TEUTA ZYMBERI

Shko poshtė

TEUTA ZYMBERI

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:24

Teuta Zymberi


Un?, tragjiku i Evrop?s

Un?, i huaji, i huaj p?r t? huajin
Gjaku im analiz? eksperimenti n? laboratoret e Evrop?s
Un?, refugjati i tretur n? per?ndimin e eg?r
Me Nd?rgjegjen e Vrar? jetoj mes d?shp?rimit e shpres?s

Un?, dosja " Kosova Albaner"
Q?, syt? m'i vret cinizmi i bukuris? kapitale
Un?, personazhi i njohur i tragjedis?
Pyes ATA, q?, mbi gjakun q? nuk falet krijojn? Komedi
Ėsht? Koha e Demokracis? apo Shp?timit Komb?tar!

Un? i huaji, i huaj p?r t? huajin
Un?, aneks i shk?putjeve n? hart?n e tok?s
Un?, i p?rjashtuari n? kongreset e Berlinit, Londr?s, Dejtonit...
M? i talluri n? Konferencat e Paqes
Shqiptari i shpallur qytetari i Evrop?s
Emri m? i vjet?r i Ballkanit!

Un? dosja Shqiptari nga Kosova dhe viseve etnike
Jap ultimatum p?r t? drejt?n time historike
Rezoluta e Krism?s n? Kongresin e Arm?ve
Vet?vendos? Lirin? time Komb?tare
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TEUTA ZYMBERI

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:25

Tango

Kush thot? se un? s?di t? vall?zoj Tango
Kush thot? se un? s?kam gjene t? artit t? madh
Kush thot? se un? s?di ta kuptoj
Kush thot? se un? s?di ta luaj Aid?n e Verdit
Un? jam lindur n? djepin e k?ng?s
Un? jam p?rkundur me ninulat e n?n?s
Un? jam rritur me Vallen e Shqipes
Un? jam shqiponj? dhe mbi Tango fluturoj

Vargje n? rob?ri

Lexoja aq shum? lexoja
P?r t? krijuar poem?n e liris?
P?rpiqesha t?u ngjaja poet?ve t? m?dhenj
Naimit, Pushkinit, Lork?s, Nerud?s, Brehtit
Poete s?b?hesha por nj?soj vuaja si ata
Shkruaja poezin? e luft?s n? pamflete
Un? e dija se p?r ta thirr? lirin?
Zogjt? i vrasin me plumba
Un? e dija se p?r t? l?shuar britm?n p?r lirin?
Zogjt? vdesin duke k?nduar...

Shikimi n? mjegull

Nata ka r?n? n? gjum? t? shqet?suar
Dielli ende larg p?r ta p?rsh?ndetur
Era bart? zem?rimin e Akilit rrug?ve
Oxhaku p?rdredhon tymin mbi kull?
Syt? xhirojn? ?do dit? n?k?t? hap?sir?
Tanket, kapu?hekurit, burgjet
Helmetat serbe fshehen n?p?r mjegull
M?ngjeseve futen me t?rbim n?p?r dyer
Nata s?ndjen K?ng?t e Ringjalljes
Lumturin? ve? ?nd?rr e kam par?
Drit?n e syve ma verbuan Ciklop?t
Un? nuk e di ?ka do t? thot? t? jesh e lir?
Bota l?viz p?r ?do dit? p?r t? mir?
Toka ime shkelet ?do dit? me rrota
Frika zemr?n s?e mund
Triumfi jeton n? shpirtin e Faustit
Vjeshta n? asfaltin gropa-gropa
Pikturon rojet e mjegull?s
Diku nj? k?ng? kryene?e p?rmbyt? ankthin
Liridash?sit betohen k?shtjellave

Frym?zimi im

Frym?zimi
Zakonisht n? thell?si t? nat?s m? lind
Inspirohem jet?n time ta rilind
Frym?zimi ?sht? nj? em?r ideal
Nj? em?r q? ka lidhje me atdheun
Nj? em?r q? ushqen shpirtin tim
Frym?zim
Nj? em?r q? m? mbush? p?rplot gjall?rim
Q? m? jep zem?r ta mbijetoj ?do rrezik
Un? lind bashk? me frym?zimin
Bashk? mundim terrin e zi
Bashk? mbajm? t? fort? idealin p?r liri
E shkruar, gusht 1989
Frym?zimi im
T?im bir, Frym?zimit
Frym?zimi m? frym?zon t? frym?zohem p?r Shqip?rin?, jet?n, p?r dashurin?,
p?r atdheun, p?r popullin, p?r idealin tim njer?zor, p?r ,Frym?zimin tim
Jeta ime quhet FRYMĖZIM
Fjala n?n? qenka heroiz?m
Ta ndjesh dhimbjen e gjall? qenka pavdekshm?ri
Ta sjell?sh f?mij?n n? drit? qenka nj? mrekulli
T? lind?sh f?mij?n do t? thot? t? rilind?sh si n?n? nj? madh?shti
Dhjet? or? dhimbje nj? bot? e t?ra me dhembje
Me dhimbjet q? her? iknin e her? vininMe dhimbjet e gjalla q? t? p?rbinin
Me or? t? t?ra prisja lindjen e Frym?zimit
Duke pritur nj? lindje t? mir?
Kujtoja nj? Lindje e v?shtir?
S?kisha britur kurr? n? jet?
S?brita edhe k?saj here edhe n?se do vdes?
Me or?n q? ecte nga mesnata
Matja or?t e dhimbjeve me or?t e gjata
Ora dy pasmesnate kisha minutat e fundit
Dhe fillova t? th?rrisja Frym?zim, Frym?zim
Si p?rher? t? fundit
Ndjeva oh, aq ?mb?l n?gjoksin tim, p?llumbin
Ndjeva oh, aq k?ndsh?m yllin e vog?l
E putha, e p?rqafova, e shtr?ngova
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TEUTA ZYMBERI

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:25

Let?r nga Per?ndimi i eg?r
( AULON?S )

Dielli a po nxen Aulon?
Rrezet e tij vap? sjellin mbi tok?
N?n?n ma ke ngush?lluar p?r Dit? t? Zis?
E nes?rmja a sjell? ndonj? protest? t? re...
Shi apo bie Aulon?
Qielli ka nd?rruar ngjyr?n n? syt? tuaj artistik
Apo dall?ndyshet i kan? internuar
N? klinikat sadiste p?r eksperimentim...
Lulet a kan? uj? t? rriten
Me lot t? n?nave ato a ujiten
A lindi ndonj? Yllk? a Fatos i vog?l
Apo ndonj? djal? i ri u kthye nga ushtria prap? i vdekur...
Net?t n? misirin tim jan? terr e zi
Sh?ndetin ma grimcon kapitalizmi i posht?r
Per?ndimi ?sht? ?nd?rr banale duhesh ta dish
Kamp mesjetar kund?r hart?s shqiptare...
Dhe ti, Aulon?
Mos ik nga historia e emrit tuaj
Mos harro dat?n e Dit?lindjes kur ke lindur
K?t? e duan Sadist?t
T? harrosh kur ke lindur
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: TEUTA ZYMBERI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi