

Nėpėr dallgė dhe unė

Lulja nė lumin e ngrirė

Unė i tharė nė erė

Ajo me blerim tė vyshkur

Unė pa stinėn pranverė

Lulja e kėputur

Nėpėr dallgė e valė

Trungu im i prerė

Nė pesė degė i ndarė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:41

E KAM NJĖ ATDHE


E kam njė shtėpi

Njė shtėpi prej guri

Nga zjarri kur u dogj

Lindi prapė Flamuri

E kam njė kala

Njė kala prej shkėmbi

As shkrumbi as hiri

Nuk e luajnė vendi.

E kam njė fole

Pėr zogjtė shtegtarė

Nė Lladrocin rrėzė Dielli

Lule dhe behar.

E kam njė Atdhe

Mbėshtjellė me liri

E kam njė Atdhe

Atdheun tim Shqipėrinė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:42

[i]VASHA SY SHKRUAR


Bari me dele isha

Syshkruara u turbullonte lumin

Qengjave tė etur

Prita e prita

Kur u kthjell uji

E pashė buzėqeshjen e saj

Nėpėr rrjedhėn e gurrės.

Shkova te Kroi i Gurit

Edhe aty buzėqeshja e saj

Mė tha m“i mbaj gėrshetat

Sepse dua tė pi ujė

Kur ia shtrėngova me duar

M’u duk se zura ylberin.

Atėherė u turbullua

Edhe Kroi i Gurit

Djalo, mė tha

Pije lotin tim tė kthjelltė

Qė ta shuash etjen
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:42

UNĖ DHE VASHA


Kur vasha e lanė shaminė

Nė ujin e gurrės

Zemra mė bėhet mal

Atėherė shndėrrohem

Nė blerim lulesh

Qė ajo tė mė kėputė

Qė ajo tė mė merr erė

Gurrė kroi bėhem

Qė ajo t’i lajė faqe e sy

Buzė e gushė

Dhe tė buzėqeshė

E unė ta gudulis lehtė

Nė sy faqe buzė e gushė

Tė mos ndahemi kurrė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:42

BĖHEM FOTOSINTEZĖ DRITE


Kur tė zė cunami i detit

Mė thirr

Se bėhem digė prej guri

Mos tė herrin furtunat.

Kur ke dhimbje

Bėhem loti yt

Nė gjethet e trėndafilit

Fotosintezė drite bėhem

Kur tė vriten gazi edhe loti

Mė thirr tė ta pushoj dhimbjen

Tė ta shėroj harenė e djegur
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:43

DY KĖNGĖ A DY LOT


Dy kėngė

Pėr zogun nė kafaz

Dy

Pėr vashėn

Pėr gjergjefin e saj

Dy dhimbje

Pėr ty

Nė burgun e pa thurur.

Dy mallkime

Pėr farėn e keqe

Dy buzėqeshje

Pėr fillimin e dashurisė

Dy kėngė

Shumė kėngė

Asnjė pikė loti
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:43

UNĖ DASHUROVA


Cilėn poezi t’ia them tė dashurės

Nuk mund tė digjem

Pėrditė pėr tė si qiri i Naimit

Poetėt e kėtij shekulli

Me ngrohje globale

Shkruajnė pėr ata qė s’vdiqėn

E vashave u japin

Nėse i gjej poetėt

Do t’u mėsoj njė elegji

Pėr pavdekėsinė e dashurisė

Qė tė mos vajtojnė kurrė

Qė tė mos vdesin kurrė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:43

MĖ AFĖR DIELLIT


A po nisemi

Nė fundin e deti tė shterur

Aty do t’i shohim

Mėkatet e thella te botės

A po nisemi

Deri nė majat e Mont Everesit

Sa mė afėr diellit

Tė kemi mė shumė dritė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:44

VASHA ME GĖRSHETA


Kur i lidh flokėt gėrsheta

Mė duket se ylberi zbriti

Nė sytė e mi tė etur.

Nėpėr fushėn me

Mė dukesh balerinė

Nė skenėn e blertė

Dashuri tinėzare.

Nėse ik pėrtej detit

Me varkėn time tė thyer

Do t’i mundim valėt

Me kėngėn kurorė dashurie
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:44

E DASHUR S’ PO TA GJEJ

AS VARRIN


Nuk jam Ago Ymeri

Me nishane nė krah

Jam djegur zjarreve

Edhe sytė e dritės i fali

Ta ruaj dashurinė

Pėr ty.

Nuk jam Bestari

Qė m’i trembe gjarpinjtė nga plagėt

Ta dhashė besėn se kthehem

Por u bėra darkė e dreqit

Dhe humba skutave

Derisa i mblodha pėr ty

Do lulebore.

Me nishane e shputa

Tė djegura u ktheva pėr ty

Por s’po ta gjej as varrin

E dashur

Te guri i ndarjes

Ndez kandila drite nė erė

Tė ma bėjnė

Pak dritė tė syve

Pėr kthimin


E unė prapė

Erdha nėpėr terr

Me hartėn e grisur

Pėllėmbė pėr pėllėmbė

Tė kėrkova nė ēdo skutė

Kur e gjeta varrin tėnd

T’i lashė do tė bardha.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:44

EJA


Eja

Nėpėr tymin

E shpirtit tim qė kallet

E ma lidh plagėn

Me njė gjethe trėndafili.

Eja

Edhe nėse jam e vdekur

E harruar

Zemra- zemrės i flet

Nė emėr tė dashurisė

Eja

Edhe nėse nuk mė njeh

Tė plagosur nga vetmia

Nė shtratin tim tė dhimbjeve.

Kur dola bregut tė lumit

Portreti yt

Ishte bėrė pikturė nė valė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:45

DY


Dy

Kėngė

Pėr zogun

Nė kafazin prej hekuri.

Dy

Lule

Pėr vashat e malėsisė

Nė vegjė kur tjerrin dashurinė

Dy lot

Pėr ty

Nė burgun e ndryshkur.

Dy kėngė

Dy

Dy lot

Pėr ty malėsore

Qė ik me buzėqeshjen e kallur

Pėr mua qė presė

E qaj pėr ty
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:45

VETMI


Kur tė pashė

As s’tė thirra nė emėr

As s’mė shikove nė sy

E kishe pas shaluar atin pa fre

Unė ika

Dola pas shkėmbit

Pėr ta kėrkuar

Humbjen time shkretėtirės
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:45

PA TY


Pa ty

Kėnga e zogut

Mė duket vaj kukuvajke

Shpirti sa nuk pėlcet nė heshtje

Yjet duken si plagė tė pėrgjakura.

Vullkan nė shpirtra

Magma e kallur shpėrtheu

E unė

Njė copė guri nė shkretėtirė.

Nuk e di

Me cilėn ngjyrė

Ta ngjyrosi vetminė.

Tė kėrkova

Te Drini i Bardhė

Nė ujin e tij si loti

Shpirti i vrarė nga dhimbja

M’u bė dallgė

Herė Zogė

Herė qyqe rremi

Duke pritur

Tė ktheheshe nga harrimi
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:46

UNĖ E TI


Nė teatėr

Shfaqej tragjedia e Trojės

Unė dhe Helena

Veshur me vello prej tymi.

Spektatorėt vinin

Me nga njė nė duar

Varret prej hirit t’i mbulojnė

Me blerimin e kallur

Nuk e di pse

Nė aktin e parė

Vritem unė

Nė aktin e fundit

Ringjallet Helena.

Zjarre

Pak hi nga ti

Pak shkrumb nga unė

Portret prej flake Troja.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:46

SONTE


Nė pentagramin

E Himnit tė Flamurit

Notat e krenarisė

Heqin vallen e re.

Sa e gjatė

Nata dhe terri

Nėpėr dritė

Mė mirė

Shihemi sy mė sy
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  shaban cakolli prej 30.10.09 17:47

TRE KANDILAT E NDEZUR


Kur niset mėrgimtari

Nė Lėndinėn e Lotėve

E puth njė gur

Dhe ndez kandilin e parė

Kur nėpėr valė deti

Dridhet varka e lundrimit

Nė rrashtėn e guacės sė djegur

Ndez kandilin e dytė

Kur i thonė mbahu

I mėrzitur ofshan tri herė

Dhe ndez kandilin e tretė

Kur niset mėrgimtari

E kujton kthimin

Me lindjen e diellit tė ri
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: SHTIGJET E DRITĖS;LIMAN ZOGAJ

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi