NGA Llemadeo

Shko poshtė

NGA Llemadeo

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 19:59

Krijime poetike nė nderim tė tė gjithė atyre grave e nėnave qė vuajnė shpėrfilljen, presionin, kanosjen qė u bėhet, deri duke rrezikuar edhe jetėt e tyre, nė pėrpjekjet e tyre pėr tė mbajtur familjen, pa e shkatėrruar’ apo pa krijuar tragjedi!

Mos mė thuaj!

Ti mos mė thuaj se mė nuk din tė qeshėsh!
Ti mos mė thuaj se mė nuk din tė qash!
Ti mos mė thuaj se mė nuk din’ lot tė derdhėsh!
Ti mos mė thuaj se mė nuk ndjen as gaz as vaj!

Ti mos mė thuaj se je bėrė si gur i fortė,
Dhe se pėr asgjė nuk ndjen mė dhimbje
Dhe qė stė gėzon mė asnjė fjalė e ngrohtė
E thėnė me dashurinė e zemrės time!

Ti mos mė thuaj se mė nuk don qė tė mė shohėsh!
Ti mos mė thuaj se sdon qė unė tė jem mė e gjallė!
Por mė thuaj se kundėr meje je nisur
Me njė thikė’ mbas shpine, pėr tė mė vrarė!

Mė thuaj veē njė fjalė, tė vetmėn fjalė mė thuaj,
Mė thuaj qė mė’ nuk ke deshirė tė rrish me mua!
Mė thuaj qė as tė ndahemi pėr tė gjallė’
Nuk ndahesh dot, nga frikė e gojės sė huaj!

Mė thuaj o shpirt, mė mirė mė thuaj me mirėsi,
Qė asgjė pėr mua mė nuk ndjen’
Dhe po tė betohem qė tani;
Se kurrė mė sdo tė mė shohėsh nė pragun tėnd!

Por do tė largohem larg prej teje
Pa asnjė fjalė as prrallė tragjike,
Sepse aq shumė lirinė tėnde e dua,
Aq sa tė lirė tė dua edhe prej dashurisė time!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA Llemadeo

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:00

Ku shkuan…?

Ku shkuan shikimet aq tė dashura
buzėqeshjet aq tė ėmbla ku shkuan vallė,
Puthjet gjer nė shpirt…kush ti ndalojė
Nė ditė-netėt, vit-jetėt pa fjalė pa prrallė?!

Ētė ngjau e mira ime, a sme thua!
Pėrse vallė aq shumė mė je mėrzitur
Ēdo bėsh tani me vetėn e me mua
Nė jetėn’ aqe shumė tė tallazitur?!

Ēdo bėjnė vogėlushėt-fėmijėt tanė
Ēfaj kanė ata pse ne nuk ditėm,
Pse unė dhe ti aq mirė nuk pamė
Sa herė u fjalosėm e u grindėm!

Nuk mė dhėmb asnjė fjalė se; ē’thotė „bota“
Ajo memece qoftė pėrjetė!
Ajo qė tregėton dhe punėt tona,
Ajo qė nuk i len njerėzit tė qetė!

Por mė dhėmb aq shumė ndarja jonė,
Pikėllimi qė shpirtit thellė ngulet,
Mė dhėmb e nesrėmja e vonė…
Kur ēdo gjė harrimit do tė shuhet!

Por tani ti je nisur asajė udhe
Duke ndarė ēdo gjėsend me mua…
Por ti merri o shpirt, tė gjitha merri…!
Unė asgjė nga tė tonat’ nuk dua!

Le tė mbes kėtu, pa asgjė le tė mbes,
I dėnuar nga e jona pakujdesi!
Le ta vuaj pritjen’ nėpėr shpresė,
Se njė ditė do tė kthehesh pėrseri!

Atyre qė besojnė fallxhoret?

Pėrse o tė mirė i dėgjoni fallxhoret
Tė cilat me mashtrime Lekun e grabisin,
Nėpėr njė fije peri a floku…
Nėpėr llum tė filxhanit’ kur shpifin!

Pėrse gjithė mėnēurinė tuaj tė bukur
Nė dorė tė injorantėve e leshoni
Sa herė qė xhelozisė, asajė sėmundje
Aq shumė i faleni, i besoni?!

Oh, kthjellojeni mėndjen o miq tė dashur,
Se ska forcė nė botė qė mund tė prekė
Nė dashurinė tėndė tė pastėr,
Nėse nė shpirt e mban pėrjetė!

***
Ai apo ajo dhe mund tė shkojė
Tė bjerė nė shtrat me tradhėtinė…
Por askush nuk do tė mundet ta pushtojė
Atė’ mė tė bukurėn, mė tė ėmblen; Dashurinė!

Kushtuar viktimave qė shkaktojnė ata’ tė cilėt vranė gratė e tyre nga xhelozia apo shkaqe tė tjera banale!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA Llemadeo

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:00

Tė vrava o zemra ime

Elegji

Pas hekurave shumfish’ ngujuar
Dėnuar pėr mot e jetė
Dėnuar e vetdėnuar,
pa shpėtim, pa shpresė!

Pėr herė tė fundit sot,
Dua tė flas me ty,
Me njė kėngė vaji,
Me tė fundit Elegji!

Tė vrarava o shpirti im
Sepse nuk dita tė tė dua!
Tė vrava sepse u tremba
Nga gjithė bukuritė e tua!

Tė vrava o zemra ime
Sepse nuk dita tė tė puth!
Nuk dita tė tė pėrkėdhel
Kur ishim tė lidhur ngusht!

Mendova gjithnjė dy mėndjesh
Me djallin diku nė gji,
Aq sa shumė tė doja
Aq kisha dhe frika nga ty!

Frikė kisha prej teje
Se ishe aq e bukur,
Frikė kisha aq shumė
Dhe nuk ndihesha i lumtur!

Trėmbesha sepse nuk kisha
Asgjė qė tė tė gėzoj,
Nuk tė blija dot dhurata,
Nuk munda dot tė tė ēmoj!

Edhe pse ti ishe e knaqur
Me aq sa ne kishim’
Me aq sa sillte dita
Ku binim e ku ngriheshim!

Por vitet mė pushtuan
Me mendimin e lik
Aq sa shpesh mė dukeshe’
Ndėr sy’ si nje armik.

Mėkat ėshtė tė them,
por ashtu ish vėrtetė,
Mėkat ishte ēfarė bėra,
Por se ndreq pėr jetė!

Tashmė ngujuar errėsirės, me dhėmbje tė kujtoj,
Tkurrur thellė nė shpirt vajtoj e vajtoj,
pėr ty, qė aq tė desha, saqė dot stregoj!
Pėr ty qė aq tu trėmba mėndimit tim tė krisu,r
Xhelozisė sė verbėr, sėmundjes aq tė shpifur!

Nuk e dua mė jetėn as gjallė e as i vdekur
Nuk dua tė ekzistoj mė kurre’ as i imi emėr!
Nuk dua tė mė shohė mė dielli,
as errėsira sdua qė tė mė mbulojė!
Por dua qė gjithsia’ tashmė tė mė harrojė
Tė shuhem, tė tretėm si njė i pafat,
Si njė vetvrasės qė vrau vetvetėn e ti
Kur vrau me tė bukurėn, tė ėmblėn dashuri!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA Llemadeo

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:01

Thenie dhe Kėshilla

Ruhuni nga Xhelozia!

O njerėz tė mirė, Ruhuni nga xhelozia !
Ajo ėshtė sėmundja mė tinzare qė vret njerzorėn!

***
Vetėm pėr shkėndinė e dashurisė!

Xhelozo aq sa tė ndizet dashuria!
Por mos xhelozo pėrtej kufinjėve
ku xhelozia e vret dashurinė!

***
Kur nuk mundesh…!

Dashuro sa me bukur qė tė mundesh…
Por kur nuk mundesh tė dashurosh mė’
Largohu i qetė pa ngjeshur armėt e xhelozisė
Pėr tė vrarė atė, qė nuk kė fuqi ta duash!

Llemadeo
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: NGA Llemadeo

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi